אורי שכטר

דיבור פשוט עם בורא עולם

אורי שכטר

אורי שכטר

מנהל אגף שורשים ופעיל חברתי

יש לי שאלה קטנה ופשוטה: אתם התפללתם לבורא עולם מעומק ליבכם על הבעיה שנוצרה לאח שלכם?'

01
יום אחד התקשר אלי אדם ואמר: "רציתי להגיד לך תודה גדולה על העזרה שקיבלתי ממך". לפני כשנה הוא הגיע אלי יחד עם אשתו וסיפר לי סיפור קשה על בעיות כלכליות מורכבות שהם נקלעו אליהן, ועד כמה היו מיואשים משום שלא ראו אור בקצה המנהרה. מעבר לשיחה שהתנהלה ביננו, לא זכרתי שעזרתי לו.
שאלתי אותו: "למה אתה מתכוון?"
הוא ענה לי: "כשנפגשנו לפני שנה ושוחחנו, אמרת שעלינו לעשות שני דברים כדי לצאת מהמצב שלנו. האחד, להתחיל לדבר עם בורא עולם, והשני, לעשות כמה שיותר טוב בעולם."
הוא המשיך וסיפר: "התייחסתי לדבריך ברצינות רבה ובתוך שנה החיים שלנו התהפכו בצורה ממש ניסית. ניהלתי שיחות רבות עם בורא עולם והשתדלתי לעשות מעשים טובים. היום, מצבנו הכלכלי השתפר, אך אנחנו חשים כי גם בתחומים רבים בחיינו חל שיפור ואנחנו מוקירים תודה על כך."
נזכרתי  במקרה אחר שבו הגיעו אלי שלושה אחים להיפגש איתי על הבעיה שקיימת אצל אח שלהם שירד מנכסיו, פשט את הרגל ויש לו חובות גדולים מאוד.
הסתכלתי על האחים הבאמת יקרים האלו שזקנים מעטרים את פניהם (שנים מהם ממש שימשו כרבנים) ושאלתי אותם, 'לפני שאנחנו מתחילים לרדת לעומקם של דברים ולהבין מה הבעיה ובאיזה סכומים מדובר, יש לי שאלה קטנה ופשוטה: אתם התפללתם לבורא עולם מעומק ליבכם על הבעיה שנוצרה לאח שלכם?'
הם הסתכלו עלי במבט מופתע וענו, 'את האמת כל כך היינו עסוקים בבעיה הגדולה שנוצרה שלא חשבנו כל כך על האופציה של תפילה'…
02
בורא עולם לא עובד אצלנו אבל כשאנחנו מדברים איתו, מאמינים באמת שהוא המנהל של העולם והכל תלוי רק בו, ואנחנו מדברים איתו גם בצמתים קטנים בחיינו וגם בצמתים גדולים אנחנו רואים ישועות וניסים יום יום. חשוב לציין שאני לא תמיד מצליח אבל לפחות אני משתדל לדבר עם בורא עולם במהלך היום. לדוגמא, לפני פגישה להתפלל ולבקש ממנו הצלחה, לפני הרצאה להתפלל להיות צינור טוב, וכך כל היום ללוות אותו בתפילות קטנות ובקשות מבורא עולם שיעזור לנו.
למדתי את זה לפני כמה שנים כשזכיתי להסיע את הרב שלום ארוש להילולה של האר"י הקדוש בצפת. כשהתקרבנו לבית העלמין היה במקום עומס של מאות רכבים והרב אמר, 'תיסע עד הכניסה לבית העלמין' ובמקביל הוא התחיל לבקש בפשטות מבורא עולם חניה קרובה לכניסה וכשהגענו לכניסה רכב יצא ברוורס ופינה לנו את החניה הכי קרובה לבית העלמין.
ואז הוא אמר, 'אני חייב לפגוש את אישתי' הסתכלתי עליו ואמרתי לעצמי בלב איך הוא יפגוש את אשתו פה בין כל עשרות אלפי האנשים שבמקום. ואז הרב הסתכל לשמים התפלל בפשטות 'בורא עולם מה אני מבקש בסך הכל? לפגוש את אישתי היקרה', ואחרי כדקה אשתו הגיעה מולנו.
03
אחרי כעשרה חודשים מאותה נסיעה עם הרב ארוש, שבמהלכם ניסיתי לעבוד על הדיבור הפשוט והישיר עם בורא עולם בכל מצב, נסעתי בערב פסח בכביש מספר אחד מכיוון תל אביב לירושלים.
בשלב מסוים התעסקתי בטלפון הנייד שלי (מה שאני ממליץ בחום רב, לא לעשות). מאחוריי נסעה ניידת משטרה. בשלב מסוים השוטר עקף אותי משמאל, הסתכל לי בעיניים, כשהוא רואה בוודאות שאני מתעסק בטלפון הנייד, והכריז ברמקול: "סע אחרי למחלף חמד."
במחלף חמד השוטר עצר בצד ואני עצרתי מאחוריו. השוטר נשאר בניידת. לקחתי את רישיונות הרכב והביטוח וניגשתי אליו. הוא הושיט את ידו מבעד לחלון ולקח את המסמכים.
כעבור מספר דקות פנה אלי ואמר: "אתה עבריין סידרתי. זו הפעם השלישית שאתה נתפס בשנים האחרונות על התעסקות בטלפון נייד בזמן נסיעה. הפעם נשים לזה סוף. הפעם תקבל את מספר הנקודות הגבוה ביותר וסכום הקנס יהיה המקסימלי אותו אוכל לתת."
בעודו מתעסק עם הדו"ח, סובבתי את גבי אליו, הסתכלתי לשמיים ואמרתי: "בורא עולם, אני יודע שאתה שלחת אלי את השוטר הזה ואין סיכוי בעולם שהוא יוותר לי, רק אתה יכול לוותר לי". ברגע הזה שטחתי בפניו את מחשבותיי, רגשותיי, בקשותיי והבטחותיי: "זה עתה חזרתי מלחלק יחד עם חברים חבילות למשפחות של חיילים נזקקים, אני ממש מבקש ממך בורא עולם תרחם עלי ותוותר לי. לא מגיע לאשתי לקבל קנס כזה גדול, זה יהרוס לה את כל החג, היא אישה באמת צדיקה ולא מגיע לה. אני מבטיח ומקבל על עצמי לא לגעת יותר בטלפון הנייד בזמן נסיעה". 
סיימתי את השיחה עם בורא עולם, פניתי לכוון השוטר. השוטר פתח את חלון הניידת ואמר: "כולם אומרים שאני השוטר הכי קשה באזור ירושלים, ולא סתם אומרים את זה, נתתי לאנשים דוחות בדרך ללוויה של ההורים שלהם, השוטר שלידי יעיד שמעולם לא וויתרתי לאף אחד (רק אז שמתי לב שישב לידו שוטר נוסף). אין לי מושג למה אני מוותר לך, קח את המסמכים שלך, עוף מפה, סע בזהירות, ושיהיה לך חג שמח".
לקחתי את המסמכים, הודיתי לשוטר ואיחלתי לו חג שמח. פניתי לרכבי, הסתכלתי לכיוון השמיים ואמרתי: "תודה רבה לך בורא עולם שוויתרת לי הפעם…"

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

כתבות נוספות

בנפשו יביא לחמו

המשפט שאולי הכי מזוהה עם הרב חנן פורת הוא "רציתי להיות טוב". ואכן, נראה שזו הרוח שדחפה אותו

דתי לאומי. חסידי.

הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן ומהרבנים הבולטים בציונות הדתית, יחד עם הרב טל שלומי, רב קהילת

הר באברהם יהושע צוקרמן

בזכותו ראינו את האור

אדם של הגדרות הוא היה יהודי יפה, היה לו כמו אור שיוצא ממנו”, אומר צחי מגנאג'י (45), מנכ”ל

אבא גנוב

הכירו את “התנועה למען איכות השפיטה”, אחת העמותות הבודדות המסייעות לאוכלוסיית האבות הגרושים בישראל. פעילי התנועה עוקבים אחרי

מה הרב קוק היה אומר

פרויקט מיוחד בהשתתפות: הרבנית ימימה מזרחי | הרב חגי לונדין הרבנית אהובה צוקרמן | צחי מאגנז'י הרבנית ימימה

כשהחורבן קם לתחיה

“אגדת חורבן” הוא סרט שיוצא לאור בימים אלה לאחר לא פחות משמונה שנות יצירה. הסרט מתאר את סיפור

הנערים של קיץ תשס״ה

"גדלתי בנווה דקלים ויש צלקות שמגלידות לאט לאט, אבל יש געגוע שלא עובר״, אומר יהודה נאומבורג (36) כיום

מגדל של אור ואהבה

בראיון מיוחד ומרגש לגילוי דעת.  הרב יצחק דוד גרוסמן- שהפך את העמק למקום שכולו אור.“מפעלות הרב גרוסמן”, שבראשם

100 שנים של מאבק

ישבנו לשיחה צפופה עם ד”ר מרדכי קידר – מרצה במחלקות לערבית ומזרח תיכון, והמזרחן ד”ר אדי כהן, שניהם

מה זה להיות מכור

זאב קרומבי, מומחה להתמכרויות התנהגותיות, בשיחה עם יעל אליה מדי, על חרדות, התמכרויות וזוגיות תקופת הקורונה התאפיינה בחרדות,

גוי קדוש

כאשר מסתכלים על ירון אברהם, בן 43, נשוי ואב לשתי בנות, לא ניתן לנחש מהו המסע שעבר ושהוא

אדוני ראש העיר

בדרך העולה לירושלים, עוד רגע נכנסים בשעריה של העיר, הריאות נמלאות באוויר פסגות וניחוחות העיר המיוחדת הזו עוטפים

גלילה למעלה