פי הארץ

ד"ר חנה קטן

ד"ר חנה קטן

רופאה גניקולוגית, מומחית לפריון, מרצה וסופרת

לאחרונה פורסם שסין מתכננת פרויקט חדש – חפירת בור באדמה בעומק של כמה קילומטרים. הם מעוניינים לבקוע את הקרקע כדי לבדוק חיים מתחתיה, בדומה לניסיונות של האנושות בדורות האחרונים לבדוק את השמיים ואת האפשרות לחיות בהם בתחנות חלל או בגרמי שמיים אחרים.
אז מה מחפשים הסינים קילומטרים רבים מתחת לאדמה? קשה לדעת. קהלת אומר שה' נתן את 'העולם בליבם' – בני אדם מלאי סקרנות ורוצים 'לכבוש את העולם', זה חלק ממהותם, מההבדל בין אדם לבין בעל חיים. לפני שנים הגיע קולומבוס שגילה את אמריקה, וארצות הברית המתפתחת כבשה את הערבות הענקיות שבהן היו קודם רק אינדיאנים. בהמשך נכבשו הג'ונגלים באפריקה, הקוטב הצפוני והדרומי, אוסטרליה, מופה מדבר הסהרה הענק, ואפילו יערות האמזונס נסרקו מקצה לקצה. נשאר כנראה לראות מה יש מתחת לרגלינו, וימים יגידו מה ימצאו הסינים כאשר יחפשו מתחת לאדמה.
בפרקי אבות נאמר שאחד הדברים שנבראו בערב שבת בראשית בין השמשות, בזמן שאינו יום ואינו לילה ואינו מן העולם הזה ואינו מן העולם הבא, היה 'פי הארץ'. זהו ה'פה' שנפתח ובלע את קורח ועדתו בפרשה שלנו, הפה שנפתח מידי פעם ברעידות אדמה שגורמות לצונאמי, להיבלעות איים בעומק הים ולפעמים לצמיחת איים חדשים. הפה הזה ייתכן שייפתח עתה בידי הסינים – וכמו בקורונה לא ברור לאן מוליכים התהליכים שהם מתחילים בהם… האדם בנוי לחיות בתנאים ספציפיים, בלחץ אוויר ובטמפרטורה ובלחות מוגבלת ביותר, וכל שינוי משמעותי מסכן את האנושות.
בתורה מדובר על 'בקיעת האדמה'. ברעידת אדמה הקרקע רועדת או אף נקרעת בעקבות לחץ תת-קרקעי עצום שפורץ בבת אחת. כדברי הנביא – ״המביט לארץ ותרעד״. במהלך ההיסטוריה אירעו הרבה רעידות אדמה ברחבי העולם. אי אפשר לחזות מראש רעידות אדמה, לא בטווח הקרוב ולא בטווח הרחוק, חוץ מאשר ניבוי סטטיסטי – למשל הסטטיסטיקה אומרת שבארץ ישראל מתרחשת רעידת אדמה גדולה בערך פעם ב-100 שנים, והרעידה הגדולה האחרונה אירעה בשנת תרפ״ז… מה זה אומר לגבינו?
בעת החדשה ידועה בעיקר הרעידה הגדולה בשנת תקצ״ז שהמוקד שלה היה בגליל, אשר פגעה אנושות ביישוב היהודי בערים צפת וטבריה, וגרמה לגלים עצומים שמעולם לא נראו כמותם בכינרת. 90 שנה אחר כך אירעה רעידת אדמה חזקה ביותר שמרכזה היה סביב העיר יריחו, והיא גרמה לנזקים רבים בארץ. באירוע זה מתואר נס הצלת הילד עובדיה יוסף, כאשר חלק מתקרת בית הכנסת שבו למד בעצמו בירושלים התמוטט סמוך למקום לימודו. הנביאים קובעים שלעתיד לבוא כחלק מתהליך הגאולה תהיה גם רעידת אדמה חזקה שתקרע את הר הצופים ותפגע קשות באויב שינסה לתקוף את ישראל ואת ירושלים.
בעקבות רעידות קלות שהתרחשו לאחרונה בטורקיה, ארגון המיילדות בישראל פרסם הנחיות מרגיעות לגבי הנוהל בזמן רעידת אדמה, שם החשש הוא גדול לנפילות. ההנחיות מותאמות לנשים בהיריון בכל השלבים, לרבות נשים הנמצאות ממש לקראת הלידה. במצבי חרדה וקושי ובמקרה של תחושת לחץ נפשי, מומלצים תרגילי נשימה, מדיטציה או הרפיה, או כל אמצעי אחר שהאישה מכירה כיעיל ומשמעותי עבורה שיסייעו לה להתמקד ולהרפות. אם היולדת חשה כי החרדה פוגעת משמעותית ביכולת התפקוד שלה כדאי לפנות לאיש מקצוע. ■

שתפו

Scroll to Top
גלילה למעלה