אורי שכטר

להתעסק בטוב

הבית שלנו צריך להיות מקום שבו כולם מרגישים בטוחים ורגועים, צריכה להיות בו תנועה של זרימה טובה ולא כל הזמן מתח באוויר. ואגלה לכם כמה סודות: בכל בית נורמלי ילדים לפעמים משתוללים, אחים לעיתים רבים מכות.

כשחלה אבי ז"ל במחלת הסרטן הבנו שהוא רוצה שלא ייכנס עובד זר לביתו לטפל בו בתקופה הקשה של מחלתו אלא אנחנו ילדיו נטפל בו .מכיוון שאנחנו עשרה ילדים, שמונה בנים ושתי בנות, עשינו חלוקה מסודרת שבה כל אחד מהילדים מגיע ל-24 שעות לביתם של הורינו לטפל באבא היקר.
שלושה שבועות לפני שנפטר הייתי בתורנות עם אבא בבית החולים. כשקמתי בשבת בבוקר הסתכלתי באבי ושאלתי אותו: "אבא, מה סוד החינוך שלך? גידלת עשרה ילדים שבסך הכול הלכו בדרכך. המשפחה שהקמת מונה כבר 150 נפשות, ובסך הכול כולנו משתדלים לעשות טוב, כל אחד במקום שבו הוא נמצא. אז אבא, מה הסוד?"

אבא הסתכל בי במבט שחציו בארץ וחציו כבר בשמיים ואמר לי: "אתה זוכר כשהיית בן 7 ולקחת לי כסף מהארנק לקנות קלפי משחק?" אבא מנה עוד ועוד דברים שעשיתי וכאילו נתן לי מכה בראש בפטיש 5 ק"ג. אמרתי לו: "אבא, אתה לא ראית שעשיתי את כל הדברים האלו". ואבי ענה: "ראיתי את הכול, אבל התעסקתי בדברים הטובים שעשיתם".
הסתכלתי באבי, דמעות בעיניי, ואמרתי לעצמי: כמה קשה ליישם את הסוד הזה, שנראה פשוט כל כך. אני זוכר שכשהייתי מאחר לבית הכנסת בשבת בבוקר ומגיע ממש לקראת סוף התפילה, במקום לכעוס עליי היה אבא מניח את ידו על ראשי ואומר: "איזו נחת רוח אתה עושה לקדוש ברוך הוא ולי כשאתה מגיע".
האמת היא שניסיתי את השיטה הזאת עם בני, ורק אז הבנתי את הקושי של אבא שלי, שהיה עומד בתפילה בשבת, והתפילה הולכת ומתקדמת, וה'תכשיט' שלו לא מגיע. ולבסוף, כשהוא מגיע, כמה לא קל להגיד לו מכל הלב, ללא שום הקפדה או הצגה (ילדים קולטים מייד אם אתה מזייף) את המשפט שאבא היה אומר: "איזו נחת רוח אתה עושה לקדוש ברוך הוא ולי כשאתה מגיע".
יש לנו נטייה טבעית כל הזמן לאחוז, כל הזמן להעיר, כל הזמן להיות בשליטה .אבל אנחנו צריכים לדעת לפעמים לא לראות את הכול (סוד עצימת העיניים) אלא לשחרר באמת מכל הלב. כמובן, לשמור על דרך ברורה שהילדים רואים שאנחנו הולכים בה בשמחה ובאהבה.
הבית שלנו צריך להיות מקום שבו כולם מרגישים בטוחים ורגועים, צריכה להיות בו תנועה של זרימה טובה ולא כל הזמן מתח באוויר. ואגלה לכם כמה סודות: בכל בית נורמלי ילדים לפעמים משתוללים, אחים לעיתים רבים מכות. פעם הייתי אמור לקחת לאירוע איזה רב גדול, אבל מה לעשות שגם המשפחה שלי הייתה אמורה להגיע לאותו אירוע? הרב ישב מלפנים, בכיסא שלידי, וכל המשפחה שלנו ישבה מאחור. אחרי שעה נסיעה שהילדים באמת החזיקו מעמד מעל ומעבר התחילה מאחור מלחמת עולם בין הילדים, ואשתי ואני לא ידענו איפה אנחנו קוברים את עצמנו. הרב, שהבין מייד את המבוכה שלנו, אמר: "עכשיו אני רגוע, חשבתי שרק בבית שלי הילדים רבים".
לפעמים נופלות בבית צלחות וקערות ונשברות, ואף אחד לא מפיל אותן בכוונה. עוד הרבה דברים קורים בבית שלנו ועדיף שאת רובם פשוט לא נראה, וגם אם ראינו, נדע שלא להעצים אותם ולהפוך אותם לעיקר הבית .
אני מאחל לכולנו להתמקד בטוב שבילדינו, לנסות להעצים אותו ככל האפשר ולפעמים לדעת לעצום את העיניים.

עוד במדור זה

ערבות הדדית

ערבות הדדית

דברים שכתב בן משפחתו של אופק רוסו ז״ל, שנהרג בקרב…
אחינו החרדים

אחינו החרדים

עוד ידובר רבות אחרי המלחמה הזאת על תרומתם של אחינו…
לא לפספס את הילדים…

לא לפספס את הילדים…

בימים האלו שכולנו במלחמה וחלקנו מגוייסים חשוב מאוד שלא נפספס…
רק בגלל הרוח…

רק בגלל הרוח…

בימים האלו עם ישראל מתגלה בתפארתו ויוצא ממנו כל הטוב…
אחים אנחנו

אחים אנחנו

לפני שלושה שבועות גוייסתי למלחמה יחד עם חתני וילדי .יש…
אז מה יהיה בסוף

אז מה יהיה בסוף

לא מעט פעמים בפגישותיי עם חברים ומכרים שונים אני שומע…
לדעת לשחרר

לדעת לשחרר

בימים האלו שבין ראש השנה לבין יום הכיפורים, וכהכנה ליום…
חינוך בונה חובה

חינוך בונה חובה

01לפעמים בחינוך, אם כהורים, אם כמחנכים בבית הספר ואם כמפקדים,…
ניצול הזדמניות

ניצול הזדמניות

01במהלך היום בורא עולם שולח לנו כל מיני הזדמנויות קטנות…
שינוי קטן

שינוי קטן

01לפני כ-34 שנים, כשהייתי לוחם צעיר בגדוד 50, שימשתי כ׳מאגיסט׳…
אלול

אלול

01לפני יותר מ-20 שנה הייתי בשליחות בצרפת. באחד מהימים הייתי…
סיפורים של אמונה

סיפורים של אמונה

בשבוע שעבר ביום חמישי בערב נפגשנו כמה חברים טובים במושב…
נתינה מדויקת

נתינה מדויקת

אשתף אתכם בשלושה סיפורים מדויקים על נשים שעסקו בנתינה, ועל…
להיות חלק מהמעשה הטוב

להיות חלק מהמעשה הטוב

אני משתף אתכם בסיפור מדהים ומרגש שסיפרה ורד אברהם מאפרת."אחרי…
מחזיר אותנו למסלול

מחזיר אותנו למסלול

מדי פעם בורא עולם נותן לנו סטירות קטנות, שמטרתן בדרך…
אהבת חינם

אהבת חינם

לקראת תשעה באב המתקרב אלינו ובעקבות המצב המורכב שבו אנו…
Scroll to Top
גלילה למעלה