עבר ונזכר

מורשת קרב

בעת התחמושת הוא אתר הנצחה לאומי להעברת מורשת הקרב של הלוחמים במלחמת ששת הימים בירושלים. מנחם לנדאו, תושב ירושלים אשר בעברו היה בראש אגף שירות הביטחון הכללי, הוא יו״ר מועצת המנהלים של גבעת התחמושת בעשר השנים האחרונות. ישבנו איתו לשיחה כדי לגלות על החידושים במקום וייחודו.
מה השתנה במקום בשנים האחרונות?

מוריה אופיר

מוריה אופיר

מוריה אופיר

מוריה אופיר

“הצלחנו להפוך את עמותת “גבעת התחמושת” לעמותה ממשלתית. עד לפני 3 שנים החבר’ה שהיו פה עבדו על בסיס התנדבותי כשלמדינה לא הייתה נגיעה במקום והיה קושי כי הכל התבסס על תרומות. כעת יש למדינה חלק ונחלה במקום והדבר כולל הזרמת תקציבים. בנוסף, הצלחנו להכניס את המקום תחת היוזמה של “אתרי מורשת” כפרוייקט מורשת לאומי – דבר שנתן לנו תקציבים לפיתוח המקום”.
בעקבות אותם תקציבים התאפשר לבצע במקום פרויקטים מיוחדים וייחודיים. “עשינו גינה יפהפייה שבה אנו מארחים ומכנסים אירועים,” מספר לנדאו. בנוסף, שימרנו את כל אתר הקרב. הוא לא עבר תהליך שיחזור אלא שימור.

 “ לצערי עד אז הדברים התחילו להתפורר ולהתפרק. עשינו שם מבצע שימור רציני, כולל הנגשת המקום לנכים והצבת תאורת לילה עבור סיורי לילה בתוך התעלות”. במקום הוקם היכל הנצחה מיוחד. “היכל ההנצחה מכבד את הנופלים בצורה בלתי רגילה,” משתף לנדאו, “ישנן כמובן תמונות של הלוחמים שנפלו, אבל בניגוד לאתרים אחרים שבהם התמונות הן מתקופת הצבא, אנחנו עשינו מבצע של ממש והלכנו למשפחות של כל הלוחמים כדי להשיג תמונות של הנופלים מחיי היומיום שלהם, תמונות אנושיות. הוספנו גם דברים אישיים שהיו שייכים לנופלים, כמו גלויות ושירים שהם כתבו, שחששנו שאם הם לא יגיעו אלינו, הם יילכו לאיבוד. בתוך היכל ההנצחה יש לנו תצוגה מתמדת של כל הדברים האלה”. לנדאו מוסיף ואומר שישנם מסכי מחשב שניתן להעלות בהם את שמות 182 הנופלים: “בלחיצה על שם הנופל מקבלים על המסך את כל קורות חייו וסרטון עליו. גם עשיית הסרטונים הייתה מבצע כי מדובר על ימים בהם לא היו פלאפונים ומצלמות בהישג יד. הצלחנו לעשות סרטונים כמעט לכולם, ואנו ממשיכים לעשות גם לשאר”.

גבעת התחמושת הוא אתר הנצחה של הלוחמים שנפלו במלחמת ששת הימים בקרבות על ירושלים. “עפ״י המנדט שהממשלה נתנה לנו אנו אמורים להנציח ולהעביר מורשת על כל קרבות ששת הימים כי אין מקום שמרכז את כל הקרבות מאותה העת בכל הגזרות. אנו מתכוננים להרים את הכפפה הזו ולרכז גם את הנצחת חטיבת הצנחנים, החטיבה הירושלמית, חטיבת הראל וזו של חיל האויר,” משתף לנדאו.

בהמשך מתוכנן להיות מכון מחקר, מכון מנהיגות, ארכיון וכל מה שקשור למורשת מלחמת ששת הימים.

“זה היכל הנצחה ייחודי ומרשים בארץ,” אומר לנדאו, “יש אצלנו אנדרטה לחיילים שנפלו במלחמת ששת הימים. בצמוד אליה ישנה אנדרטה של כל אלו שלחמו במלחמת ששת הימים אבל נפלו יותר מאוחר במלחמות אחרות או בפעילויות אחרות, ואנדרטה נוספת של הבנים והבנות של לוחמי הגדוד שנפלו במערכות ישראל או בפיגועים”.

במוזיאון החדש במקום נמצא הדגל המקורי שנתלה מעל הכותל במלחמת ששת הימים, ששומר על ידי האתר. בנוסף, נמצא בו הסידור של הרב גורן שממנו התפלל מנחה גדולה כשהגיעו לכותל באותה העת.
לנדאו: “הקמנו מוזיאון חדש וייחודי במדינה שמספר את כל הקרב בירושלים לפי יחידות ובמסלול יומי: יש בו סרטים וסרטונים, לאו דווקא של הקרבות עצמם, אלא גם של מה קורה בירושלים – מה קורה בגזרות האחרות, בדרום ובצפון, גם מהיבטים פוליטיים וגם מהיבטים בינלאומיים. לאורך כל התצוגה יש סיפורים אישיים שמונצחים על גבי מסכי לד עם אנימציה וקריינות. החלטנו לקחת את סיפורי הלוחמים ועל ידי האנימציה והקריינות לתאר את הסיפורים המיוחדים”.

במקום ישנו גם מיצג אור קולי על שולחן חול. “הוא מתאר את כל תהליך הקרבות בכל ירושלים. בנוסף, לקחנו לוחמים מכל היחידות והם טיילו עם נכדיהם באותו איזור שבו הם לחמו, והסרט מתאר לנכדים את התחושות, הרגשות והערכים שהיו שם. אלו מיצגים ייחודיים מאד”.
לדברי לנדאו קיים אודיטוריום חדש שמצויד במיטב הטכנולוגיה ויכול להכיל כ – 130 אנשים ויש גם אולם שאחת לכמה זמן מוצגות בו תערוכות צילום, “כולל תערוכות שאנו יזמנו עם תמונות על ירושלים מציירים ברחבי העולם,” הוא אומר.
“אנחנו כל הזמן עושים אירועים ברוח המקום. יש את הטקס הממלכתי ביום ירושלים ומגיעות אלינו קבוצות חיילים כמובן. מגיעות גם קבוצות של נוער, “תגלית”, בתי ספר, ויש מי שעושים בת או בר מצווה אצלנו: יש אולם שבו אפשר להתכנס. בן או בת המצווה מגיעים אלינו כמה ימים קודם ולומדים את הסיפורים והערכים של גבעת התחמושת, וביום האירוע חתן או כלת המצווה מובילים את המשפחה ומדריכים אותם”.
“הכי חשוב שעם ישראל יבוא לסייר, גם הסיור הוא ייחודי,” מדגיש לנדאו, “אנו לא רק מתרכזים בסיפור הקרב. זה לא סיפור קרב יבש. ההדרכות מבוססות על ערכי הרעות, הדבקות במטרה ורוח צה״ל”.

עוד במדור זה

חיילת כבר לא אלמונית - לזכרה של יעל בן דב

חיילת כבר לא אלמונית - לזכרה של יעל בן דב

״לא התקבל לאף משרד״בנו של שמואל תמיר, יוסף, מספר כי…
״את קסטנר תשפוט ההיסטוריה״

״את קסטנר תשפוט ההיסטוריה״

״לא התקבל לאף משרד״בנו של שמואל תמיר, יוסף, מספר כי…
ארי פולד גיבור ישראל

ארי פולד גיבור ישראל

בתאריך ז׳ בתשרי תשע״ט, בין כסה לעשור, ב-06.09.18, בשעת בוקר,…
"באהבה אין קץ, בתך"

"באהבה אין קץ, בתך"

בית חנה סנש בקיבוץ שדות ים הוקם על ידי חבריה…
ימים נוראים בחיק הנאצים

ימים נוראים בחיק הנאצים

היה זה יום חמישי, י"ג בתשרי תש"ו, שלושה ימים לאחר…
הצוואה של אלעזר

הצוואה של אלעזר

לפני 20 שנה אירע הפיגוע הקשה בין זיף לכרמל בדרום…
3 שנים לרצח רנה הי"ד

3 שנים לרצח רנה הי"ד

כמעט שלוש שנים חלפו מאז אותו בוקר יום שישי בו…
כך ניצלו חיי

כך ניצלו חיי

מלחמת לבנון הראשונה, או בשמה הרשמי בתחילתה: 'מבצע שלום הגליל',…
הגשמת חלום העם במולדת

הגשמת חלום העם במולדת

אברהם (יאיר) שטרן נולד בסובאלק – עיירה בצפון מזרח פולין…
15 שנה אחרי

15 שנה אחרי

במהלך מלחמת לבנון השנייה נפל רס״ן בנג’י הילמן ז״ל כחודש…
Scroll to Top
גלילה למעלה