גליון 511

התישבות

שבע יפול צדיק וקם

אלישע ירד

אלישע ירד

מיומנו של תושב הגבעות

השוטרים שפרצו את דלת הבית והבחינו במתבצרים – רתחו מזעם וניסו לתלוש את הרגל בכוח מהמתקן, אך לשווא.
גם פטיש כבד וכלי פריצה אחרים שהובאו לזירה לא ממש הזיזו לגוש הפלדה והבטון שנותר יציב במקומו.

01
"אז מאיפה אתם מוצאים כוחות לקום פעם אחר פעם אחרי הרס קשה וכואב ולהתחיל לבנות הכל מחדש?".
את האמת שאת השאלה הזאת שאלתי את עצמי לא פעם ולא פעמיים.
לראות ישוב שלם שעמלת עליו ובנית אותו בעשר אצבעותיך בקור ובחום – מוחרב עד היסוד בתוך כמה שעות, זה מראה קשה ומדכא.
לקום מיד לאחר שכוחות ההרס עוזבים את המקום ולהתחיל לבנות הכל מחדש, זה כבר באמת מצריך כוחות נפש גדולים – קל וחומר כשפינויים מתרחשים בתכיפות כמו בתקופה האחרונה.

אבל ב"ה הקב"ה לא מעמיד אף יהודי בנסיון בלי לתת לו כוחות להתמודד איתו, ובזכות החיזוקים והתמיכה של עם ישראל אנחנו מצליחים להמשיך להיאחז בקרקע בעוד גבעה ובעוד גבעה, עד שבמקום מתבססת התיישבות יהודית קבועה.
02
השבוע היה תורם של תושבי גבעת עוז ציון שבבנימין לעמוד בנסיון.
קרוב ל200 שוטרים פשטו בשעת בוקר מוקדמת על הגבעה והחלו בהריסת בתיהם של 2 משפחות שהתגוררו במקום, וכן בהריסתו של בית הכנסת בגבעה ששימש כבית מדרש פעיל במהלך השבוע.
יהודה ליבר, אחד התושבים בגבעה ואב לשניים, כבל את עצמו יחד עם בחור נוסף לרצפה באמצעות מתקן ברזל, במטרה להקשות על הכוחות להרוס את ביתו.
השוטרים שפרצו את דלת הבית והבחינו במתבצרים – רתחו מזעם וניסו לתלוש את הרגל בכוח מהמתקן, אך לשווא.
גם פטיש כבד וכלי פריצה אחרים שהובאו לזירה לא ממש הזיזו לגוש הפלדה והבטון שנותר יציב במקומו.
משראו כי נסיונות הפריצה אינם עוזרים, החלו בהריסת הקירות ורצפת הבטון של הבית באמצעות כף הטרקטור, חרף הסיכון הממשי לשלומם של התושבים שנמצאים עדיין בתוך הבית ועלולים להיפגע קשות.
אלמלא הגעתו המהירה של חבר הכנסת איתמר בן גביר שהוזעק למקום על ידי התושבים, שהגיע בתוך זמן קצר לשטח והשתמש בחסינותו כדי לעקוב מקרוב אחר אלימות השוטרים, היו השוטרים ממשיכים לסכן את חייהם של שני התושבים שהתבצרו במתקן.
03
רק כדי להמחיש את חשיבות נוכחותו של חבר הכנסת בן גביר בשטח, תקראו את הסיפור הבא, שחווה אלעזר כצמן, נער כבן 17, שהיה קצת פחות בר מזל משני התושבים שהתבצרו בבית.

קצין מג"ב התנפל עליו מאחורי גבו והחל להפליא בו את מכותיו – תוך שהוא לוחש באזנו: "פה אין מצלמות. אין לך מה לעשות, אף אחד לא רואה".
כשניסה כצמן לזעוק לעזרה לאחר כדקה וחצי בה מפליא בו הקצין את מכותיו, בועט בו ודורך עליו, עיקם הקצין בעוצמה את לסתותיו וסינן לעברו: "עכשיו אתה גם לא יכול לצעוק".
כצמן חווה על בשרו את האלימות המשטרתית שהודות לבן גביר לא הופנתה כלפי המתבצרים.כצמן, שמתגורר בישוב בית אל, הגיע למחות כנגד ההרס ושהה בחלקו השני של הבית – היכן שמצלמתו של חבר הכנסת בן גביר לא הצליחה לתעד. 

הרס בית משפחת ליבר ׀ צילום: הלל בראון

04
לאחר כ7 שעות, בהם הוקפצו למקום כוחות מיוחדים עם כלי פריצה נוספים – בהם לוחמי צה"ל מפיקוד העורף, הצליחו הכוחות להחריב כליל את הגבעה ועזבו את המקום.
שניים מהתושבים נעצרו ונלקחו ליחידה המרכזית של מחוז ש"י (כן, אלה שהביאו למותו של אהוביה סנדק) ושאר התושבים נשארו במקום כאובים ומדממים.
ושוב חזר המראה המופלא: למרות הכאב הפיזי והנפשי והיאוש שהיה אמור לקנן בלבבות – מיד לאחר שעזבו הכוחות את המקום החלו התושבים ביחד עם עשרות מתנדבים נוספים מיישובי הסביבה בבניית המקום מחדש.
נשים ונערות התחלקו לקבוצות ועזרו לנשות הגבעה לאסוף את הציוד האישי והבגדים שכוחות המג"ב השליכו החוצה בערימה.
נערים החלו בפינוי ההריסות והכשרת המגרש לבנייה מחודשת של הבית, ותושבים אחרים יצאו כבר אל חנות חומרי הבניין להביא חומרים חדשים לבניית הבתים.
במקביל, הגיעו עשרות אנשים מכל רחבי הארץ לתמוך בתושבים.
אחד הביא עוגה, שני סייע כמה דקות בבנייה ואחר תרם סכום כסף לבניית הבתים.
הבנייה נמשכה 24 שעות ביממה ללא הפסקה.
נכון לכתיבת שורות אלו – יממה בלבד לאחר ההרס, שני בתים כבר הוקמו מחדש והתושבים עמלים כעת על בניית הבתים הנוספים.
האש שפיעמה בלבבות התושבים, הייתה חזקה הרבה יותר מהעייפות שאיימה להכריע את הבונים לאחר מעל 24 שעות של עבודה רצופה.
תחושת השליחות והידיעה הברורה שכעת הם חיילים במערכה הניטשת על עתיד יהודה ושומרון, נתנה כוח להמשיך גם כשהכוחות הפיזים לכאורה כבר היו אמורים לאזול.
05
המערכה על יהודה ושומרון העלתה הילוך בתקופה האחרונה, עם הקמתה של ממשלת בנט.
תוכנית פיאד להשתלטות ערבית על שטחי יהודה ושומרון אמנם פועלת כבר מעל עשור בשטח – כמעט ללא אכיפה או הפרעה מצד המנהל האזרחי, אך מולה ניצבו עד היום עשרות גבעות שפעלו במקביל לתפוס עוד הר ועוד הר ולקבע במקום נוכחות ובנייה יהודית.
בחודשיים האחרונים, במקביל למהלכים מדיניים שנרקמים מתחת לפני השטח ופגישות עם גורמי ברשות הפלסטינית, החליטו בממשלה על קידום מדיניות חדשה, ופתחו במלחמת חורמה כנגד הגבעות שפרוסות במרחב.
פינוי מדי שבוע, החרבת הבתים, הטלת צווים מנהליים, מעצרים אלימים והחרמות ציוד מדי שבוע, ויצירת שגרה של הרס בגבעות.
המטרה: "לנקות" את השטח מנקודות ההתיישבות שבולמות את התפשטות ההשתלטות הערבית וקוטעות את רצפי הבנייה האסטרטגים שברשות הפלסטינית עמלים כבר עשור להקים לאורכם ולרוחבם של יהודה ושומרון.
בעיני הרשות הפלסטינית, הגבעות תמיד היו עצם בגרון, ובכיריה התבטאו לא אחת כי הקמת הגבעות "עלולה לסכל את הקמת המדינה הפלסטינית בשטחי יהודה ושומרון".
גנץ וחברי הממשלה שנצפו בתקופה האחרונה מתרועעים עם אבו מאזן ומקרוביו, החליטו כנראה לסייע לרש"פ לסלק את המכשול ל"עסקת השלום".
06
אם עד היום הקמת נקודת התיישבות הייתה כרוכה בקשיים פיזיים ובמאבק מתמיד עם כפרי האזור שלא ראו בעין יפה את התרחבות ההתיישבות היהודית, בחודשים האחרונים אנחנו צריכים להתמודד גם עם התנכלויות ומאמצים אדירים שמושקעים נגדנו מצד הממשלה שחברה לאויב.
מסעות ההרס שראינו בשבועות האחרונים הם רק הפתיח למה שמתכננים לבצע בממשלה.
עם ישראל כבר ידע במהלך הדורות צרות גדולות מזו ובעזרת ה' נצליח גם אנחנו לעבור את התקופה הקשה הזאת, אך אנחנו צריכים אתכם מאחורינו כדי להחזיק מעמד בשטח.
בואו, תנו לנו גב, מרחוק ומקרוב, וביחד נצליח לשמור על עתיד ארץ ישראל.
עלה נעלה וירשנו אותה כי יכול נוכל לה!

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גלילה למעלה