נעם פתחי

צאר המשפטים

פרשת השבוע היא נושא שיחה קבוע בציבוריות הישראלית יחד עם ניסיון למצוא את ההקשרים והרמזים לעיתוי וסוגיות אקטואליות. מעניין אותי אם אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר ואדם מאמין, מסתובב עם התחושה שיש מי שייזכר בו בהקשר של פרשת שבוע מסוימת, שללא מעט ישראלים אותה פרשה מעלה את שמו באסוציאציה ישירה - ולאו דווקא בהקשר מכבד. והשבוע עם פרסום ראיון עם עו"ד שירה שפיץ - אפשר לומר שביתר שאת.
פרשת משפטים אותה קראו בבית הכנסת לפני מספר שבועות, ידועה כבר זמן מה בתואר התקשורתי שלה "פרשת משפטים בושה" מאז אותו בוקר פתח תיקוואי פסטורלי שהפך לסערה. תזכורת קצרה: סביב החשיפות בתיקי נתניהו והמשפט הראשון נגד ראש ממשלה מכהן, עמד אביחי מנדלבליט במרכז הביקורת כמי שמיהר להגיש את תיקי האלפים, ביניהם תיק שוחד תקדימי ברמה העולמית - שלציבור שלם נראה כמו רדיפה משפטית. מנדלבליט נרדף על ידי מפגיני בלפור והואשם בגרירת רגליים, ומשהוגשו התיקים חטף גם מאנשי המחנה הלאומי. באותה שבת פרשת משפטים, בדרך מבית הכנסת פגשה אותו ואת המאבטח שהתלווה אליו שכנתו, עו"ד שירה שפיץ, וסיננה לעברו "פרשת משפטים בושה". לפי עדותה סימן מנדלבליט למאבטח והאחרון הזעיק את המשטרה, השכנה הוכנסה לניידת אל מול בעלה והילדים הקטנים, חרף הבקשות שלא לחלל שבת. במשך חודשים כתב אישום על הטרדה אילץ אותה להפסיק לעבוד ואף לעזוב את השכונה. הפרשה עלתה וזכתה לביקורת רבה, אבל מכיוון שמדובר 'רק' באזרחית נוח היה לתקשורת המאתרגת את היועמ"ש לשעבר להשכיח אותה מהציבור. חוץ מהעיתונאית אילה חסון, היא לא שכחה.
אילה היא גם זו שראיינה השבוע את שירה שפיץ לאחר ניצחונה בבית משפט וקבלת פיצוי של 70,000 שקלים. אני ממליץ לכל מי שקורא שורות אלו לצפות בכתבה של חדשות כאן 11. בסרטון מתוך מצלמות הגוף של שוטרי הניידת, מתגלה תמונה לא פחות ממופרעת של שלטון החוק ברגעיו המפחידים ביותר: אזרחית תמימה שלא עשתה דבר חוץ מלזרוק לבכיר ביותר במערכת המשפט (ויש האומרים בצדק האדם החזק במדינה) שלוש מילים תמימות. לאחר דיון באותו בוקר שבת בין השוטר לסמכות שמעליו, התעקשו לקחת אישה דתייה לתחנת המשטרה אל מול עיני ילדיה המפוחדים.
מה שמדהים לא פחות הוא הסרטון מתחנת המשטרה והריאיון עם הקורבן עצמה, שמספרת איך לאחר שהובן על ידי מנדלבליט שהמילים "פרשת משפטים בושה" הן עדיין לא עילה למעצר אזרחית כאחרונת העבריינים, גם אם מאוד הושפלת באותו רגע - נעשה דבר נוסף: על פי עדותה ניסה היועמ"ש לשעבר להמציא דברים נוספים שזרקה לעברו, כנראה בשל חולשת האירוע. למזלה כך היא טוענת, המאבטח הצמוד של מנדלבליט לא "זרם" עם ניסיון השיבוש והעיד כי לא נאמר דבר נוסף מעבר לשלוש המילים. אתם מבינים? שלטון החוק בכבודו ובעצמו משבש הליכי חקירה וממציא, לכאורה, דברים שאזרחית לא אמרה.
מערכות אכיפת החוק, המשטרה והפרקליטות מתגלים בשנים האחרונות (לא מעט באמצעות עבודה של חסון) כגופים אלימים משפטית, אכזריים, שלא בוחלים בשום דבר אם זה במוטיבציה להרשעה או ברצון להגן על היקרים לה. בימים אלו מתראיין אביחי מנדלבליט בנושא הרפורמה המשפטית ומהלך איימים באולפנים על קץ הדמוקרטיה ופגיעה בזכויות החלש. כמובן ששאלה אחת על כוחו הבלתי מוגבל ופגיעה בזכויותיה של מי שכל פשעה היה לסנן לעברו חצי משפט לא נשאלת שם. מיותר לציין גם שבמסגרת משפט התביעה של שפיץ נגד המדינה, לא נקרא היועץ המשפטי לממשלה להעיד מה קרה באותה שבת פרשת משפטים. המדינה העדיפה לחסוך את הבושה מעצמה ולפצות אזרחית במקום. כסף של כולנו דרך אגב.

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה המשפטית. העם קרוע, החברה מפולגת ונבחרי הציבור שלנו מגרדים את התחתית בכל הקשור להתנהגות ממלכתית. לא נעים. אבל האם אנחנו לוקחים הכול בפרופורציות? ממש לא בטוח.
צריך להודות, מתנגדי הרפורמה עושים עבודה טובה, עשרות אלפים עולים לכנסת, הנדסת התודעה עושה לילות כימים וניהול קבוצות המחאה בשמאל מצליח לייצר סדר יום. ההייטקיסטים כובשים את המסך ומוציאים את עובדיהם לרחוב ללא הבדל של דת, גזע וסיכוי לימני לסרב. הכלכלנים מתריעים ומזהירים והעיתונות הכלכלית רואה שחורות למרות התנהגות לא רעה של הבורסה. אחת מההתארגנויות היא 'אחים לנשק' – מילואימניקים מוערכים שעשו מסע של שלושה ימים לירושלים כשהם משתעשעים במסרים כמו 'סופה של הדמוקרטיה' ועד לאזהרה מפני סירוב להגיע למילואים. מחאות סטייל אחים לנשק תמיד היו בארסנל הנשקים של השמאל: החשש של הימין מהתפוררות הסולידריות סביב שירות בצה"ל גבוה, והוא תמרור אזהרה שנוסה עלינו גם בסערת חוק הלאום. אני לא זוכר התארגנויות ממומנות לסירוב גיוס סביב ההתנתקות או סביב אוסלו – איכשהו הימין תמיד הגן על ערך הגיוס לצה"ל והמוטיבציה לשירות (חוץ מכמה פירות רקובים).
אל מול כמה אלפי חברים באחים לנשק אנחנו חייבים להקים, לפחות בראש של כל אחד ואחד מאיתנו, את ארגון 'אחים לפתק' ואני ממש שמח שמצאתי חרוז שעושה את העבודה. אנחנו ב'אחים לפתק', אחים לגוש הימין שעמד מול ממשלת בנט-לפיד-רע"מ ויצא להפגין ביום הבחירות. ניצחנו בחירות כנגד כל הסיכויים: כנגד ראש ממשלה עם כתבי אישום שבחלקם הגדול נראים היום כמו חגיגת עבירות פליליות (אפרופו מערכת המשפט) וכנגד תקשורת מגויסת המשמשת כמטה קמפיין לכל דבר (אפרופו קץ הדמוקרטיה). כשיגידו לכם שלא ניצחתם בהרבה, תזכרו שבסוגיית הרפורמה המשפטית והצמא לשינויים בבית המשפט העליון, בוועדה למינוי שופטים, בהגבלת כוחם של היועצים ובהחזרת הכוח השלטוני לריבון – גוש הימין ניצח את גוש השמאל בענק, כי חלקו מורכב ממפלגות ערביות שהרפורמה המשפטית לא מוציאה אותם להפגין. כלומר בוויכוח על צביונה של מערכת המשפט במדינת ישראל – בעיקר הקול היהודי במחלוקת והימין בו – הוא רוב ברור וגדול.
אנחנו ב"אחים לנשק" צריכים לזכור שהקריאות 'רפורמה במערכת המשפט הן קץ הדמוקרטיה והפיכת המדינה לדיקטטורה' לא מגיעות בחלל ריק, הן מתעלמות משנים שבהן הפכנו לצופים של המתרחש באולמי בתי המשפט ובמסדרונות המשטרה והפרקליטות: אנחנו אחים לזעזוע מעינוי הדין שעבר גל הירש, משנות ההחזקה בגרון של אריה דרעי, מעדויות החוקרים במשפט נתניהו, מההוכחות להתקנת תוכנות רוגלה פולשניות, מפגיעה בוטה בזכויות אימהות בנות 80, בתרגילי חקירה פליליים, ובהדלפות בכמויות סיטונאיות. אנחנו אחים לתדהמה ממעצר שכנתו של מנדלבליט שרק לחשה לו 'פרשת משפטים בושה' – שרואים היום את מובילי מחנה השמאל מסיתים לאלימות ודם ברחובות ולא קורה להם כלום.
אנחנו אחים להרבה יותר מהצבעה, אנחנו אחים לתקווה לשינוי, אנחנו אחים לרצון לשוויון חברתי, אנחנו אחים לשאיפה לראות בבית המשפט העליון את כל הפסיפס החברתי שמרכיב את המדינה. במילים אחרות אנחנו אחים לרצון לצדק אמיתי.
כמו שכבר שמעתם השבוע, אפשר להתווכח על הכול ולעשות הכול בהסכמה, אבל לא ייתכן שנסתובב בתחושה שיש מחנה אחד מאוחד סביב מה שחשוב לו, ומחנה אחר שמחכה בהכנעה לפשרות ולעוד מסמוס של השינוי.
חלק מאותה הרגשה טמון בכישלון ההסברתי שהממשלה והמחנה אחראים לו, במהירות שדברים יצאו אל הציבור – בזה אין ספק שהשמאל וההגמוניה המשפטית ניצחה. יש לה את תותחי התקשורת הכבדים מאחוריה. בדיוק בגלל זה אסיים בשתי המלצות שיחזקו אצלכם את התחושה שכולנו אחים לפתק וגם אחים לצדק: חפשו את הפודקאסט 'שומר סף' של גדי טאוב שקיים ראיון מרתק עם שר המשפטים יריב לוין. חפשו גם את פודקאסט של נדב פרי והאזינו לפרק עם מייסד אתר "מידה" רן ברץ.
שבת שלום. ■

למידע, להצטרפות ולעדכונים:
דוא״ל: miflegetnoam@gmail.com | אתר: https://noamparty.org.il/

עוד במדור זה

השלישיה הפוקחת

השלישיה הפוקחת

לממשלה גלי בהרב מיארה מתנגדת להצעה של אחד מהשופטים (עודד…
החטא בלי עונשו

החטא בלי עונשו

אתם יודעים ממה נמאס לי? מלדמיין מקרה דומה. וכשאני אומר…
כשהמחאה הופכת לגול עצמי

כשהמחאה הופכת לגול עצמי

אפשר רגע לדבר על כדורגל? אוקיי. איזו אליפות משמחת לקחה…
איך עושים פאנלים

איך עושים פאנלים

״למה אתה לא מכניס להם יותר?״, ״תהיה יותר תוקפני, אתה…
הפרסום בימין עובד

הפרסום בימין עובד

היום יותר מתמיד כולנו רוצים להיות מאוחדים, לשבת מחובקים, לגשר…
חיים ומוות ביד הלשון

חיים ומוות ביד הלשון

אומרים שאתה הכי מכאיב למי שאתה הכי אוהב, וגם הכי…
למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

את הטור הזה אתם קוראים בשבת שנכנסה ׳בין הזמנים׳, בין…
עבדים נהיינו

עבדים נהיינו

לא לכל עם בהיסטוריה יוצא לספר על תקופת העבדות שלו,…
ערב טוב צודק הרחוב

ערב טוב צודק הרחוב

כולנו מכירים את המושג 'מעט מדי מאוחר מדי', השאלה אם…
פלשתינים: מקסימום אגדת עם

פלשתינים: מקסימום אגדת עם

השבוע סערה הארץ, ולא מעוד יום במסע לעבר הרפורמה המשפטית…
מה שהיה הוא לא שיהיה

מה שהיה הוא לא שיהיה

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
השמאל מתלוצץ עם אויביו

השמאל מתלוצץ עם אויביו

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
אחים לפתק, אחים לצדק

אחים לפתק, אחים לצדק

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
מה למדתי שחייבים ללמוד

מה למדתי שחייבים ללמוד

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
שבוע טוב בשלושה ימים

שבוע טוב בשלושה ימים

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
מלא מצוות

מלא מצוות

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
Scroll to Top
גלילה למעלה