טור אורח

משפט שלמה של ימינו

ד"ר יפה בש

רופאת הנקה, אמא ל-4 ניסים מופלאים

ד"ר יפה בש

רופאת הנקה, אמא ל-4 ניסים מופלאים

רופאת הנקה, אמא ל-4 ניסים מופלאים

בילדות כשלמדתי בתנ״ך על משפט שלמה, זה תמיד היה נראה לי בלתי אפשרי לחלוטין. סיטואציה הזויה שכזו, אולי אפילו דיון היפותטי, אבל לגמרי היה ברור שם, מי האימא האמיתית, ומי המתחזה. האמת שמעולם לא חשבתי שאחזה בסיטואציה די דומה בשנת 2022, תשפ״ב-ג.
מחדל העוברים של ׳אסותא׳, משפט שלמה של ימינו. למי שאינו מעודכן בפרטים, להלן תקציר. אישה בהריון עברה ניתוח מורכב להצלת העובר שברחמה, במהלך הניתוח, בבדיקות שבוצעו התברר כי אין תאימות גנטית בין העובר לבין האשה הנושאת אותה ברחמה. ככל הנראה במהלך תהליך הפריה חוץ גופית, הוחזר עובר לזוג הורים שאינם ההורים הביולוגים שלו. בית החולים אסותא מברר כיצד התרחש המחדל, ומנסה לברר מיהם זוג ההורים הביולוגים של העובר אשר נולד בינתיים לפני כשבוע, והיכן נמצאים העוברים הביולוגים של האישה ההרה ובן זוגה.
מקרה כזה הינו התגשמות הפחד הגדול ביותר של זוג מאותגר פוריות (אולי מלבד הפחד שיישארו ללא ילדים). הפחד הזה טמון בכל אחד משלבי תהליך ההפריה החוץ גופית. בתהליך ההפריה, לאחר כשבועיים בהם היאשה מזריקה לעצמה הורמונים במינונים גבוהים, על מנת לייצר כמות גדולה של ביציות, הביציות נשאבות בהליך ניתוחי, בחדר ניתוח, תחת הרדמה כללית. את הביציות האלו מפרים בזרעו של הבעל. יש צורך בהקפדה יתירה ובמשנה זהירות על דיוק תהליך ההפריה, על מנת לוודא שמודבר בביציות ובזרע של בני הזוג. בתהליך ההפריה נוצר עובר זהו צבר של 6-8 תאים, שהוא פסגת חלומותיו של הזוג, זהו הפוטנציאל לילד עתידי.
בשלב הבא העוברים מוחזרים לרחם האישה, ואם יש יותר משני עוברים, בדרך כלל מתבצעת הקפאה של העוברים הנותרים והחזרתם במועד מאוחר יותר. ההקפדה על הדיוק וההתאמה צריכה להתבצע על ידי עובדי המעבדה. זוגות דתיים ברובם משתדלים לקחת גם השגחה הלכתית, כגון זו של מכון פוע״ה או ׳בוני עולם׳, כאשר המשגיחה נמצאת במעבדה לצורך זוג עיניים נוסף, ושמירת העוברים במכלים המיוחדים להם, להפחתת הסיכון לטעויות מעין אלו.
העובר הנוצר, אינו רק ״חומר ביולוגי״, אינו רק ״צבר של תאים״, זהו מושא חלומותיו של כל זוג. המאמץ להשגת עוברים טובים ברי החזרה הוא עצום. הוא כולל בדיקות חודרניות ובדיקות דם כל יומיים, כמויות גדולות של הורמונים, עלויות כספיות גבוהות, פרוצדורות בהרדמה כללית, תקוות ותפילות. לעיתים שני בני הזוג יצטרכו לעבור פרוצדורות בהרדמה כללית, אובדן ימי עבודה, פגיעה בבריאות, בפרטיות, באינטימיות הזוגית. סבב כזה הנמשך בין שבועיים לחודש יכול להסתיים במפח נפש, כאשר אין עוברים טובים להחזרה, ויש לחזור על כל הסבב מחדש. הטלטלה הנפשית בין התקווה לאכזבה, שוברת מפרקת ומרסקת. וצריך איכשהו לגייס את כוחות הנפש, כוחות הגוף, ותקציב כספי על מנת להתחיל הכל מהתחלה.
יש משמעות גדולה לגיל, זוג מעל גיל 35, סיכוייו להשגת עוברים טובים הוא נמוך יותר, כאשר הזוג הינו מעל גיל 40 הסיכוי יורד משמעותית.
בסיפור הזה של מחדל אסותא אין מנצחים, יש רק מפסידים. שני הזוגות, זוג ההורים הביולוגי והזוג שנשא את ההיריון, שניהם עברו את הטלטלה הזו. הבדיקות, הזריקות, שאיבת הביציות והחזרת העוברים. שניהם ידעו טלטלות ואכזבות. והינה עד שנקלט הריון, אף שהיה מורכב, במקום להנות ממנו, הרי הם עוברים טלטלה נוספת.
כל זוג העובר טיפולים מרגישים כבר סוג של הורים, לאותם עוברים שנותרו להם, כל שבועיים אחרי החזרה מרגישים כמו הריון. כל זוג העובר טיפולים מרגיש כאילו הוא נמצא בהריון ארוך במיוחד, יש כאלו העוברים הריון כזה של מספר שנים.
הרשתות החברתיות סערו בשבועות האחרונים, במחלוקת בין אלו שצידדו בביולוגיה, שיש להמשיך ולחפש את ההורים הביולוגים ולהחזיר לידיהם את הילדה (על אף שכלל לא ברור שאם היו מחזירים את העובר לרחם האם הביולוגית הוא היה נקלט), לבין אלו שסברו כי האם שילדה הינה האם האמיתית, ולכן יש להפסיק את החיפושים ולתת לה לגדל את הילדה בשמחה ובנחת.
גם בקרב מטופלות פוריות אין הסכמה לגבי זהות האם של התינוקת. מה שכן ברור לכל המטופלות הוא שיש כאן פגיעה גדולה בנו, המטופלות, אלו שאמורות לתת אמון במעבדה ובכל התהליך הרפואי המתבצע. לתומנו חשבנו שבדיקת מספר תעודת הזהות לפני כל פרוצדורה לצורך זיהוי הינו מספיק, אך מסתבר שזה לגמרי לא כך. כרגע, במצב הנוכחי, כל טיפול שיתבצע מרגיש קצת כמו הימור. האם אקבל בסוף את הילד שהוא באמת שלי? לאלוקים ולאסותא הפתרונים. ■
ד״ר יפה בש, רופאת הנקה ורופאת שיניים לילדים
מטופלת פוריות מעל 20 שנה.
אמא ל-5 ניסים מופלאים
Yaffa.basch@gmail.com
050-7759693

עוד במדור זה

להגיד להם תודה

להגיד להם תודה

השבוע כולנו ב״ה זכינו לשמוח בפעימות הראשונות של החזרת החטופים…
גאון קדוש ונורמלי

גאון קדוש ונורמלי

איך קטן כמוני יכול לכתוב על הגדול בענקיםקשה להקיף דמות…
געגועים

געגועים

עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלים ואיש משענתו בידו מרוב…
מוסר מלחמה – חישוב מסלול מחדש

מוסר מלחמה – חישוב מסלול מחדש

מדוע נזף הגנרל האמריקאי בקצין הישראלי על מוסר המלחמה של…
חובתנו לנצח

חובתנו לנצח

הקב"ה הכניס אותנו לאירוע היסטורי וחשוב לנו לנסות להבין את…
שבוע מילוט זוגי

שבוע מילוט זוגי

בקורס טיס, הלוא הוא אחד הקורסים היוקרתיים של צה"ל יש…
הדף היומי של כולם

הדף היומי של כולם

מה משותף לילד בן עשר מהיישוב בני דקלים, חמשוש מישיבת…
55 שנה להסתלקותו של הרב פנחס וולף זצ״ל

55 שנה להסתלקותו של הרב פנחס וולף זצ״ל

  בימים אלו, ד' אלול, אנו מונים 55 שנה לפטירתו…
האיום הגדול על שיבת ציון

האיום הגדול על שיבת ציון

01 הכול מכירים את הסיבות לחורבן בית ראשון ושני. אבל…
וראיתם, וזכרתם, ועשיתם

וראיתם, וזכרתם, ועשיתם

לפני קצת יותר מ-30 שנה, בלילה חורפי אחד, קיבלתי טלפון…
מצפן של ישרות שצמח מתוך דפי הגמרא

מצפן של ישרות שצמח מתוך דפי הגמרא

אלפים ליוו השבוע למנוחת עולמים את מרן הרב גרשון אדלשטיין…
ארץ זבת חלב

ארץ זבת חלב

"בכל מוצאי שבת צופים בסרטי הצילום צוות של שישה אנשים…
יום ירושלים של רַבֵּנו

יום ירושלים של רַבֵּנו

ימים נוראים. צמד המילים הללו מעלה אצל כולנו את המנגינות…
מי לוקח אצלכם את הרכב למוסך?

מי לוקח אצלכם את הרכב למוסך?

תגידו, מי זורק אצלכם בבית את הפח? ומי בדרך כלל…
לחיי הנשים העבריות במצרים

לחיי הנשים העבריות במצרים

"בואי, נצא למצוא מה לבשל… השם יעזור ויזמן לנו משהו…
עושים סדר

עושים סדר

ליל הסדר כבר ממש נושף בעורפנו, והיות ואנחנו לא בשנת…
Scroll to Top
גלילה למעלה