גליון 511

בדרך לכותל

לשמוע אל הרינה

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

 

ראש חודש אלול. בדרכי לכותל לתפילת שבת חגיגית עם הלל בשירה אחלוף כרגיל ליד בית הרב קוק בירושלים. בג' באלול נעלה להר הזיתים לפקוד את קברו בחלקת הנביאים. בכל עת שאני עולה לחלקת הנביאים, לאביה יהושע שלנו, אני משנן לעצמי את אחת האמרות החזקות של הרב באורות הקודש. המילים הנוקבות והעמוקות הדהדו כל השבוע בראשי ובליבי הדואב: "המוות הוא חזיון שווא, טומאתו היא שקרו. מה שבני אדם קוראים מוות הוא רק תגבורת החיים ותעצומתם".

 

זה היה שבוע קשה ומעורר מחשבה ועשייה. רנה הי"ד, בת שירה ואיתן שנרב יבדל"א, נרצחה בדם קר בידי ערבים צמאי דם, והיא בת י"ז אביבים. ויז דמה על המזבח. רנה ספגה את עוצמת פיצוץ המטען הרצחני ובכך הצילה את אחיה ואת אביה. רנה הייתה כולה מסורה למען הזולת.
בתי תבדל"א, חברתה הקרובה ובת כיתתה באולפנת בהרן, מספרת על טוב ליבה של רנה ועל ענוותנותה הטבעית, מידותיה הטובות. היה לה מבט חיובי על כל הסובב. היא לא הייתה מוכנה לקבל מחמאות ולא האמינה להן, אהבה כל נברא והייתה מאמינה גדולה בנצח ישראל.
רנה, מעולם לא שמעו ממנה מילה שלילית, לא לשון הרע ולא שום טרוניה. מלאכים כבני אדם. מי תיזום ותקנה מתנות למורים? רנה (מזכיר לכם את הקדוש דביר שורק הי"ד?). מי תארגן התנדבות כיתתית? רנה. מי תעודד, תפרגן, תחמיא ותתמוך בענק? רנה. מי תלך לשבוע לימוד תורה במדרשת הרובע בחופשת הקיץ ולאחר מכן תדריך במחנה בני עקיבא? רנה. מי תדאג לרווחתן ולשמחתן של החברות? רנה.

היא הייתה חברה של כולן, ללא הבדל גיל, מקום או מעמד. לא רצתה לבזבז את החיים על שטויות ולבטל זמן. אוזן קשבת, סבלנות וחיבוק? רנה. עמוד התווך שמחזיק את כל החבורה? רנה. להשפיע, לתרום, להביא תועלת, לחפש משמעות ועומק, לשאוף להתקדמות ונחישות והגשמה, והכול בענווה ובצניעות? רנה. קשה להאמין שאת כל זה הספיקה בחיים קצרים ומרוכזים כל כך, וזה רק על קצה המזלג ובלי טיפת גוזמה!
בבית החולים שוחחתי עם מכובדי המופלא הרב איתן שנרב, שנפצע בפיגוע. הנוכחות והדיבור שלו שופכים אור על התעלומה היכן צמחה, גדלה וחונכה רנה. הוא אינו מתלונן ולא מראה מרירות או כעס. הכול בידי שמיים. זהו. בלילות הוא בוכה, אך באור יום הרב איתן אינו רוצה להכניס פחד, חולשה או מורך בלב החברים הקרובים והרחוקים. הוא אינו רוצה לתת פרס למחבלים שיראו אותנו חס וחלילה נשברים או מתעייפים. אנשי התקשורת שבאים לראיין אותו, ראש הממשלה, הנשיא, שרים, אלופי צבא, אנשי חינוך ורבנים למאות ולאלפים שבאו השבוע לנחם בבית החולים יצאו נפעמים לנוכח העוצמות המרטיטות לב ונפש והשמחה של הרב על שתיבנה בדולב שכונה חדשה לזכרה של רנה. רמז גלוי לעוצמתה של רנה הי"ד.
בסיום הלוויה קראה לי אימה של רנה, שירה שנרב תליט"א, וביקשה ממני לכנס את בנות הכיתה לפני שהן נחפזות לצאת לפני כניסת שבת קודש. וכך אמרה האם בלוויה, בעת שמורידים את בתה, רנה הי"ד, אל מקום מנוחתה: "בנות יקרות, אתן נכנסות עכשיו לשבת קודש רק בשמחה, בלי בכי, בשירי שבת ועונג שבת, בדיבוק חברות. ביום ראשון אתן ממשיכות קדימה! בכל הכוח. בכל השמחה. בלי פקפוק. בלי לעצור. בבקשה מכן, הבטחנה לי!"
זו הרוח של רנה. רנה סיפרה תמיד לחברותיה על הערצתה ואהבתה לאימא. הקפידה ללמוד בשקדנות ובשמחה וללכת לאור תורתו של אביה האהוב. כל כך דומים בני המשפחה הזו. הרב איתן מדגיש שבמותה של רנה על קידוש השם ציוותה לנו את החיים. הבית שבו גדלה וחונכה לתפארת ממשיך ומוסיף אור ותעצומות תנופה וצמיחה לעם, לתורה ולארץ. האח האמיץ שנפצע, שלמד בעלי, מתכנן ללמוד החל מאלול בישיבת עוז ואמונה ולהמשיך את מפעלו של הרב אחיעד אטינגר הי"ד בדרום תל אביב וללכת בדרכו של הרב קוק, שקבע את ביתו בשכונת נווה צדק בדרום תל אביב, כדי ללכד את הקהילה היהודית המתגבשת. המשפחה כולה עם החברים נחושים להוסיף, כדרכה של רנה, רק אור. כאותם צדיקים טהורים שהעלה על נס הרב קוק זצ"ל. ארץ, אל תכסי דמה. תנצב"ה, הי"ד.
שבת שלום, ישועות ונחמות.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה