בדרך לכותל

יחי המלך

ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

ישראל גולדברג

מנכ״ל פרסומי ישראל וקרן אביה

ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

ישראל גולדברג

מנכ״ל פרסומי ישראל וקרן אביה

מנכ״ל פרסומי ישראל וקרן אביה

01
צעדתי בשבת לכותל יחד עם ידידי יוני קליין. שוחחנו בהתלהבות על דרכו של הרב צבי יהודה בחינוך ובעידוד בחורי ישיבה לשרת בצבא במקביל ללימוד התורה. כמו שאמר לשר הביטחון דאז, משה דיין, שהאחריות הציבורית של כל בחור ללימוד התורה והאחריות לשרת בצבא הן שני צדדים של אותה מטבע…
השיחה קלחה ומתוך כך זכינו ונעשתה לנו קפיצת הדרך… מזג האוויר הירושלמי היה מושלם, כתמיד.תיירים רבים שהגיעו לחגוג את ל״ג בעומר במירון הגיעו מבעוד מועד להתפלל את תפילות השבת בכותל – ראוי הוא רבי שמעון להביא מתפללים מכל העולם לכותל…
מהשיחות הקטנות שלאחר התפילה היה ברור שגם למתפללי הכותל הייתה תחושת סיפוק מהידיעה הטרייה והמשמחת על המבצע הצבאי המוצלח בו חוסלה חוליית המחבלים הארורים שרצחו את בנות משפחת די, הי״ד.
02
משפחת די המופלאה פרצה לתודעת הציבור בארץ ובעולם, דווקא בנסיבות טרגיות של פיגוע רצחני, שבוצע על ידי מחבלים ארורים שבאים מתרבות של שנאת יהודים בפרט וזלזול בחיי אדם בכלל. בחברה הערבית יש לגיטימציה לשפיכות דמים שמביאה לרצח לא רק של יהודים אלא גם של בני משפחה ושכנים ולא חשוב מה המניעים – כבוד המשפחה, קינאה, כבוד, שנאה, חילול כבוד החנייה וכיוצא בזה.
המוטיבציה לרצח יהודים היא גדולה במיוחד ואף מתגברת בשל ההסתה הפרועה של אנשי הדת והחמאס ובשל התגמול הכספי הגבוה שמובטח למחבלים, רוצחי יהודים, מגורמים ב׳רשות׳ וממדינות עשירות בעולם הערבי.
לעומת האכזריות המתגלה באופן מיוחד במעריצי האסלם, משפחת די מייצגת מנגד את כל הטוב שיש באדם בכלל ובנשמה היהודית בפרט – חמלה, נתינה, אהבת הזולת, אהבת בורא עולם, עדינות ואצילות נפש, התחשבות, הכלה, הקרבה אישית, ערכיות (הבנות אמרו בלוויה לאחיותיהן, שנרצחו בדם קר, והיו מוטלות לפניהן – ׳חבל שלא היינו שם במקומכן׳) וקידוש ה׳.
לאחר המבצע הצבאי המבריק ומלא התעוזה והיצירתיות בשכם, בו נתפסו וחוסלו רוצחי בנות המשפחה, פנה ראש המשפחה האמיץ, הרב ליאו די, ללא היסוס, לבני משפחת המחבלים וביקש להיפגש עמהם, כדי להציב בפניהם את השאלה ׳מדוע אי אפשר לעצור את מעגל הדמים?׳. יש שיראו בכך נאיביות. אך אני רואה ביוזמתו האמיצה תפיסה של מנהיג מיוחד, שלמרות הטרגדיה האישית והמשפחתית הנוראה הוא לא רואה רק את עצמו אלא מכוון גבוה, לחזון אחרית הימים – ׳וגר זאב עם כבש׳… להוכיח שמאמר הנביא ישעיהו הוא בר יישום, ואנו רק צריכים לנקוט ביוזמה.
אנו, בני דור הגאולה, שרואים בעיננו יום יום את התגשמות חזון הנביאים, את הניסים הגדולים של קיבוץ הגלויות העצום, את שגשוגה של ארץ ישראל, את ריבוי לומדי התורה בישראל בממדים שלא היו מעולם ואת הפרחת השממה בה, חייבים לפעול להגשמת כל חלקי הנבואה.
זה בידינו.
03
ואם בפעמי גאולה עסקינן – קשה לי להבין כיצד רבים מאתנו, גם בציבור הדתי לאומי, מתעסקים לעיתים בחשבונות קטנים ובהתנצחויות פנימיות וחסרות תכלית, במקום להתאחד ולחזק איש את רעהו כדי לזרז את הגאולה.
אנו נמצאים בתחילתה של מערכת בחירות לרשויות המקומיות. התמונות של המחלוקות שהתעוררו במערכות קודמות מהדהדות בראשי. יש לי חשש ששוב יישלפו הסכינים החדות ויוכנסו להשחזה נוספת. כל אחד מאיתנו יכול למנוע בכל כוחו השמעת השמצות. עלינו לחזק ולעודד את מנהיגי הרשויות, שעושים במשך קדנציה שלמה מלאכה מרשימה כדי לאפשר לנו חיים נעימים ומלאי אמונה, בשומרון, בבנימין, בגוש עציון ובכל הארץ.
אם מופיע מועמד טוב יותר ומנוסה יותר, אפשר לקיים קמפיין חיובי ולחשוף אותו לציבור באמצעות הצגת ההישגים שלו. מניסיוני העשיר ב׳הרצת מועמדים׳ בבחירות מקומיות וארציות, נוכחתי מעל לכל ספק, בעיקר בבחירות המקומיות, שמי שנוקט רק מסרים חיובים יקבל יותר אהדה ויותר קולות בקלפי.
מרחבת הכותל אני קורא לציבור ולכל חברינו ונציגנו ברשויות להתאחד ולפעול בהרמוניה ובשיתוף פעולה. להתעלות מעל שיקולי אגו, לחזק איש את רעהו ולהשקיע את כל האנרגיות בבנייה ובטיפוח ההתיישבות.
סליחה, שאני מעלה את כל זה כאן, דווקא בשבת קודש, אך אני כותב את כל זה מקירות ליבי.
04
רבים פונים אליי, מייצרים וכואבים, כמוני, את התופעה המיותרת של ׳מלחמות היהודים׳ בין המחנות וגם בתוך הציבור הקדוש שלנו. רבים כמוני מנסים כמיטב יכולתם להשכין שלום, לקרוא לאחדות.
מתפלל אני כאן, בכותל המערבי, שהציבור יתעלה ולא יתמוך במקטרגים אלא רק בעושים ובמאחדים.ייתן לנו ה׳ שכל טוב כדי שנשים דגש בבחירות על תמיכה במנהיגים אמיצים שמקדמים את האחיזה בחבלי ארצנו ותורמים להרמת קרן ישראל בארץ ובעולם. נפרגן להם ונחזק אותם. נכון, הם לא מושלמים וגם עושים טעויות לעיתים, אך ראוי שנזכור תמיד – שרק מי שעושה טועה…
05
חזינו השבוע בהכתרה המפוארת של המלך והמלכה בבריטניה. יש לי כמה תובנות מהטקסים היקרים, המושקעים והנוצצים האלה.
ראשית, אין לעם הבריטי שום בעיה עם העובדה שהמלך מומלך בסדרת טקסים דתיים מובהקים. הטקסים מתקיימים בתוך כנסייה, מנהלי הטקס הם רק אנשי הדת. הפרוטוקול והפסוקים לקוחים ממקורות הדתיים של הכנסייה.
בואו נדמיין טקס דומה שיתרחש כאן בישראל, שעה שחברי הכנסת מימין ומשמאל מתכוננים להמליך את נשיא המדינה, לשם שינוי, בטקס דתי… וכך ייראו פני הדברים:
הרבנים הראשיים ייצקו, מאחורי פרגוד, שמן זך על ראש הנשיא ורעייתו ולאחר מכן ילבישו אותם מחלצות מסורתיות. הטקסים יתקיימו בבית כנסת אברהם אבינו בחברון ובבית כנסת החורבה בעיר העתיקה. כל הפסוקים שיגידו הנשיא ורעייתו יילקחו מהמקורות היהודיים. הנשיא יילבש קיטל של משי בו התעטף סבו, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ״ל, תוך שהוא מלמל פסוקים מתהילים ומשיר השירים.
נשיאת בית המשפט העליון תגיש לרב הראשי את גלימתו של הבבא סאלי זצ״ל, והראשון לציון ילביש את הנשיא באדרתו של המקובל המפורסם. פרקליטת המדינה תחבוש לאשת הנשיא את כיסוי הראש והמצנפת של דבורה הנביאה, ע״ה.
אהוד ברק ואהרון ברק יוציאו את גייסותיהם לרחובות תל אביב, וישימו דגש על חסימת נתיבי איילון, כדי לעצור את התנועה עבור השיירה של הרבנים הראשיים שליט״א, ובראשה כרכרת השר מונטפיורי שבה ספונים כבוד הנשיא ורעייתו, ה׳ ישמרם ויצילם.
יאיר לפיד ישאג ׳יחי המלך! בע״ה!׳. ובא לציון גואל.
06
אם נניח את הציניות בצד, אם ננקה מהפריים את האביזרים של העבודה הזרה, שגדשו את הטקס בכנסייה בלונדון, אין ספק שחלק גדול מהגינונים המלכותיים, שראינו השבוע נלקחו מהפרוטוקול וממסורת המנהגים שהיו נהוגים אצלנו, בעם ישראל, בתקופת המלכים. רמז לכך היא משיכת המלך בשמן ממש כמו משיכת המלך על ידי הנביא ומשיכת הכהן הגדול לשרותו בבית המקדש. תוסיפו לכך את שירת הלוויים, את המטות של משה ואהרון, השבועה על התנ״ך, נוכחות של כל מנהיגי העולם – ׳ונהרו אליו כל הגויים׳, וכו׳.
בשולי הדברים, ואולי במרכזם, אני חייב להזכיר כאן שמלכי אומות העולם לא עשו דבר כדי למנוע שפיכות דמים במשך מאות שנים והיו עדים לרדיפת יהודים על ידי השלטונות ועל ידי הכנסייה בכל הדורות. הם גם לא עשו דבר כדי למנוע את עלילות הדם ולא פעלו כלל למנוע את השואה.
יותר מזה – חובשות כס המלוכה לא מנעו את ההתעללות של הצבא הבריטי ביהודים, ניצולי השואה הכחושים, שניסו לברוח מהתופת ולעלות לארץ ישראל. השלטון הבריטי מנע מהפליטים לעלות לארץ ישראל, שלח אותם חזרה לאירופה או למחנות בקפריסין, וגרם ביודעין למוות ולטביעה בים של רבים מהפליטים היהודים המותשים והדוויים.
יוצאת מהכלל היא סבתו של המלך צ׳ארלס מצד אביו, הנסיכה אליס, שהייתה נשואה לנסיך יוון. אליס התנדבה לסייע למשפחות של יהודים בשואה ועזרה להם להימלט על נפשם. על כך קיבלה תואר של חסידת אומות העולם. לבקשתה, היא נקברה בהר הזיתים. צ׳ארלס, נכדה, ביקר בארץ מספר פעמים (בניגוד גמור לאימו) ועלה גם להר הזיתים לפקוד את מקום קבורתה של סבתו (שהייתה נוצרייה אדוקה). לזכות של המלך צ׳ארלס יאמר שהוא נכח גם בטקס ההכתרה של הרב הראשי לאנגליה.
התבוננתי בתמונות ההכתרה של מלך אנגליה והתמלאתי געגועים למלכות דוד ושלמה.
07
ואם במלכות ישראל דיברנו – השבוע הגיע מבצע אמיץ ומעורר התפעלות של מערכת הביטחון המדהימה שלנו, שבפעולותיה חיסלה כמה מראשי המחבלים בעזה. המבצע החל בעיצומו של ל״ג בעומר והעלה, ללא ספק, את רמת ההרתעה של צה״ל מול המחבלים הארורים. ייתן ה׳ שצה״ל ימשיך ליזום ולפעול בעוצמה ובהצלחה רבה לחיסול מחבלים, להרחקת אויבים ולמיגור הטרור הערבי.
08
אין ספק שהסדר המופתי בו התנהלה השנה העליה למירון, בניצוחו של שר ירושלים הרב מאיר פרוש, הביא הרבה קידוש ה׳ וברכה לעם ישראל.
שבת שלום של חזרת מלכות ישראל ובניית המקדש, של חיזוק אחדות ישראל ושל בחירות טובות של מנהיגים ראויים. ■

עוד במדור זה

עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

01‭ ‬ שבת‭ ‬מברכים‭ ‬חודש‭ ‬ניסן‭. ‬שמש‭ ‬אביבית‭ ‬מלטפת‭ ‬את‭…
כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

01 שבת‭ ‬‮'‬פרשת‭ ‬פרה‮'‬‭ ‬בכותל‭, ‬כהכנה‭ ‬לעבודת‭ ‬הכוהנים‭, ‬וכהתעוררות‭ ‬לפני‭…
תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

01 שבת‭ ‬זכור‭ ‬בכותל‭, ‬היא‭ ‬חוויה‭ ‬מיוחדת‭ ‬ומרגשת‭. ‬ אני‭…
חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

01 כששרו‭ ‬של‭ ‬חורף‭ ‬נאבק‭ ‬עם‭ ‬שרו‭ ‬של‭ ‬אביב‭ ‬אנו‭…
ורק חרבונא נעלם

ורק חרבונא נעלם

01 שבת‭ ‬סגרירית‭ ‬עברה‭ ‬על‭ ‬כוחותינו‭. ‬עובדי‭ ‬העירייה‭ ‬החרוצים‭ ‬הספיקו‭…
לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

01כשהאביב מציץ בין העננים הכותל מתמלא במתפללים. בשבת כי תשא,…
את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

01בשבת קודש תצווה, מזג האוויר המתון הזמין אורחים רבים לכותל.…
שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

01מזג האוויר החורפי אתגר את שוחרי הכותל, אך לא מנע…
בדרך להר המוריה

בדרך להר המוריה

01 המים להם חומהבדרכי לכותל, בשבת ראש חודש אדר א׳,…
משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

01שבת מברכים חודש אדר א׳. 4 חודשי מלחמת מצווה. ארובות השמים…
מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

01שבת חורפית בעיצומה של מלחמה. הרוחות יבבו במשך כל הלילה…
טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

01הדיווח על תפילות השבת בכותל מגיע אליכם , לצערי, באיחור…
בלילה‭ ‬שאחרי

בלילה‭ ‬שאחרי

01 בשבתות‭ ‬של‭ ‬מלחמה‭ ‬הכותל‭ ‬עובד‭ ‬שעות‭ ‬נוספות‭. ‬בולטים‭ ‬מאד‭…
והסנה‭ ‬איננו‭ ‬אכל‭... ‬

והסנה‭ ‬איננו‭ ‬אכל‭... ‬

01 מה‭ ‬נורא‭ ‬המקום‭ ‬הזה‭. ‬אסורה‭ ‬נא‭ ‬ואראה‭ ‬את‭ ‬המראה‭…
ותן שיחזור שוב לביתו…

ותן שיחזור שוב לביתו…

01שבת בר מצווה למלחמה. החורף הופיע בגדול. ויולך ה׳ רוח…
הצדעה לנשות העורף ולמשפחות המפונים והחטופים

הצדעה לנשות העורף ולמשפחות המפונים והחטופים

01שבת ׳בת מצווה׳ למלחמה. קרני שמש סתווית נעימה ליטפו את…
Scroll to Top
גלילה למעלה