מגזין

כל רועה ורועה יש לו ניגון משלו

מאת:מושיקו חפץ

שנת הלימודים הנפתחת נראית לנו לעיתים קונבנציונלית מאוד: מורה, כיתה וחומר לימוד שיש להספיק, אבל יש בני נוער רבים שלא מוצאים עצמם במוסדות הלימוד הרגילים ולעיתים עומדים על סף נשירה. במקרה הזה דרך המוזיקה הם מצאו את המקום שלהם

כתבת מגזין גילוי דעת 412

יוני יעיש (39), נשוי ואב לשלושה, נולד במושב נחלה וגדל בו ומתגורר היום בחולון. יוני הוא מוזיקאי יוצר ואיש חינוך, שילוב שלא פוגשים בכל יום. אומנם בהכשרתו המקורית הוא מהנדס חשמל ואלקטרוניקה ועסק בתחום זה עד לפני כעשור, אבל אז הגיע השינוי…את ההסבה המקצועית עשה יוני בעקבות שיחת טלפון מפתיעה מבית הספר התיכון ברנקו-וייס רמלה, המוכר יותר כ'תיכון ההזדמנות האחרונה' בסרטו של בן שני.

 "בשיחת הטלפון הם ביקשו ממני לבוא ללמד מוזיקה", מספר לנו יעיש. "אמרתי להם: 'מוזיקה? אני?' והם שאלו: 'אתה מוזיקאי, לא?' עניתי שאני אומנם מוזיקאי, אך אני מנגן עם עצמי ואין באמתחתי כל הכשרה פדגוגית".
באותה תקופה החלו לחזר אחרי יוני גם כמה חברות תקליטים שקיבלו את אלבום הסקיצות ששלח על פני המים ארבע שנים קודם לכן. "שאלתי את עצמי: מה קרה שדווקא עכשיו כולם חוזרים אליי? התייעצתי עם אבא שלי, שממנו ירשתי את המוזיקליות, והוא אמר לי: 'אין לך מה להפסיד, לך לריאיון ותראה'".
המפגש והריאיון עם חילי טרופר, שהיה אז מנהל בית הספר, הותירו על יוני רושם עז. "ישבתי עם חילי, וקשה לי להעביר למי שלא מכיר את חילי טרופר איזו אנרגייה יש לאיש ואיזו הילה הוא משדר סביב העשייה החינוכית שלו, וזהו, החלטתי שאני הולך על זה. סוג של 'הציץ ונפגע'. התאהבתי ברעיון ובאיש שעומד מאחוריו, והחלטתי שאני שם".
כמי שלא התנסה קודם לכן בשדה החינוך נכנס יוני לעולם החינוך עם מינימום ידע ועם המון רצון ללמוד ולתת למסובב הסיבות להראות לו את הדרך להגיע אל לב הנוער שהוא עובד עימו.

איך נולד מיזם 'קולות מהנשמה'?

"חילי הציע לי לשבת במפגש של אחד על אחד עם תלמיד ולכתוב איתו שיר", מספר יוני. "חשבתי על זה ולא כל כך ידעתי איך זה יקרה, אבל משהו בי אמר לי שאני יכול לנסות. זו הייתה הגדרת התפקיד שלי: לא באתי ללמד מוזיקה כמורה שמלמד תווים, באתי ליצור עם התלמידים את המוזיקה שלהם.
"לא היו לי כלים, הכלים שהבאתי היו סימני שאלה גדולים מאוד, אבל יש לי עד היום משפט שראיתי בשם רבי נחמן מברסלב: 'דַּע, כִּי כָל רוֹעֶה וְרוֹעֶה יֵשׁ לוֹ נִיגּוּן מיוחד לְפִי הָעֲשָׂבִים וּלְפִי הַמָּקוֹם שֶׁהוּא רוֹעֶה שָׁם', ואמרתי לעצמי: יוני, תבוא ותראה בכל נער ונער רועה, ואתה תיפגש עם הרועה הזה. תן לו להוביל אותך אל המקום שלו, ושם תשמע את הניגון המיוחד שלו.
"זה מה שעשיתי, ו'כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם': לא באתי מהמקום של ללמד את התלמידים איך לכתוב ואיך ליצור, אלא באתי טאבולה ראסה בעניין הזה".

איך מגיעים למצב ש'תלמידים בסיכון' נותנים אמון, נפתחים וכותבים את רחשי ליבם?

"ראשית, אני לא מתחבר להגדרה 'נוער בסיכון', למדתי מחילי לשנות את ההגדרה ל'נוער עם סיכוי'. לשאלתך, החבר'ה האלה בהחלט לא מתנהלים כמו נוער קונבנציונלי, הם בנו סביבם חומות בצורות, וניסיתי להיות יצירתי ולסדוק את החומות כדי שהמים השופעים מהם ישקו את העולם, וכשבאים מהמקום הנקי והטהור הזה דברים קורים. אבל באמת קטונתי מלהסביר איך הדברים קורים, ומה שהוביל אותי לכל אורך הדרך הוא אותו משפט של רבי נחמן.
"מעבר לכל ההגדרות המוכרות מצאתי שלנוער הזה יש עולם רגשי עמוס ורחב ומאפיינים ייחודיים, ובחרתי לתרגם אותם לעשייה המוזיקלית עצמה. הם יצירתיים במיוחד עקב כל המשברים שעברו בחיים; הטלטלות והקשיים הביאו אותם למקומות ייחודיים ושונים מאלו שמגיעים אליהם בני גילם. ילדים שחושבים בכל יום איך הם שורדים ביום הבא מגיעים ממקום עוצמתי יותר אפילו מזה שאני ואתה מגיעים ממנו, עם שגרת החיים הנורמטיבית שלנו.
"ועוד דבר: תחושת הכישלון וההדרה של הנוער הזה יום-יומית, ועם זאת יש להם כוח התמודדות עצום. הדרך שמצאתי להגיע אליהם היא שיתוף של הקשיים שלי איתם, ואז נוח להם יותר להיפתח אליי. בעיניי הסוד הוא לבוא לכל תלמיד ותלמיד בגובה העיניים, לא ממקום של פטרונות אלא מהמקום שיש לי מה ללמוד מכל תלמיד ותלמידה, ואני באמת לומד מכל אחד מהם כל הזמן".
מיזם 'קולות מהנשמה' בברנקו-וייס צמח אט-אט. בתחילת הדרך היה צורך לשכנע את התלמידים שישתתפו, ובסוף השנה הראשונה הוציא ביה"ס אלבום ובו תשע יצירות של תלמידים. בשנה השנייה, לאחר חשיפת היצירות במסיבת הסיום של השנה הראשונה, שילש המיזם את גודלו, ובסוף אותה שנה כבר הוציא בית הספר אלבום כפול. בשנה השלישית גויס איש הפקה שיתעסק בהפקת המיזם, כי יוני כבר לא הצליח להשתלט גם על תהליך היצירה וגם על ההפקה.
המיזם קיבל תאוצה ויוני התבקש להפעילו במוסדות נוספים. "הייתה שנה שעבדתי בארבעה בתי ספר במקביל (ברנקו-וייס רמלה, כפר הנוער קדמה, כפר הנוער כנות ובית הספר שחר בבת ים), ובכולם מיזם המוזיקה היה המוקד".

 

לפני כשנה וחצי יצא מיזם המוזיקה 'חשבתי לעוף', פרי יצירתם של יוני יעיש וחילי טרופר, המתבסס על עבודתם החינוכית של השניים. במיזם השתתפו בין היתר כלת פרס ישראל הגב' מרים פרץ, חתן פרס ישראל המשורר ארז ביטון, שר החינוך לשעבר הרב שי פירון, אלי אילדיס, ארז לב-ארי, שרה ב"ק ועוד. 
מיזם 'חשבתי לעוף' בא להשמיע את קולו של הנוער שנדחק לשוליים ולהביא לידי ביטוי את הבחירה היום-יומית של מי שעובדים עם אנשים בכלל ועם נוער בסיכון בפרט: להאמין בכל אדם ולהמשיך תמיד לקוות.

כתבת מגזין גילוי דעת 412

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

לכתבות נוספות באותה קטגוריה

הימין החדש?

בשקט בשקט בנט ונבחרתו, הלא נבחרת, עברו שמאלה. המפלגה שהתיימרה לשאת את השם “ימינה” הוכיחה עד כמה אנשיה, ובעיקר נבחריה

קרא עוד »

גבולות השיח

ידוע ומוכר הדבר כי לפני בחירות, כל צד של המפה הפוליטית מנסה לשכנע את הציבור בצדקת דרכו, בטוהר כוונותיו ובאמת

קרא עוד »

ההשתלטות של הרש"פ

לצד הבנייה הבלתי חוקית ביו”ש אותה מקדמת הרשות הפלסטינית, פועלת בשטח מערכה אחרת שמותירה את רשויות האכיפה כמעט בלי יכולת

קרא עוד »

פעמיים תפילין

בתקופה האחרונה נושא הנחת התפילין עלה לכותרות. אשתף בשני סיפורים על תפילין בעם ישראל, אחד מרגש מאוד ואחד מצחיק.בערב שבת

קרא עוד »
גמרא עם אצבע

לימוד גמרא

שאלה: איך ניגשים ללמוד דף גמרא לבד? תשובה:שלום לך! נתייחס בקצרה לקשיים המרכזיים בלימוד ולדרכי הלימוד שיעזרו להתקדם.מחסומים: שפת הגמרא

קרא עוד »

ביני לנדאו

אבא ואמאדוד ושרה לנדאו- נתנו לי הכל ובכל כיוון שהלכתי האמינו בי והם תמיד שם בשבילי. קרית ארבע חברוןעיר מולדתי.

קרא עוד »

100 שנים של מאבק

ישבנו לשיחה צפופה עם ד”ר מרדכי קידר – מרצה במחלקות לערבית ומזרח תיכון, והמזרחן ד”ר אדי כהן, שניהם חוקרים במרכז

קרא עוד »
כהנים בברכת כהנים

בקרוביי אקדש

במשך שנים, סעדנו סעודות שבת בחדר האוכל של ישיבת שעלבים, כשבעלי היה ר”מ בישיבה. בטקס נטילת הידיים של הבחורים, היה

קרא עוד »
אגל על הברקס

תקלה בבלמי הרכב

לפני כמה שנים, התייחסנו לאיתור תקלות בנסיעה, לאחר ששמענו בצער עמוק ובזעזוע על התאונה המחרידה בכניסה לטבריה ועל מותם של

קרא עוד »
עטרה גרמן

עטרה גרמן

אבאיהודה גרמן. לא יעזור הגיל ושנות העצמאות, אם קורה משהו הדבר הראשון זה טלפון אליו. השיחה בדרך חזור הביתה בשעות

קרא עוד »
בחורה מביטה בחלון

בוחרת בחיים

החיים שלנו הם מסע ארוך, מסע שיש בו לב ונשמה ואנשים ומשפחה וצער וכאב ושמחות והצלחות ומכשולים וגם הרבה טוב.

קרא עוד »

שליח מהשמיים

יש לי אחיין ששמו איתי שכטר, איתי משחק כדור רגל בליגת העל. איתי אדם מאמין ותמיד בשמחה. בשנת 2014 איתי

קרא עוד »

אביב של אהבת חינם

צעדתי לכותל מוקדם בשבת בבוקר ותהיתי האם יאירו פני המנורה והרחבה תתמלא סוף סוף במתפללים לאחר שבועות של מתח. שמחתי

קרא עוד »
גלילה למעלה