גליון 511

מחפשים זמינות לעתיד טוב יותר

אבינועם הרש - מחנך

אבינועם הרש - מחנך

קפה הפוך וחינוך סיפורים

קפה הפוך וחינוך גליון 411 גילוי דעת

אם הייתם שואלים אותי בהתחלה מי עומד מאחורי 'הפורום הדיגיטלי – שומרים על הילדים ברשת' (The Digital Forum), הייתי מהמר שמדובר במישהו מהמגזר החרדי, החרד"לי או בגוף שמרן אחר, בדיוק כמו במאבקים הנואשים והעקרים שמגזרים מהצד השמרן של המפה ניסו לנהל נגד המחשבים והאינטרנט. אזהרות. קירות זועקים. פשקוולים מדממים. אבל כולם ידעו שבשורה התחתונה לא מדובר כאן בשאלה אם המחשבים והאינטרנט יתפסו את כולנו אלא בשאלה מתי.
דווקא לכן הופתעתי כל כך כאשר נחשפתי לאנשים שעומדים מאחורי אחד ממיזמי החינוך וההורות השאפתניים והצודקים והחשובים והנחוצים שיצא לי להיתקל בהם בזמן האחרון; מקצתם דתיים בעלי סממנים ליברליים, האחרים חילונים, וכולם חדורי רוח קרב ומוטיבציה להציל את ילדיהם מההרס ומההשלכות הממכרות שיש לטלפון החכם על אישיותם המתפתחת.

אני מודה ומתוודה: לא האמנתי. אני בתחום כבר שנים, מתעסק בהרגלי הצריכה של הילדים ושל הנוער, ובכל זאת מעולם לא חשבתי על הנתונים שהגיש לי יוסף שפייזר, האיש שעומד מאחורי ההתארגנות של הפורום הדיגיטלי היישר מוועדת הכלכלה של הכנסת, ועיקרו: הגיל הממוצע בישראל לחשיפת תכנים בלתי הולמים ופוגעניים עומד על שמונה בלבד!
אתם קולטים? שמונה! ילדים בכיתה ב' או ג' כבר צריכים להתמודד עם חוויות ומראות ששורטים להם את הנשמה, דופקים להם את הראש ומעוותים להם את כל תפיסת העולם הבריאה שלהם, אבל בהגזמה. ומה עשינו עם זה עד עכשיו? בדיוק. כלום. וכשחושבים על שזו רק ההתחלה, זה רק הולך ונהיה מפחיד יותר.
***
הרבה לפני שלב הפתרונות, כמו איסור הכנסת טלפונים חכמים לכיתה או קניית מכשירים כשרים ולא חכמים או הגברת המודעות לעניין הסינון, יש כאן בשורה ענקית: ההשלכות של הטלפון החכם, האפשרויות הבלתי מוגבלות לסכנות שהוא מעמיד בפני הילדים והנוער, הנגזרות ההרסניות שלו הם הרבה מעבר לדת או לכל מיני נורמות התנהגות שעד עכשיו נטינו לקשר עם שמרנות או עם מגזרים סגורים.
זוהי מלחמת הישרדות של השפיות, והיא מצליחה לאגד הורים מכלל גוני האוכלוסייה שמבינים שככה אי אפשר להמשיך עוד. הסתכלו בנו, המבוגרים, ותראו איך שאנחנו נשאבים לטלפונים שעות על גבי שעות, מקריבים את זמן האיכות היקר לנו עם הילדים לטובת עוד מייל ועוד ווטסאפ. איזה סיכוי יש לילדים בעצמם מול המכשיר הזה?

להזמנת הרצאות לחדרי מורים ולנוער בנושא ההתמודדויות של דור ה-Z עם גיל ההתבגרות, מוזמנים לפנות לאבינועם הרש:
052-3273384,
avinoam811@gmail.com

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

כתבות נוספות באותו נושא

רשתות חברתיות בתוך חול ים

רציתי לשתף

השבוע גיליתי שיש לי חברה שאין לה פייסבוק, הייתי קצת

בדיקת קורונה

כח ללקוח

זכויות עובדים הוא נושא שכל מדינה דמוקרטית עוסקת בו: שעות

זירת מות אהוביה סנדק

כסדום היינו

01 רמת האמון הציבורי במשטרה מאז ומתמיד לא הייתה מזהירה,

עיצוב פנים של בית

ג'רונימו

בתקופה שבה החיים נדמים לרצף המתנות בין תשובות על אומיקרון,

גלילה למעלה