גליון 511

כץ ולעניין

תמונה שווה אלף מילים

שילה כץ

מנהל היחידה ללימודי חוץ גבעת ושינגטון, יועץ זוגי ואישי

בעולם השידוכים הישראלי של היום הכולל בתוכו עשרות (ואולי מאות) אתרי שידוכים מסוגים שונים, מלבד מספר מילים הכתובים על הבחור/ה המועמדים לשידוך , תמיד אבל תמיד יש גם תמונה.

“אמר רבן שמעון בן גמליאל, לא היו ימים טובים לישראל כחמישה עשר באב וכיום הכיפורים, שבהן בנות ירושלים יוצאות בכלי לבן שאולין, שלא לבייש את מי שאין לו….ובנות ירושלים יוצאות וחולות בכרמים ומה היו אומרות : בחור, שא נא עיניך וראה, מה אתה בורר לך אל תתן עיניך בנוי, תן עיניך במשפחה שקר החן והבל היופי, אישה יראת ה’ היא תתהלל. ואומר: תנו לה מפרי ידיה, ויהללוה בשערים מעשיה. (משלי לא)
בעולם השידוכים הישראלי של היום הכולל בתוכו עשרות (ואולי מאות) אתרי שידוכים מסוגים שונים, מלבד מספר מילים הכתובים על הבחור/ה המועמדים לשידוך , תמיד אבל תמיד יש גם תמונה.לכאורה, לשם מה צריך תמונה? האם לא עדיף שהבחור או הבחורה יסתפקו במספר המשפטים המתומצתים הנכתבים על המועמדים לשידוך, יקראו לעומק ויתלהבו או שלא יתלהבו ממה שהם קוראים? למה חייבים לשים תמונה אשר יכולה לשבש את החשיבה הפשוטה, התמימה והלא משוחדת?
אלא שהתשובה לשאלה זו הינה : בימינו חייבים תמונה!
אינני בא לשפוט האם המציאות של ימינו טובה, בריאה, ערכית או שלא טובה, לא בריאה, לא ערכית , אבל במציאות של ימינו בו העולם שלנו הוא עולם ויזואלי , וכל כולו סובב סביב מראה העיניים – כי כידוע אנו אוכלים בעיניים , קונים בעיניים ואף לומדים בעיניים, בלתי הגיוני וגם לא טבעי שנדרוש מאנשים להשתדך ולצאת לדייטים ללא שראו תמונה או סדרת תמונות של המועמד/ת.המשנה עצמה אומרת במילותיה : “בחור שא נא עיניך וראה מה אתה בורר לך”. ברור ופשוט הדבר גם אז ובוודאי שהיום שחובה על הבחור והבחורה לראות לפני שמחליטים האם בכלל לצאת.
ישנם כל כך הרבה מרכיבים בתמונה פשוטה שמוסיפים ומטיבים את השיפוט של המועמד/ת. באיזה מקום הצטלמו? עם מי הצטלמו? מה לבשו בצילום? כיצד נראים בצילום? אלה אינם דברים סטיגמטיים אלא סימנים חשובים לקראת החלטה האם הוא / היא מתאים/ה לי?אנו איננו חוקרי כליות ולב , והקב”ה נתן לאדם עיניים על מנת לחקור את העולם לפי ראות עינינו הסובייקטיביות. חשוב לנצל מתנה זו ובלבד שנעשה זאת מתוך רצינות וכבוד.
אני מודע לכך שכיום לא תמיד מה שאתה רואה הנו אמיתי, ושניתן לעשות פוטושופ ולייפות כל פיקסל ושניתן לשנות את התמונה כמה שרק נרצה, ובכל זאת, אנשים הרוצים להתחתן מבינים שהעלאת תמונה לא אמיתית תביא אותם אולי לדייט ראשון, ולכשיתגלה הפער בין התמונה למציאות וחוסר האמת שבפרסום, נדמה לי שהמפסיד/ה היחידי/ה יהיה האדם עצמו.
לא להתבייש להעלות תמונה ולא להתבייש לבקש תמונה!

הכותב הוא בעל קליניקת 'מיזוג' – זוגיות. התחדשות. העצמה. מעביר הרצאות וסדנאות בנושאי זוגיות. לתגובות : meezoog1@gmail.com ,054-7002069

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה