מגזין

קרואי העדה

מאת:רונית עצר

תלמידי חכמים בני העדה האתיופית לומדים בכולל יום-יום וניגשים למבחני ההסמכה לרבנות כדי לחזור לקהילה שהגיעו ממנה ולשמש רבניה

קרואי העדה כתבת מגזין גילוי דעת 417

לפני כמה שנים עלה רעיון במוחו של הרב יהודה סהלה, רב יהודי אתיופיה בתל אביב–יפו: יום יבוא ונקים כולל משלנו. חלפו השנים והחלום התגשם. כולל רשב"י של עמותת 'אביב התורה' ביפו מכשיר תלמידים להסמכה לרבנות כדי שיחזרו לקהילה וישמשו רבני קהילות.
הרב יהודה סהלה, ראש בית המדרש, מספר: "לפני כעשרים שנה הייתה לי הזכות ללמוד אצל הרב מיכה הלוי בישיבתו בתל אביב. אם היו שואלים אותי אז, סביר שלא הייתי מעלה בדעתי שיום יבוא ואכהן כרב קהילה שחברים בה קרוב לשלושת אלפים איש, אך זכיתי שהיה מי שהאמין בי וסייע לי לממש ולהוציא לפועל את היכולת לתרום לעדה ולעם ישראל. עם השנים הבנתי שיש לי חובה גדולה לעזור לאחרים לעבור את אותו תהליך שעברתי בעצמי ולהקים בית מדרש שיקדם ויכשיר רבנים בני העדה כדי שיביאו ברכה לכל עם ישראל".

מנכ"ל הכולל מושיק שמעון מדגיש כי עמותת 'אביב התורה' ביפו עוסקת כבר כעשר שנים בקליטת עלייה של יוצאי העדה האתיופית בעיר. העמותה מקיימת פעילויות לילדים ולנוער, ובכל שנה נערך ליל סדר מיוחד לכל הקהילה, וכבר כתבנו על כך באריכות ב'גילוי דעת'. שמעון מסכם: "הרגשנו שאנחנו צריכים להעמיק את המסורת והזהות היהודית בקהילה, ולשם כך הקמנו בית מדרש של יוצאי העדה".
בית המדרש הוקם לפני כשנתיים, וכחמישה עשר אברכים לומדים בו לרבנות. "הקהילה ענפה והציבור האתיופי זקוק לתלמידי חכמים מיוחדים מהעדה, הוא צריך רועים רוחניים לחיזוק. בכולל לומדת חבורה של תלמידי חכמים שיכולים ללמד תורה ולהנהיג; הם מעמיקים בלימוד כדי להפיץ אחר כך את התורה בקרב הצעירים", מציין שמעון.
לדבריו, נוסף על קשיי הקליטה הרגילים הקהילה סובלת מפערים במסורת בשל הריחוק ממוקדי ההתפתחות האחרים של היהדות. "האפשרות להתחבר לדברים אחרים מהירה, ואנחנו פועלים כדי לסייע להעמיק את החיבור לתרבות הישראלית ולמסורת".
הרב יצחק מהרי, ראש תוכנית הלימוד בכולל, מספר: "לפני כתשע שנים הכרתי את הרב יהודה סהלה בכולל בלוד. הייתה לנו יוזמה שיום אחד נקים כולל משלנו, ושמרנו על קשר. עבר זמן והרב יהודה התמנה לרב יהודי אתיופיה בתל אביב–יפו, ועם הזמן רצה לפתוח ישיבה וכולל, וקרא לי להצטרף אליו. הכולל קיים כבר שנתיים".
הרב מהרי מונה את השירותים הרבים שהאברכים מספקים לקהילה: חנוכות בית, שיעורי תורה, שבע ברכות, הכנה לבר מצווה, הדרכת חתנים, תפילות לחולים, מניין לשבעה ואפילו שמחות נעשות בכולל, כגון חופות ובריתות. "יוצאי העדה מקבלים שירות ממישהו מהעדה שמבין את השפה ומכיר את המצוקות, ואין דבר טוב מזה. אדם אחר לא היה מבין. יש להם למי לפנות, יש רב שמבין אותם. הקשר עם הקהילה מתחזק מאוד".
האברכים מגיעים לכולל מכל הארץ: "מה שמביא את האברכים ללמוד אצלנו הוא החיבור לקהילה עצמה. זה דבר ייחודי והוא המוטו של הכולל, לתת שירות לקהילה".
הרב מהרי פונה לרבנים ברחבי הארץ במסר חשוב: "אני מבקש לראות וכן לעשות בכל עיר ועיר. רבים אינם יודעים עד כמה הקשר לקהילה תורם, ואנו רואים תוצאות בשטח. אני קורא לכל הרבנים ללמוד, לראות ולעשות".
הרב אברהם נגוסה, בן 34, נשוי ואב לשלושה, פועל בקהילות בני ברק וראשון לציון. "בראשון לציון אני מעביר שיעורים בכל שבוע. סיימנו סדרת שיעורים של הדרכת חתנים, והלומדים התחזקו ולקחו את הדברים לתשומת ליבם. יש לנושא הנישואין חשיבות גדולה בקהילה, כי יש הבדל עצום בין אתיופיה לישראל בתפיסת התא המשפחתי, וחשוב להדריך את הציבור. הצעירים שהדרכתי סיפרו שהנשים שלהם אמרו שהבית השתנה בזכות הלימוד".
בבני ברק הרב נגוסה פועל עם קהילה של חמישים משפחות שעלו לפני כחמש עשרה שנה. "לפני כמעט שנתיים הכרתי אותן, ועם אברך נוסף התחלנו ליצור קשר עם הקהילה וללמד ילדים לבר המצווה. לפני שנה וחצי פתחנו במקום בית כנסת. לפני שנתיים, כשהגענו, המבוגרים הרגישו שממש מזניחים אותם, והיום הם סומכים עלינו ורוצים שנפעל במגוון תחומים.
"אני שמח שהגעתי לכולל שיש בו פעילות למען הקהילה",

הוא מציין, "הציבור שמח מאוד בכולל, שתלמידי חכמים מדברים איתו בנושאי המסורת שלו, לפי ההנהגות שלו. אני קורא לכל הציבור בישראל לבוא ולשמוע מבפנים על הקהילה, לצאת לשטח ולהתחבר. להכיר את השורשים ולא להסתפק בשמועות". ניתן להתרשם מהפעילות המיוחדת של הבחורים בדף הפייסבוק 'עולים בהצלחה'.
הרב דוד מולו, בן 29 ונשוי טרי, לומד בכולל כמעט שנה ומספר על פעילותו עם בני הנוער בעיר. "יש בחורים שרחוקים מאוד ואין להם קשר עם ההורים; אני פוגש בחורים בשכונה, מדבר איתם כמה דקות, מנסה לקרב ולחבר. ב"ה הם מגיעים ללמוד ונהנים מאוד, ונוסף על הזכות העצומה של הלימוד זה כמובן גם מונע מהם לפנות להרבה מפיתויי הרחוב שהנוער לצערנו חשוף אליהם היום.

"היה בחור כאן בקהילה שהגיע ממשפחה מסורתית מאוד, אבל בתקופת הצבא התרחק גם מהמשפחה וגם מהמסורת. אמרתי לו: 'תבוא לכמה דקות, אפילו אם לא תלמד תשב איתנו, תימנע מדברים אחרים'. הבחור הזה ממש התחזק ונהיה יד ימיני בשיעור שהוא לומד איתנו, ובעזרת ה' ילך עוד מעט לישיבה. גם הקשר שלו עם משפחתו השתפר מאוד, ואביו מגיע גם הוא לשיעורים בכולל. זו המטרה שלנו, לקרב את הלבבות של בני העדה האתיופית".
גם בשבת הרב מולו דואג לבחורים: "בשבת אחרי הסעודה אנו מקיימים עונג שבת. הבחורים באים לכאן אחרי הסעודה ונהנים מאוד. במקום להסתובב במקומות טובים פחות אנחנו מתחזקים יחד".
לסיום הוא מבקש: "יש ב"ה הרבה מבני העדה שמצליחים ומתקדמים, אך לצערי אני פוגש לא מעט בחורים, ואני בוכה. כל אחד צריך לחזק ולהתחזק יחד למען הקהילה האתיופית. עלינו לקבל אחריות יחד".

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

לכתבות נוספות באותה קטגוריה

הימין החדש?

בשקט בשקט בנט ונבחרתו, הלא נבחרת, עברו שמאלה. המפלגה שהתיימרה לשאת את השם “ימינה” הוכיחה עד כמה אנשיה, ובעיקר נבחריה

קרא עוד »

גבולות השיח

ידוע ומוכר הדבר כי לפני בחירות, כל צד של המפה הפוליטית מנסה לשכנע את הציבור בצדקת דרכו, בטוהר כוונותיו ובאמת

קרא עוד »

ההשתלטות של הרש"פ

לצד הבנייה הבלתי חוקית ביו”ש אותה מקדמת הרשות הפלסטינית, פועלת בשטח מערכה אחרת שמותירה את רשויות האכיפה כמעט בלי יכולת

קרא עוד »

פעמיים תפילין

בתקופה האחרונה נושא הנחת התפילין עלה לכותרות. אשתף בשני סיפורים על תפילין בעם ישראל, אחד מרגש מאוד ואחד מצחיק.בערב שבת

קרא עוד »
גמרא עם אצבע

לימוד גמרא

שאלה: איך ניגשים ללמוד דף גמרא לבד? תשובה:שלום לך! נתייחס בקצרה לקשיים המרכזיים בלימוד ולדרכי הלימוד שיעזרו להתקדם.מחסומים: שפת הגמרא

קרא עוד »

ביני לנדאו

אבא ואמאדוד ושרה לנדאו- נתנו לי הכל ובכל כיוון שהלכתי האמינו בי והם תמיד שם בשבילי. קרית ארבע חברוןעיר מולדתי.

קרא עוד »

100 שנים של מאבק

ישבנו לשיחה צפופה עם ד”ר מרדכי קידר – מרצה במחלקות לערבית ומזרח תיכון, והמזרחן ד”ר אדי כהן, שניהם חוקרים במרכז

קרא עוד »
כהנים בברכת כהנים

בקרוביי אקדש

במשך שנים, סעדנו סעודות שבת בחדר האוכל של ישיבת שעלבים, כשבעלי היה ר”מ בישיבה. בטקס נטילת הידיים של הבחורים, היה

קרא עוד »
אגל על הברקס

תקלה בבלמי הרכב

לפני כמה שנים, התייחסנו לאיתור תקלות בנסיעה, לאחר ששמענו בצער עמוק ובזעזוע על התאונה המחרידה בכניסה לטבריה ועל מותם של

קרא עוד »
עטרה גרמן

עטרה גרמן

אבאיהודה גרמן. לא יעזור הגיל ושנות העצמאות, אם קורה משהו הדבר הראשון זה טלפון אליו. השיחה בדרך חזור הביתה בשעות

קרא עוד »
בחורה מביטה בחלון

בוחרת בחיים

החיים שלנו הם מסע ארוך, מסע שיש בו לב ונשמה ואנשים ומשפחה וצער וכאב ושמחות והצלחות ומכשולים וגם הרבה טוב.

קרא עוד »

שליח מהשמיים

יש לי אחיין ששמו איתי שכטר, איתי משחק כדור רגל בליגת העל. איתי אדם מאמין ותמיד בשמחה. בשנת 2014 איתי

קרא עוד »

אביב של אהבת חינם

צעדתי לכותל מוקדם בשבת בבוקר ותהיתי האם יאירו פני המנורה והרחבה תתמלא סוף סוף במתפללים לאחר שבועות של מתח. שמחתי

קרא עוד »
גלילה למעלה