יהדות

הבית שיש בו כנפי רוח

מוריה אופיר

מוריה אופיר

בית הרב בירושלים הוא הבית שבו חי הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ”ל בכבודו ובעצמו וממנו נפוצו משנתו והגותו המפוארת • לרגל יום פטירתו בג’ באלול, יצאנו לבדוק כיצד בית הרב ממשיך להחיות את רוחו של הרב קוק ולשמש כאבן שואבת

רב יוחנן פריד (80) משמש כיו”ר בית הרב קוק בירושלים. “בשנת תשי”ט סיימתי את הלימודים בבית הספר התיכון בירושלים ובאתי ללמוד בישיבת “מרכז הרב” אצל הרב צבי יהודה,” הוא מספר. “הישיבה הייתה קטנה יחסית ומנתה אז כחמישים תלמידים. כמובן שמאז היא מאד התפתחה וגדלה בכמות התלמידים מחד ובמקומה ובהשפעתה בעולם התורה והיהדות מאידך”.
לאחר שהות של שנה וחצי ב”מרכז הרב” הוחלט במשרד הביטחון על ניסיון תוכנית עבור תלמידי הישיבות שזכתה לכינוי “ההסדר”.  “ביקשתי להצטרף ל’הסדר’ של ישיבת ‘כרם ביבנה’ ואכן נמניתי על הראשונים שזכו להשתלב בכך. לאחר שלוש שנים במסגרת ההסדר, חזרתי  ל”מרכז הרב” והמשכתי  ללמוד בה”, אומר הרב פריד. בשנת תשכ”ה עברה הישיבה למקומה החדש בשכונת קריית משה. וב”בית הרב” למדו תלמידי  “הכולל” שהיוו קבוצה קטנה יחסית. הרב צבי יהודה זצ”ל הגיע פעמיים בשבוע כדי ללמד אותם. 

הרב קוק זצ"ל יוצא מביתו לפגישה עם הנציב העליון

“באחד הימים אמר לי הרב צבי יהודה זצ”ל: “דע לך שהבית הזה צריך להיות כמו “ישיבה עבור כל העולם” – ישיבה שבה ודרכה תתפרסם משנת הרב בארץ ובעולם, ואתם צריכים לבנות אותה!” מתאר הרב פריד. “קיבצתי חבורת חברים טובים שנדלקו על הרעיון ויחד פעלנו למימוש החזון כאשר  כל אחד תורם את חלקו. בסיוע תרומות נדיבות שימרנו ושיקמנו את המקום מבחינה פיזית ומבחינה התוכן – בנינו תוכניות ופעילויות חינוכיות וחוויתיות ברוחו וברוח משנתו של הרב קוק זצ”ל”. 

פריד: “אנחנו מקיימים את שיחזור מסע המושבות שהתקיים בשנת תרע”ד. המסע המקורי ארך כחודש וחצי ומשלחת הרבנים עברה בכארבעים יישובים. את חוויית המסע המשוחזר אנחנו עושים במשך יומיים ועוברים בנקודות השיא שבהן ביקרו הרבנים. 

במהלך המסע פוגשים גם אנשים שגרים ביישובים אלו ומספרים עדות אותנטית של זיכרונות שנמסרו מדור לדור על המסע. בין הסיורים אנו גם עושים סיור ביפו ומטיילים בין סמטאותיה וזאת משום שבתחילת דרכו בארץ הרב קוק גר ופעל ביפו כרבה של העיר”.

הרב צבי יהודה עם תלמידים בתוך "החדר הקדוש"

הרב גורן זצ"ל באזכרה בבית הרב , הרב צבי יהודה זצ"ל עומד ומקשיב

הרב שכולל את כסאו וספריו. “חשים שם את רוח הקודש של הרב שמפעמת שם עד היום”, מציין הרב פריד.
המרכז התיעודי הוא גדול ובו אוספים עשרות אלפי פריטים, ספרים, מאמרים, תמונות ואיגרות. החומר מקוטלג ומספק לכל הדורש והמתעניין חומרי עיון ולמידה. המקום מרכז את כל החומר הרב שקשור לרב קוק: עשרות רבות של מאמרים נכתבו עליו ודברים שפורסמו מכתביו, אוספים וארכיונים שהרב היה קשור אליהם. “אנו מקטלגים הכל ומאפשרים נגישות לחומר לפי הדרכה”, אומר הרב פריד. “בנוסף, אנו עוסקים בנתינת תשובות למאות שאלות שמגיעות אלינו בכל חודש מכל העולם. יש לנו אתר פעיל עם דרשות לפרשת שבוע, עם חידושים ברוחו של הרב קוק”.

המרכז הפדגוגי הוא ‘הלב החי’ של הבית האחראי להיבט החינוכי של המבקרים בראשותו של המנהל החינוכי הרב אברהם טייץ. זו מערכת חינוכית המארחת ומפעילה את כל הקבוצות המגיעות למקום ואשר מוציאה גם סיורים וביקורים השייכים לתקופת הרב קוק ולפעילותו. בסיוע בנות השירות הלאומי מתקיימות פעולות רבות כגון מסיבות סידור וחומש כאשר כולן הן סביב עולמו הרוחני של הרב קוק. “הבית עומד במרכז העיר ומושך אליו אנשים מכל החוגים”, משתף הרב פריד. ״מגיעות קבוצות מכל הקשת החברתית הישראלית ובשנים כתיקונן  מגיעים לביקור של עשרות אלפים מדי שנה. הבית פתוח לכל אחד ואחת 24 שעות בכל השבוע, כולל תפילות בשבתות.  

לרב פריד חשוב כי מדינת ישראל וממשלת ישראל יכירו במשמעות הבית. “חשוב לשים את האתר הלאומי הזה בשורה אחת יחד עם אתרים לאומיים נוספים המנציחים מורשת בישראל. הרב קוק שייך לכל עם ישראל, לא למפלגה או לציבור מסויימים. 

כל מה שעשה היה בשביל עם ישראל וצריך להחזיר לו את הטובה, ההוקרה וההכרה על כך”. 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה