האמונה שבמחלה

Picture of ד"ר חנה קטן

ד"ר חנה קטן

רופאה גניקולוגית, מומחית לפריון, מרצה וסופרת

בפרשת עקב אומר משה רבנו לעם ישראל מהי תמצית עבודת ה’ הנדרשת ממנו: “ועתה ישראל מה ה’ אלוקיך שאל מעמך כי אם ליראה את ה’ אלוקיך ללכת בכל דרכיו ולאהבה אותו ולעבד את ה’ אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך לשמור את מצוות ה’ ואת חוקתיו… לטוב לך” (דברים יב).
מה כוללת ‘הליכה בדרכיו’? צבר של הנהגות טובות לכלל ולפרט. למשל – ביקור חולים, “מה הוא מבקר חולים אף אתה בקר חולים”. ביקור חולים היא מצווה מעשית מאוד, ולה שלושה קודקודים: העזרה לחולה, ההשתדלות לשמח אותו, והתפילה עליו. המילה ‘לבקר’ פירושה לא רק לבוא לביקור בביתו של החולה אלא גם לבדוק ולבחון מה חסר לו, במה אפשר לעזור לו, ולסייע למשפחתו בטיפול בו. לכן חשוב שהביקור יהיה ביקור פיסי במקומו של החולה ולא רק ביקור וירטואלי או שיחת טלפון. בימינו ביקור החולים נעשה בעיקר כדי לגמול חסד עם החולה, לשמח אותו, להראות לו שאוהבים אותו ושחושבים עליו.
אבל ישנו עוד אספקט לביקור חולים, ובו הביקור הפיסי הרבה יותר רלוונטי, והוא לראות בעיניים את מצבו של החולה כדי להתפלל עליו מכל הלב, וכמובן שאין דומה ראייה לשמיעה – אם נראה את החולה במצבו המורכב באופן אותנטי, באופן טבעי, הלב יתמלא רחמים והתפילה לה’ לרפואת החולה תבקע מעומק הלב. על אחת כמה וכמה מועיל הביקור במוסדות לתשושי נפש, שם כמעט ולא תראו פרחים באגרטלים.
יש מחקרים שחולים שהתפללו על עצמם הבריאו בצורה טובה יותר מאלו שלא. ממחקר שנערך בארצות הברית עולה כי מאמינים שחלו נזקקו לכ-12 ימי טיפול סיעודי בלבד, זאת בהשוואה ל-27 ימים (יותר מפי שניים) בקרב עמיתיהם האתיאיסטים. מחקרים מצאו שתפילות יכולות לחזק את המערכת החיסונית, להאט את קצב הלב ולהוריד את לחץ-הדם, אבל ישנם גם מחקרים שלוקחים זאת צעד אחד קדימה וטוענים שחולים שהתפללו עליהם – הבריאו בצורה טובה יותר. באוקטובר 2001, זמן קצר אחרי מתקפת הטרור בניו-יורק, פורסם מחקר מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קולומביה שמצא כי לנשים שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית וזכו לתפילות של קבוצת נוצרים, היה סיכוי של פי שניים לקליטת ההיריון וללידת תינוק בריא מזה של הנשים שאיש לא התפלל לשלומן. אני מבינה שהסיבה לכך היא הידיעה שהחולה מרגיש שיש מי שחושב עליו, שאכפת לו, והיא הנותנת רשת תמיכה ומחזקת את האדם החולה ואף משכללת את מערכת החיסון שלו. גם מסגרת של תפילות במניין בבית הכנסת הוכחה מחקרית כמשפרת בריאות, אבל פה יש גורם נוסף והוא הקהילתיות הנוצרת כשצריך מניין.
אני מאחלת רפואה שלמה לכל חולי עם ישראל ושנבוא לבקר רק את היולדות.■

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה