גליון 511

שיעור מבחן

אבינועם הרש - מחנך

אבינועם הרש - מחנך

קפה הפוך וחינוך סיפורים

חשבתי כמה התובנה הזו של לא לפגוע בפרנסה של בן אדם, ובמקרה הזה מורה, היא מובנת מאליה. ובכל זאת, ולמרות הכול, נחשבת לנדירה כל כך: לא יודע מה אתכם, לי פחות יצא להיתקל בתלמידים שכל כך מתחשבים בפרנסתו של המורה שמלמד אותם ולכן לא מפריעים. 

השבוע סיימתי שיחה עם חבר שניסה להתקבל לבית ספר נחשב בצפון. היום בשמונה וחצי בבוקר התבקש להעביר שם שיעור מבחן. על אף שהכין הכול התברר לו לאכזבתו שהוא טעה בדיסק און קי, ובמקום לקחת את זה שמערך השיעור נמצא עליו הוא התבלבל ולקח דיסק און קי אחר. (כן, כן, יש כאלו שעדיין מעדיפים את האחסון הישן והטוב). הוא היה בטוח שהלך עליו… התלמידים הרי לא דופקים חשבון לאף אחד. אם אתה לא מעניין אותם הם כבר ידאגו להעביר לך את המסר. הוא הבין שכנראה הוא כבר לא הולך להתקבל לבית הספר הזה, אלא שלתדהמתו התלמידים המשיכו לשמור על שקט והיו כולם קשובים למה שיש לו לומר. הוא שלף מהשרוול סיפור טוב שהולך איתו כבר שנים, ועליו הוא אלתר שיעור. בסופו של דבר הוא הצליח להעביר את מה שרצה להעביר והכי חשוב: התלמידים היו איתו. לא בגללו, כמו בגלל איזה משהו שגרם להם להקשיב.
כשסיים, פתח את העניין מול מחנך הכיתה ואמר לו שהוא הגיע בלי הדיסק און קי והוא חשב שהלך עליו, ופתאום הוא נדהם לגלות שעל אף שהוא לא היה בשיאו, התלמידים ממש באו לקראתו והתחשבו בו. מחנך הכיתה אמר לו שזה קרה מכיוון שיש לו בכיתה תלמיד מקובל שסוחף אחריו את כל התלמידים האחרים ולאותו תלמיד יש אבא מחנך שאמר לילד שלו: “בכל פעם שייכנס לכיתה שלכם מורה לשיעור מבחן, אתה תעשה הכול בשביל שחברים שלך יהיו בשקט. מדובר בפרנסה שלו!”
מאז בכיתה שלנו, כל מורה שמגיע לשיעור מבחן נתקל בשתיקת הכבשים. חבר שלי ביקש למסור תודה ענקית לאבא של אותו תלמיד והוא הבטיח לי שאם הוא יתקבל לעבודה, הוא גם ישלח לו פרחים.
***
חשבתי כמה התובנה הזו של לא לפגוע בפרנסה של בן אדם, ובמקרה הזה מורה, היא מובנת מאליה. ובכל זאת, ולמרות הכול, נחשבת לנדירה כל כך: לא יודע מה אתכם, לי פחות יצא להיתקל בתלמידים שכל כך מתחשבים בפרנסתו של המורה שמלמד אותם ולכן לא מפריעים. ואולי בכלל הכול מתחיל מאיתנו המורים, שהרי כל מחנך כיתה העביר פעם בעצמו שיעור מבחן וכל כך התפלל למצוא את הכיתה במצב הקשבה סביר.
והאמת? לא זכור לי ולו פעם אחת שביקשתי מתלמידיי להתנהג יפה מול המורה האורח שניגש אליהם. במיוחד לאור העובדה שעתידו ופרנסתו תלויים בשיעור המבחן הזה (בנוסף כמובן לסיעתא דשמיא ולהשגחה שמלווה כל אחד). נדמה לי שלא רק חבר שלי יצטרך לשלוח פרחים לאבא המחנך של התלמיד הזה, אלא כל מורה ומחנך שיקרא את הסיפור הזה ובכלל לא עלה על דעתו לפתח בתלמידיו את המודעות והרגישות הכול כך בסיסית הזו: מורה חדש נלחם על משרתו בכיתה שלי, בוא נראה מה אני עושה בשביל לעזור לו. וזה במחילה, לא פחות חשוב ממתמטיקה ואנגלית.

להזמנת הרצאות לחדרי מורים ולנוער בנושא ההתמודדויות של דור ה-Z עם גיל ההתבגרות, מוזמנים לפנות לאבינועם הרש:
052-3273384,
avinoam811@gmail.com

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

כתבות נוספות באותו נושא

רשתות חברתיות בתוך חול ים

רציתי לשתף

השבוע גיליתי שיש לי חברה שאין לה פייסבוק, הייתי קצת

בדיקת קורונה

כח ללקוח

זכויות עובדים הוא נושא שכל מדינה דמוקרטית עוסקת בו: שעות

זירת מות אהוביה סנדק

כסדום היינו

01 רמת האמון הציבורי במשטרה מאז ומתמיד לא הייתה מזהירה,

עיצוב פנים של בית

ג'רונימו

בתקופה שבה החיים נדמים לרצף המתנות בין תשובות על אומיקרון,

גלילה למעלה