גליון 511

בדרך לכותל

גבורה והצלת חיים בחנוכה

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

השבוע ליווינו למנוחות בהר הזיתים את 'אילנה' גיבורת לח"י וכלת פרס ישראל. האישה האמיצה התפרסמה בשמה גאולה כהן. מדי שבת בבוקר בדרכי לכותל המערבי אני חולף על פני כיכר ספרא ומגרש הרוסים, ובהם על פני מוזאון גיבורי המחתרות. המתחם המאיים נבנה לפני כמעט 200 שנה כמחנה צליינים , והבריטים הסבו אותו לבית כלא לכליאת גיבורי המחתרות, ובראשם גיבורי לח"י והנידונים למוות. 

גאולה כהן החלה את דרכה באצ"ל ומהר מאוד הצטרפה ללח"י, שהייתה מחתרת עיקשת ועקבית במלחמתה הבלתי מתפשרת, עד חורמה, נגד הבריטים האנטישמיים. גאולה נתפסה בתחנת השידור של לח"י ונידונה לשבע שנות מאסר. לאחר שנה בכלא בית לחם ברחה (אחרי שנפצעה ברגלה מיריות בניסיון בריחה), התחפשה ונעלמה.

את גאולה הכרתי בביתו של הרב צבי יהודה. היא העריצה אותו והקדישה לו את ספרה בהקדשה נרגשת. היא הצטרפה אליו לנטיעות שהיו יסוד להקמת יישובים בשומרון ובבנימין, למשל לפני 45 שנה ביישוב שילה, ומאז ביקרה אצל הרב להתייעצות ולקבלת ברכה לפועלה העיקש למען ההתיישבות בארץ ישראל. 

גאולה הייתה שחקן נשמה. קולה הדהד בהתרגשות בכל פעם שהפצירה בבגין או בחברי כנסת אחרים שלא לוותר ולא להיכנע. פגשתי אותה בתנועה לעצירת הנסיגה מסיני שעודד הרב צבי יהודה ובתנועה נגד הנסיגה מגוש קטיף, שגם אני זכיתי להתנדב בהן. 

משפחתי ואני פגשנו את גאולה המופלאה בפעם האחרונה בירושלים, בהצגה על יעל בן דוב תבדל"א, חברתה ללח"י. הצטלמנו יחד, וגאולה בירכה את הבנות בחום האופייני לה והזמינה אותן לבקר בביתה.

גאולה הייתה מופת להנהגה שאינה מזגזגת בדרכה לשמור על כל רגב מאדמת הארץ שלנו. מנהיגות שדבקה בעקרונות שאינם תמיד פופולריים ואינם מקבלים איתרוג נחשק בתקשורת. גאולה לא הסתכלה בסקרים כדי לקבוע עמדות או הנהגות ציבוריות. היא הייתה נחושה לקדם את הגאולה ולא את עצמה. תנצב"ה.

ואם בחג הגבורה עסקינן ובמחתרות של חלוצינו הגיבורים, אני רוצה להזמין אתכם ליום גבורה מיוחד שאנו עורכים בכל שנה בירושלים דווקא בחנוכה. פארק הזה"ב הוא יום של חוויה מיוחדת העוסקת בהצלת חיים. לצערי מדי יום ביומו אנו שומעים על תאונות מזעזעות, ורף האימה רק עולה ועולה. אוטובוס מפיל על נוסעיו בתאונה קטלנית תחנה מבטון משכיח תאונה מלפני יום של נהג משאית שמוחץ והורג נוסעים תמימים בדרום הארץ, ולמוות הנורא הזה אין סוף ואין כתובת. בשבוע האחרון נהרגו 71 אנשים בתאונות דרכים ברחבי הארץ .

בכבישים אני נחרד להיווכח שהטלפונים הניידים ממשיכים להסיח את הדעת של נהגים ונהגות. זגזוג של רכב מולי מסגיר את הנהג שקורא וואטסאפ ושולח מסרון בשעת הנהיגה או אוחז בידו את מכשיר הטלפון ומשוחח בו בפשיעה ממש. מסכן עצמו ומסכן אחרים.
גם פה נדרשת גבורה להפסיק את ההרגלים המסוכנים ואף להעיר ולעורר. אני לא מתבייש להעיר לאחרים ובכך גם להזכיר לעצמי כמה מסוכן הוא כלי הרכב אם לא נוהגים בו בזהירות, בערנות ובאחריות.
אתם מוזמנים עם ילדיכם לפארק הזה"ב לחוויה כיפית ועוצמתית של הנאה המשלבת תוכן חיוני ומציל חיים. בואו לתרגל בסימולטורים נהיגה חכמה, להיחשף לתעתועי הדרכים במשקפות של מציאות מדומה, לראות הצגות בנושא זה"ב. יהיו הפתעות, תחנות משחק לכל המשפחה ועוד. 

כמו כן תוכלו להשתתף בבחירת כרזה מנצחת בתחרות הכרזות השנתית של קרן אביה. בתחרות השתתפו עשרות רבות של אנשים, נשים ובני נוער יצירתיים מאוד ששלחו לנו שלל כרזות מרתקות ומעניינות. התחרות נושאת פרסים גם לאומנים וגם לכם הבוחרים. 

בואו נתנהג בגבורה, נפסיק ליפול טרף ליצר הנייד המתעתע, נעיר ונעורר. ניפגש ב'זאת חנוכה' באולמות חוות הנוער הציוני בירושלים, לא הרחק ממוצב סן סימון שבו לחם ונפצע קשה במלחמת השחרור גיבור ישראל  רפאל איתן (רפול) היקר, שמאוחר יותר היה הרמטכ"ל שלי כששרתתי בסדיר – אבל זה כבר סיפור אחר שיחכה לעוד פרק של בדרך לכותל.

שבת שלווה וגשומה ושבוע של די לתאונות ועוד לגבורה ולחיים

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה