חינוך וחברה

שיעור בגדולה

אתרי החדשות והרשתות החברתיות סערו מעט השבוע בעקבות הפרסומים השונים אודות ספרו החדש של ראש האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו. בשיחה עם מו"ל הוצאת סלע מאיר רותם סלע, ועם העורכת הראשית של ההוצאה ליאורה לויאן, ניסינו להבין מה יש בספר של ראש הממשלה לשעבר • "יש התייחסות לנקודות ציון שבהחלט יעניינו את הציונות הדתית״

אלעד הומינר והלל שליט

אלעד הומינר והלל שליט

לפני כשבוע פרסמה ספריית 'שיבולת' מבית הוצאת 'סלע מאיר' הודעה חגיגית כי היא צפויה להוציא לאור את האוטוביוגרפיה של ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו: 'ביבי: סיפור חיי'. ההודעה יצרה לא מעט באז אולם השאירה אחריה לא מעט סימני שאלה.
הוצאת סלע מאיר הוקמה בשנת 2014 במטרה להביא לקורא הישראלי ספרות עיונית מסוג אחר, לעתים רבות ספרות עיונית עם מסר אינטלקטואלי שונה משהורגלנו אליו, שמרני. שיבולת שהוקמה לפני כחמש שנים היא ספריית מנויים מבית 'סלע מאיר' ו'קרן תקווה'. ב-22 בנובמבר צפוי לצאת בה ספרו של נתניהו, המכירה המוקדמת אם שאלתם תחל כבר ב-1 בספטמבר. במקביל, המהדורה האנגלית תראה אור בהוצאה האמריקאית Simon & Schuster ובאתר אמזון המכירה המוקדמת שלו כבר החלה.
מייסד ומו"ל ההוצאה מאז הקמתה הוא רותם סלע ששימש ככתב כלכלה פוליטית ושווקים פיננסיים ב'דה מארקר' ו'מעריב'. במסגרת עבודתו הכיר את הכלכלן דייוויד גולדמן, שחיפש מוציא לאור בעברית לספרו "ציביליזציות גוועות" העוסק בדעיכתו הדמוגרפית של האסלאם. חוסר ההצלחה במציאת מו"ל ישראלי, היה למעשה האות להקמת הוצאת סלע מאיר, והמהדורה העברית של הספר היתה לספרה הראשון.

ביצירה ספרותית מרגשת וחכמה שממלאת את הקורא בהשראה 

בשיחה 'גילוי דעת' מספר רותם סלע כי העבודה על כתב ידו של נתניהו התחילה לפני מספר חודשים, עם סיום כתיבת הספר. "עובדה מעניינת ויוצאת דופן מאוד היא כי הספר נכתב בזמן שיא של תשעה חודשים בלבד, לשם השוואה ספרו האוטוביוגרפי של ברק אובמה נכתב על ידו במשך שלוש שנים תמימות, וזו בשעה שהוא היה פנסיונר 

רותם סלע

רותם סלע

ליאורה לויאן

ליאורה לויאן

ולא החזיק במשרה תובענית כמו יושב ראש האופוזיציה". 

ההתנהלות מבחינת ההוצאה לקראת צאת הספר דומה להתנהלות מול כל ספר אחר?

"את בנימין נתניהו גידל בן-ציון, אחד האינטלקטואלים החשובים של דורו, שכיהן בין השאר כעורך האנציקלופדיה העברית ואדם שהחשיב מאוד התבטאות בהירה ומדויקת. כפי שניתן ללמוד מהספר, אחד הדברים שנתניהו ואחיו לקחו מבית הוריהם הייתה יכולת ביטוי והתנסחות שבאה לידי ביטוי במכתבי יוני, בנאומים של בנימין נתניהו ובספריו ובמחזותיו של עידו. אותה יכולת ניסוח, בהירות ופרפקציוניזם באה לידי ביטוי גם בעבודה על הספר ובספר עצמו שנקרא כסיפור שוטף, בנשימה עצורה". 

סלע מספר גם על מהות הספר: "מי שחושב שהספר הוא בעיקר מסמך המסתיר בתוכו גילויים על מאחורי הקלעים, יופתע לגלות שמדובר ביצירה ספרותית מרגשת וחכמה שממלאת את הקורא בהשראה. יותר מהזדמנות ללמוד היסטוריה ופיקנטריה פוליטית, מדובר בדיוקן של אדם גדול שחושף את האירועים ואת האישים שעיצבו אותו, ובכך מעניק לנו לא פחות משיעור בגדולה".

נכון לימים אלה, הספר עתיד להימכר בחנויות ויהיו עליו גם מבצעים פרטניים. את הכריכה למהדורה הישראלית עיצב הסטודיו של הוצאת שיבולת והשם נבחר בהתייעצות עם בנימין נתניהו.

בספר נחשפת דמותו של האדם שהשפיע יותר מכל על עיצוב דמותה של ישראל בעשורים האחרונים. נתניהו מוליך את הקורא בין ימי ילדותו בירושלים כבן לשושלת אינטלקטואלית וציונית, דרך שנות ההתבגרות בהן הטלטל בין ארצות הברית לישראל כשיחסיו המיוחדים עם אחיו משמשים לו עוגן, שירותו בסיירת מטכ"ל, לימודיו באוניברסיטת העילית MIT, פעולתו בחזית ההסברה הישראלית ועד הסודות, התובנות מאחורי הקלעים של הרגעים הגדולים בהם שימש כאחד המדינאים והמנהיגים הגדולים של העם היהודי בעת החדשה.

הספר שמסופר בגוף ראשון נכתב בשעות הקטנות של הלילה, בסופי שבוע ובנסיעות הארוכות בכבישי ישראל, בפרץ כתיבה של כתשעה חודשים שהחל בתחילת כהונתו כיו"ר האופוזיציה. בספר אף מודה נתניהו בקריצה על פסק הזמן מראשות הממשלה שאפשר לו להתפנות לכתיבת סיפור חייו ולהרהר בתוכניותיו העתידיות.

נתניהו לא שוקט על השמרים בשום מובן

ליאורה לויאן היא העורכת הראשית של סלע מאיר ובשיחה עם ׳גילוי דעת׳ היא משתפת את התחושה של לערוך את ספרו של בנימין נתניהו: ״קודם כל מעניין מאוד. ספר מעניין, ספר מאתגר. זה שהוא ספר בפרופיל גבוה זה כמובן מוסיף לאתגר שבזה וללקיחת האחריות מצד אחד, מצד שני אני חושבת שאנשי מקצוע באופן כללי צריכים לדעת להתייחס לאנשים כאנשים. אני עורכת ספרים ואני עורכת ספר של יהודי מסוים, אז נכון שיש לזה אופי משלו ויש לזה הקשרים משלו, אבל בסוף אני משתדלת קצת להתנקות מכל הדבר הזה. ובהקשר הזה אני מרגישה שזה לימוד חשוב: להתייחס גם למישהו כבנימין נתניהו, שהוא אדם גדול ומרשים וחשוב, להתייחס אליו כבשר ודם שיש בינינו איזה שיג ושיח״. 

ואולי נתחיל בהתחלה. מה זה אומר לערוך ספר? כל ספר. מגיע אדם עם קבוצת דפים ואומר שיש לו ספר, מה התהליך?

״יש כל מיני סוגים של תהליכי כתיבה. הוצאת ׳סלע מאיר׳ אולי די ייחודית בזה שחלק ניכר מהספרים שאנחנו מוציאים זה לא אנשים שהגיעו אלינו עם כתב יד מוכן שרק רוצים להוציא ספר. לפעמים זה מה שקורה, לפעמים אנשים מגיעים עם רעיון לא כתוב, ולפעמים אנחנו פונים לאנשים ומציעים להם לכתוב אצלנו ספר. ובאמת התפקיד שלי כעורכת ראשית הוא ללוות את כל תהליך הכתיבה והיצירה, לא משנה מה נקודת הראשית של הספר, עד שהספר יוצא לאור״. 

נתניהו הגיע כבר עם מוצר מוגמר?

״כן. נתניהו הגיע עם מוצר סגור, אבל מוצר שהוא מעוניין לעבוד עליו. נתניהו הוא אדם שכל הזמן בוחן את מה שנעשה בעיניים חדשות. גם אם זה טקסט שהוא כתב הוא יבחן אותו ויגיד רגע, זה צריך להיות טוב יותר, צריך להיות ברור יותר, זה צריך להיכתב אחרת. צריך להתחיל מפה, צריך להתחיל משם… הוא לא שוקט על השמרים בשום מובן, בטח שלא במובן של כתיבת הספר״. 

 

היו לו הערות על ההערות?
״ברור, בטח. גם ברמה הטבעית יש לו סגנון משלו. לפעמים אני מציעה משהו שהוא לא קולע לסגנון שלו״.
מה זה אומר מציעה משהו שלא בסגנון שלו?
״אני אומרת לו ׳תשמע, לדעתי צריך להוסיף משהו כזה וכזה׳, והוא אומר ׳לא, אני דווקא לא רוצה, או שאני רוצה להוסיף משהו כזה וכזה׳. יש פעמים שכעורכת אני אגיד ׳רגע, זרקת פה איזושהי אמירה מאוד כללית, ואני חושבת שהקורא היה רוצה לשמוע ממך יותר על הנושא הזה. אולי תרחיב׳. גם זה קורה״.
זה נעשה מולו ממש או מול הצוות שמקיף אותו?
״זה נעשה מולו״.
בואי ננסה לחלק את החלוקה של הספר מבחינת זמנים. נתניהו מתמקד יותר בילדות ובהתבגרות? באמצע? או אולי ב-12 השנים האחרונות בהן היה ראש ממשלה?

תמונת הבקו"ם של נתניהו

תמונת הבקו"ם של נתניהו

״זה אוטוביוגרפיה, אז ברור שזה מכיל בגדול את הכול. יש התמקדות משמעותית מאוד ברקע, במשפחה, באחים, בהורים. אני חושבת שכל מי שיקרא את הספר ישתכנע שבנימין נתניהו ממש תבנית נוף מולדתו המשפחתית. הוא גם יליד ירושלים כזה״.
את אומרת את זה למרות הביקורת שיש עליו, שהוא היה בחו״ל בשנים החשובות, בתור סטודנט.
״ביקורת באיזה מובן?״.
לפני שלוש שנים בני גנץ אמר לו, ואני מצטט: "כאשר אני שכבתי בתעלות הבוץ עם חיילי בלילות חורף קפואים, אתה, ביבי, עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית ולתרגל אותה במסיבות קוקטייל מפוארות. בימים בהם פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכני חיים במדינות אויב, אתה, ביבי, פילסת את דרכך באומץ ונחישות בין עמדות האיפור באולפני הטלוויזיה. בשעה שאני הכשרתי דורות מפקדים ולוחמים אתה לקחת שיעורי משחק בסטודיו בניו יורק".
״שטויות״, קובעת ליאורה, ומסבירה: ״הבנאדם היה קצין בסיירת מטכ״ל. אתה קורא את הדברים ואומר שזו פשוט שטות. הוא היה קצין בסיירת מטכ״ל, השתתף באחד המבצעים המרהיבים בסיירת מטכ״ל – שחרור הסבנה, והלך ללמוד בחו״ל. בזמן שלמד בחו״ל הוא עשה מהפך בעולם ההסברה הישראלי. אחרי זה נהיה סגן שגריר ארצות הברית וציר ישראלי באו״ם.

״אני חושבת שאלו טענות שהן כל כך לא נכונות, כל כך לא מספרות את הסיפור של מיהו נתניהו. אפשר להגיד עליו הרבה דברים, ובטח כשאתה מראיין אותי לגילוי דעת – אז גם בהקשר המגזרי והימני יש עליו כל מיני סוגי ביקורות. ואני חושבת באמת ובכנות שדבר אחד שאי אפשר להגיד על נתניהו זה שהוא אדם ציני שעושה לביתו. זה לא הסיפור״.

למרות כל התיקים והחשדות?

״כן. זה לא הסיפור״.

 הזכרת את הציונות הדתית, יש התייחסות למגזרים או לציונות הדתית בפרט בספר?
הפגנה נגד נתניהו

הפגנה נגד נתניהו

ספר של בנימין נתניהו

הספר של נתניהו

 

יש. לא יודעת לאיזה סוג התייחסות אתה מקווה. יש התייחסות לנקודות ציון שבהחלט יעניינו את הציונות הדתית״. 

לפני בערך שלוש שנים בכנס ערוץ 7 הוא ציטט את אביו ז״ל, ״הציבור הדתי לאומי יש לו לב ענק ואמונה ענקית, אבל הם לא תמיד מבינים בפוליטיקה״.

״תקרא את הספר… אלה לא סוג האמירות שהספר מייצר. אני חושבת שמה שמיוחד בספר הזה זה שהוא לא מניפסט פוליטי, זה לא ברושור לקראת הבחירות. יש פה חזון, יש פה תמונת עולם ותפיסת עולם רחבה ועמוקה מאוד מאוד. אני חושבת שאתה יכול להסתכל על הדבר הזה ולגזור ממנו איך צריך לפעול, איך צריך להסתכל על המציאות, איך לבחון את אתגרי מדינת ישראל״. 

והוא מתייחס לביקורות נגדו שמושמעות?

״ברור. חלק מהביקורת, ברור״. 

יש תחושה של סוף בספר הזה? זהו עם הפוליטיקה, אני הולך לעשות עכשיו דברים אחרים.

״תראה, השאלה היא לא על הספר, אלא על האיש״.

המכירה המוקדמת בספטמבר והספר יוצא בנובמבר. הרי זה ממש בבחירות. 

״אבל הספר היה מתוכנן לפני הבחירות. לפני שידענו שיש בחירות״.

אבל יש תחושה שהבנאדם כבר אומר ׳די׳?

״שוב. השאלה היא לא על הספר, השאלה היא על האיש. כרגע האיש רץ בבחירות והוא מועמד רציני, לכל הפחות, לראשות הממשלה. אז כנראה שזה לא סוף הסיפור, בטח מבחינתו. הספר הזה מבחינתו הוא לא אקורד סיום של קריירה מפוארת״. 

ליאורה מבקשת להוסיף עוד כמה מילים, ומכוונת אותם לנבחרי הציבור: ״אני חושבת שיש ערך גבוה מאוד מאוד לנבחרי ציבור שמתקשרים בצורה רצינית עם הציבור שלהם, ונבחר ציבור שכותב ספר זה דבר מוערך מאוד. נבחר ציבור שפורש את השקפת עולמו ומסביר את מה שהוא עושה, זה דבר מוערך מאוד ואנחנו צריכים לעודד אותו. יש כאלה שעושים את זה בפלטפורמות שטחיות יותר. אני חושבת שכך או כך, בין אם הקורא הוא מתומכי נתניהו או ממתנגדיו, היכולת הזו לבוא ולפרוש תפיסת עולם ולעמוד באומץ גם מול הטענות וגם מול הטעויות זה דבר שהלוואי וכל נבחרי הציבור היו עושים״. 

עוד במדור זה

בחוסן הלאומי של המדינה יש שתי רגליים:<br>צה"ל והשירות הלאומי

בחוסן הלאומי של המדינה יש שתי רגליים:
צה"ל והשירות הלאומי

בכל מקום בשדה החברתי במדינת ישראל שזקוקים ללב אוהב וליד…
לוחמים מדברים

לוחמים מדברים

ברוך: העיקרון המאוד פשוט של המפגשים הוא שאפשר להגיד כל…
עקרונות או קולות?

עקרונות או קולות?

פוליטיקה היא מקום מסובך. במקרים לא מעטים עומד נבחר הציבור…
לו הבחירות היו נערכות היום

לו הבחירות היו נערכות היום

01זה היה בלילה שבין שני לשלישי, 02:55 על השעון, הודעה…
"דמוקרטיה לא מאבדים ביום אחד"

"דמוקרטיה לא מאבדים ביום אחד"

פרופסור אבי בל ״ההופתעתי מעוצמת ההתנגדות לרפורמה. אני חושב שהגנה…
"האם השב''כ יודע מה הוא אומר<br>או לא יודע מה הוא אומר?"

"האם השב''כ יודע מה הוא אומר
או לא יודע מה הוא אומר?"

מעצרים המנהליים עלו שוב לכותרות בעקבות ההתפרעויות בחווארה שהגיעו בתגובה…
״גם אני עשיתי טעויות״

״גם אני עשיתי טעויות״

רגע לפני ההצבעה הראשונה על הסעיפים הראשונים של הרפורמה במערכת…
"יש לנו המון השפעה"

"יש לנו המון השפעה"

למרות נוכחותם של חברי כנסת, כלכלנים בכירים והייטקיסטים במחאות נגד…
הרפורמה במערכת המשפט טובה ליהודים?

הרפורמה במערכת המשפט טובה ליהודים?

לוין סיכם את דבריו: ״כל השינויים האלה אי אפשר לבצע…
לא באתי להיות שר המים

לא באתי להיות שר המים

היום כשאתה צריך להתייעץ על נושא מסוים, אתה מתייעץ איתו?״אני…
אני מוכן לתת קרדיט לציונות הדתית ועוצמה יהודית

אני מוכן לתת קרדיט לציונות הדתית ועוצמה יהודית

ב-17 באוקטובר 2001, ל׳ בתשרי ה׳תשס״ב, בשעה 06:50 בבוקר סיים…
הצעירים סובלים מתת ייצוג בכנסת

הצעירים סובלים מתת ייצוג בכנסת

צבי סוכות, נשוי לחיה ואב לחמש בנות, הוא תושב יצהר…
הכר את המועמד

הכר את המועמד

ד"ר מאיר סיידלר שם: ד"ר מאיר סיידלר בן 64, נשוי+6. 70…
הם הפילו את הממשלה

הם הפילו את הממשלה

למשרדים של מערכת גילוי דעת בירושלים מגיעים ארבעה חברים שכבר…
המאותרגים לטיס

המאותרגים לטיס

השבוע התרחשו עלינו שני אירועים פוליטיים משמעותיים המשלבים כיסאות: יאיר…
Scroll to Top
גלילה למעלה