גליון 511

ברלה קרומבי

סיבוב יח״צ על כנפי אומן

ברלה קרומבי

ברל'ה קרומבי

יועץ אסטרטגי ואיש מדיה

למרות שנקפו השעות וכבר היה חמש שעות בערך אחרי צאת החג, אנשים התאזרו בסבלנות ובסופו של דבר כולם קיבלו את התשובות (אצל חלקם אגב התשובה פשוט הגיעה לתיבת הספאם במייל).
האירוע הזה לכל פרטיו לא היה צריך להעסיק יתר על המידה את התקשורת בישראל, אלמלא נוהל כאן בשבוע האחרון קמפיין מאסיבי נגד השבים מאומן, כאילו הם אלה שמפיצים מחלות ומביאים לישראל את הקורונה.

01
מי שהקשיב השבוע לתקשורת המיינסטרים הישראלית היה יכול להתרשם שהמאבק בקורונה הוכרע כבר. אין הדבקות בפסטיבלים ההמוניים שפתוחים בלי אף פיקוח, אין אולמות מלאים באלפי אנשים צפופים ללא מסיכות ופסטיבל הפנג'ויה ההזוי באילת כנראה קרה במדינה אחרת. רק בעיה אחת קטנה נותרה לטיפולה של התקשורת הישראלית: השבים מאומן. שוב זה אותו הנרטיב. מדינת ישראל מתמודדת עם מגיפה עולמית שמכה ללא אבחנה בין דת, גזע או לאום. אבל בתקשורת תמיד הדוסים אשמים.
הייתי באומן בראש השנה האחרון. בחסדי השם זכיתי גם לנסוע בשלום וגם לחזור בשלום (עם שתי בדיקות שליליות תודה לא-ל) והתמונה שראיתי הייתה שונה לחלוטין מזו שניסו להציג בתקשורת, בדיווחים של עיתונאים שלא רק שלא ביקרו באומן בראש השנה אלא לא היו שם מעולם ואין להם אף מושג לגבי המתרחש בעיירת הגעגועים, על ציונו של צדיק הדורות רבי נחמן מברסלב זצ"ל. אבל הם אלה שישבו באולפנים בטון מבין וסיפרו "מה בדיוק קרה למערך הבדיקות באומן".
02
אז בואו נעשה סדר.
במהלך החודשים האחרונים התחלפו מתווי הנסיעה לאומן בזה אחר זה. לפי המתווה האחרון והסופי ניתנה אפשרות לכל מי שרוצה לטוס, בלבד שיציג בדיקת קורונה תקינה שנעשתה במהלך 72 שעות לפני הטיסה וכן בחזור לארץ עליו להציג בדיקה דומה, שנעשתה 72 שעות לפני החזרה ארצה, כדי לעלות על המטוס באוקראינה.
בדיקות הקורונה ביציאה מהארץ כנראה התנהלו בצורה מסודרת ולפי הנתונים הגיעו השנה לאומן בערך 30 אלף איש.
הבעיה החלה עם הבדיקות שנדרשו לעשות בחזרה לארץ. מידי שנה חלק גדול מהקהל הגדול חוזר לארץ מיד בצאת החג, במהלך 24 השעות שמצאת ראש השנה עד למחרת בלילה. השנה למשל יצאו מקייב לישראל ב-24 שעות שאחרי ראש השנה 12,000 איש, זאת בנוסף לעוד אלפים שהגיעו לישראל בטיסות קונקשן. כך נוצר מצב שבערב חג נדרשו אלפים לבצע בדיקת קורונה, שתהיה תקינה עם אישור שנעשתה 72 שעות לפני הטיסה.
למרבה המזל במקום התנהלו מתחמי בדיקות רבים, ביוזמת ארגון איחוד הצלה, ארגוני חסד מקומיים ומד"א, בהם יכלו האלפים להיבדק. המצב במתחמים לא היה אידאלי, אבל למרות זאת אנשים עמדו שלוש שעות בערב חג, בתורות ארוכים, כדי להיבדק ולצאת לטיסה בצורה מסודרת במוצאי החג.
אבל כשהיה נראה שהמשמעת הציבורית תכניע את הברדק, החל הבלגן הגדול. האלפים שנבדקו במתחמי הבדיקות קיבלו הודעה שתוצאת הבדיקה, חיובית או שלילית, תתקבל לתיבת המייל שלהם עד צאת החג. אך למרבה התהדמה אלפים שפתחו את המיילים שלהם במוצאי החג לא מצאו בהם אף אזכור לתוצאה, כל זה כשהם צריכים לצאת כבר לשדה התעופה לקייב והם אינם יכולים לעלות על טיסה לארץ כל עוד אין בידם בדיקה עם תשובה שלילית. 

לכל זה התווספה גם הודעת פייק ניוז שהופצה כאילו הבדיקה היחידה שתהיה קבילה בשנה התעופה היא זו של מד"א ולא יתאפשר לעלות על מטוס עם בדיקה מארגוני ההצלה האחרים. 

03
למרות הבלגן והלחץ הגדול, אלפים המתינו בסבלנות (יחסית, את הלחץ אפשר להבין) עד שיקבלו את הבדיקות. אני למשל הגעתי לשדה התעופה בקייב כחמש שעות אחרי צאת החג וגיליתי תור ארוך של מאות אנשים שמחכים לעשות בדיקה חוזרת, בתשלום נוסף של עשרות דולרים, כדי לעלות על הטיסה באופן בטוח. הטיסה שלי אגב גם התעכבה מעל שעה, בדיוק בגלל שחיכו לנוסעים רבים שטרם קיבלו את הבדיקות השליליות שלהם וסירבו לעלות על הטיסה ללא הבדיקה. מסביבי בשדה התעופה פגשתי עוד מאות אנשים שהמתינו לטיסות נוספות שהתעכבו כולן על מנת לחכות לקבלת התשובות השליליות.
עכשיו חשוב להבין. מי שרצה לזייף בדיקה או לרמות היה יכול לעשות זאת, גם בארץ וגם באוקראינה. הסיפור של בדיקות מזויפות בנתב"ג פורסם בתקשורת מספר פעמים, גם בתחקיר מקיף של ישראל היום וגם בכתבה בעיתון גלובס, בה פורסמו העובדות כי מידי יום ישנם עשרות מקרים בנתב"ג של בדיקות מזויפות. אבל הדיווחים האלה לא קיבלו כל הד תקשורתי במהדורות החדשות, אלא נדחקו לשולי הדיווחים. כל עוד לא היה מדובר בדוסים שטסו למסע רוחני, את אף אחד הבדיקות המזויפות לא עניינו.
04
ובחזרה לקייב. אם לא הייתי רואה במו עיני את המציאות אולי הייתי נוטה להאמין לדיווחי התקשורת. אבל למרות הפיתוי, אלפים חיכו לבדיקות השליליות שלהם כדי לעלות על הטיסות לארץ, או לחלופין קיבלו תשובה חיובית ושבו חזרה לאומן.
למרות שנקפו השעות וכבר היה חמש שעות בערך אחרי צאת החג, אנשים התאזרו בסבלנות ובסופו של דבר כולם קיבלו את התשובות (אצל חלקם אגב התשובה פשוט הגיעה לתיבת הספאם במייל).
האירוע הזה לכל פרטיו לא היה צריך להעסיק יתר על המידה את התקשורת בישראל, אלמלא נוהל כאן בשבוע האחרון קמפיין מאסיבי נגד השבים מאומן, כאילו הם אלה שמפיצים מחלות ומביאים לישראל את הקורונה. ראש הממשלה בנט, שבעצמו דוגל בקו של הכלת הקורונה ולמעשה חדל מהמאבק בנגיף, יצא פתאום בשורת הצהרות בומבסטיות נגד השבים מאומן, תוך קריאה לחקור את אלה שחשודים בזיוף בדיקות. כך אנשים ששבו לארץ עם בדיקה רשמית של מד"א נקראו לתחנת המשטרה לחקירה, שמא הם מזייפי בדיקות, כשההוכחה היחידה לכך היא העובדה ששבו מאומן.
רוב הציבור לא נחשף כלל לנתונים ושמע רק את הדיווחים על "חשד למאות בדיקות מזויפות". אבל העובדות הן כי סך הכל התגלו 58 בדיקות מזויפות בנתב"ג, מתוך רבבות ששבו ארצה.
גם אותן 1,400 נוסעים שהגיעו לשדה התעופה בקייב עם בדיקה שלילית ולעומת זאת בבדיקה בנתב"ג התגלו כחיוביים הם לא הוכחה לאף זיוף מאורגן. כולם יודעים את ההבדל בין בדיקת אינסטנט, לבדיקת PCR שנחשבות לאמינות יותר. ואגב היו גם לא מעט מקרים הפוכים, של אנשים שבבדיקות הביתיות יצאו חיוביים לנגיף ואילו בבדיקת PCR התגלו כשליליים. אז מה נאמר, שהם זייפו בדיקה כדי להיות חיוביים?
05
מעל הכל זועקת כאן הפוזיציה לשמיים. לפני חודשיים בלבד, שר בממשלת ישראל, עיסוואי פריג' שנמנה בעצמו על הציבור הערבי, התריע בישיבת ממשלה כי מאות ערבים שחזרו מטורקיה מזייפים בדיקות ונכנסים לארץ מבלי להישלח לבידוד. אותם ערבים אגב לא נדרשו לבצע בדיקה לפני העליה לטיסה, אלא רק בדיקה אחת בנתב"ג. אך גם על הבדיקה הזו הערימו מאות מהם וזייפן, רק שאז איש לא הרים על כך קול זעקה.
כמובן חשוב להדגיש: עשרות הבודדים שזייפו ונכנסו לארץ עם בדיקות מזויפות עשו מעשה חמור ויש להעניש אותם במלא חומרת הדין. אבל האם יתכן שמדינת ישראל מתעוררת למאבק בקומונה רק כשמדובר ביהודים ששבים מסע רוחני עם תווים של דוסים (אלפים מהם אגב ממש לא דוסים, אלא משתייכים לציבור המסורתי, אבל גם להם הדביקו את התווים). כי כמה קל להוציא הודעות לתקשורת עם הנחיות מיוחדות לחקירה משטרתית, שבכלל אינה בסמכות ראש הממשלה, כדי לחפות על מחדל הבדיקות האמיתי: לא זה שהתנהל באומן, אלא זה שקרס בישראל בשבועיים האחרונים, שעליו משום מה לא אוהבים בתקשורת לדבר.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה