טור אורח

הקרב על הקול הליברלי

יהודה גופשטיין

השבטיות היא הסוגיה שנשארה כרגע על השולחן. האם בן הציונות הדתית, בכל מקום על הרצף, עדיין יתקשה לשים בקלפי פתק של כחול לבן בגלל השיוך השמאלי, או להצביע לליברמן, שקושניר במפלגתו?

בשבוע וחצי האחרונים נחשפנו לעומק השבר בציונות הדתית, וזה זימן את השאלה המתבקשת לקראת הבחירות: במי יבחר הציבור הדתי-לאומי? המפלגה שאמורה לייצג אותו מגיעה תמיד להגשת הרשימות כשהלשון בחוץ והציבור שוב מאוכזב.
אם נחלק את ציבור המצביעים של הציונות הדתית, יש לימינה כשבעה מנדטים פחות או יותר, תלוי מעט בקו של הקמפיין. שם בטוחים שהקו הכלכלי יניע את מאוכזבי זהות להצביע להם, והכרזות בעיקר ממשרד הביטחון אבל גם ממשרד התחבורה יחברו למפלגה קו של עשייה.
לעוצמה יהודית יש כשני מנדטים: מנדט וחצי ילכו איתה באש ובמים, ויש אפשרות להוסיף מנדט או שניים ולהגיע קרוב לאחוז החסימה. בבחירות אחרות אולי עוד היה פתחון פה נגד מנהיגי עוצמה יהודית, אבל אחרי שבנט אמר שאין להם מקום במפלגה המאוחדת ושאר החברים די הסכימו ונסוגו מההסכם בניבזות, אי אפשר להגיד שימינה היא המקום של מצביעי עוצמה. אם יזלגו מעוצמה זה יהיה כנראה לליכוד או לפתק לבן.
את מספר המנדטים שיקבל הליכוד מהציונות הדתית קשה להעריך. הוא אמור להישאר די יציב, צריך להתאמץ למצוא מישהו שבזמן הקצר הזה הספיק להתייאש מהליכוד, גם עם משבר החסינות.
יהדות התורה ניסתה גם בבחירות הקודמות למשוך חלק מהציבור התורני שלא מצא מקום במפלגות הדתיות-לאומיות. גם בבחירות האלה ישקיעו שם בכיוון הזה, אבל את מרב המאמצים רואים מהצד השמאלי-מרכזי של המפה.
השבוע הוציאה כחול לבן סרטון שהתחיל קמפיין בציבור הדתי-לאומי, וליברמן כינס עיתונאים מהמגזר. שניהם פונים אל הציבור הליברלי יותר בציונות הדתית. קצת קשה לדלות משם מנדטים; לבנט ושקד שרצו בימין החדש בבחירות אפריל היו כמעט ארבעה מנדטים. את השאלה אם הם חזו באמת את הקול הליברלי אבל לא מספיק את הפוליטיקה שלו לא רצו בנט ושקד לבדוק שוב, לכן נשארנו עם סימן שאלה באשר לכוח הפוליטי של הקול הזה.
פלח האוכלוסייה הזה עדיין מסעיר את מיטב המוחות. הימין החדש ינסה להמשיך בכיוון הזה, ואולי יבקש מהרב רפי לצמצם קצת מהתבטאויותיו האחרונות. גם הליכוד ינסה, כמובן, לאחר שנתניהו זיהה את פלח השוק הזה אצל זהות וצירף אליו את פייגלין ואותת איתות אחרון לציונות הדתית עם מינוי ציפי חוטובלי לשרה.
השבטיות היא הסוגיה שנשארה כרגע על השולחן. האם בן הציונות הדתית, בכל מקום על הרצף, עדיין יתקשה לשים בקלפי פתק של כחול לבן בגלל השיוך השמאלי, או להצביע לליברמן, שקושניר במפלגתו? גם בשביל זה מנסה כחול לבן לשבור ימינה, אף שאם תחפשו את "הצד השני" של גיא זוהר בכאן 11 תראו שהם הבטיחו לשבור ימינה כבר שלוש מערכות בחירות ברצף.
לליברמן קצת יותר קל בצד השבטי השמאלני, אבל עדיין נשאר צד שבטי דתי, וליברמן מנסה עכשיו לעדן את המסרים האנטי-דתיים מהבחירות האחרונות. אפשר לראות את זה בתגובה שלו על דבריו של הרב יצחק יוסף, שבה אמר שיתמוך ברב סתיו לרבנות הראשית.
לסיכום, כנראה נראה יותר מסרים המכוונים למרכז, גם לציבור הדתי, והשאלה היא כמה הם יצליחו לשכנע. אולי עד הבחירות הבאות הם יצליחו.

עוד במדור זה

להגיד להם תודה

להגיד להם תודה

השבוע כולנו ב״ה זכינו לשמוח בפעימות הראשונות של החזרת החטופים…
גאון קדוש ונורמלי

גאון קדוש ונורמלי

איך קטן כמוני יכול לכתוב על הגדול בענקיםקשה להקיף דמות…
געגועים

געגועים

עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלים ואיש משענתו בידו מרוב…
מוסר מלחמה – חישוב מסלול מחדש

מוסר מלחמה – חישוב מסלול מחדש

מדוע נזף הגנרל האמריקאי בקצין הישראלי על מוסר המלחמה של…
חובתנו לנצח

חובתנו לנצח

הקב"ה הכניס אותנו לאירוע היסטורי וחשוב לנו לנסות להבין את…
שבוע מילוט זוגי

שבוע מילוט זוגי

בקורס טיס, הלוא הוא אחד הקורסים היוקרתיים של צה"ל יש…
הדף היומי של כולם

הדף היומי של כולם

מה משותף לילד בן עשר מהיישוב בני דקלים, חמשוש מישיבת…
55 שנה להסתלקותו של הרב פנחס וולף זצ״ל

55 שנה להסתלקותו של הרב פנחס וולף זצ״ל

  בימים אלו, ד' אלול, אנו מונים 55 שנה לפטירתו…
האיום הגדול על שיבת ציון

האיום הגדול על שיבת ציון

01 הכול מכירים את הסיבות לחורבן בית ראשון ושני. אבל…
וראיתם, וזכרתם, ועשיתם

וראיתם, וזכרתם, ועשיתם

לפני קצת יותר מ-30 שנה, בלילה חורפי אחד, קיבלתי טלפון…
מצפן של ישרות שצמח מתוך דפי הגמרא

מצפן של ישרות שצמח מתוך דפי הגמרא

אלפים ליוו השבוע למנוחת עולמים את מרן הרב גרשון אדלשטיין…
ארץ זבת חלב

ארץ זבת חלב

"בכל מוצאי שבת צופים בסרטי הצילום צוות של שישה אנשים…
יום ירושלים של רַבֵּנו

יום ירושלים של רַבֵּנו

ימים נוראים. צמד המילים הללו מעלה אצל כולנו את המנגינות…
מי לוקח אצלכם את הרכב למוסך?

מי לוקח אצלכם את הרכב למוסך?

תגידו, מי זורק אצלכם בבית את הפח? ומי בדרך כלל…
לחיי הנשים העבריות במצרים

לחיי הנשים העבריות במצרים

"בואי, נצא למצוא מה לבשל… השם יעזור ויזמן לנו משהו…
עושים סדר

עושים סדר

ליל הסדר כבר ממש נושף בעורפנו, והיות ואנחנו לא בשנת…
Scroll to Top
גלילה למעלה