שליפות

שליפות

אבא
דב בטר ז״ל. יליד פולין, עלה לארץ בשנת 1938 כנער בן 16 במסגרת עליית נוער לכפר הנוער הדתי. בהמשך, בשנת 1939 במסגרת חומה ומגדל זכה להיות בין מקימי הקיבוץ הדתי שדה אליהו.
אימא
כוכבה (אסתריה) בטר ז״ל. עלתה ממרוקו בשנת 1949 במסגרת הצופים הדתיים הישר לקיבוץ שדה אליהו, שם הכירו והתחתנו.
החצי השני
תמר אשת משפחה, עיקרו של הבית. שותפה נאמנה לדרך, יד ימיני בכל דבר ועניין. בת ליצחק ז״ל ושולמית שמיר. יצחק שמיר היה ממקימי כפר דרום בשנת 1946 במסגרת 11 הנקודות בנגב, שם נפצע קשה, ולימים הקים עם שולמית שמיר את היישוב בני דרום. יצחק חמי היה הראשון בשרשרת האנושית מגוש קטיף לירושלים, ובתי יעל הייתה האחרונה, ילדה בגן אז, שניסתה לשווא לתחוב לכותל את כל הפתקים שהגיעו לשם.
המשפחה
ארבעה ילדים ושמונה נכדים.
ישיבה
ישיבת בני עקיבא ׳אור עציון׳. תקופת הישיבה הייתה עבורי תקופה מעצבת חיים. הרב חיים דרוקמן זצ״ל השפיע עליי בצורה חזקה מאוד, בעיקר בכל הנוגע לאהבת הארץ.
עזה
נפגשתי עם עזה לראשונה בתקופת הצבא במסגרת הנח״ל. לאחר שהיינו כבר בהיאחזות במשואה התבקשנו להקים היאחזות חדשה, היאחזות קטיף בשנת 1973, ובה היינו עד מלחמת יום הכיפורים.
׳היאחזות קטיף׳ דיונות חול
הגענו לתוך דיונות חול בתוליות, מרחבים גדולים, כל מה שהיה זה כביש אחד שהוביל לגבעה. קמנו בבוקר, הקמנו את המאהל והכול שקע בחול, בהמשך נבנו שני צריפים, חדר אוכל ומטבח, בית כנסת ואפסנאות. היינו בארגז חול גדול ובתוך עשייה גדולה. סיורי השמירה עברו בח׳אן יונס, דיר אל באלח, חופי הים והפרדסים.
גוש קטיף
בסוף שנת תשל״ט הגעתי לגוש קטיף לנהל את המחלקה לחינוך ותרבות, והייתי בתפקיד 26 שנים, עד העקירה. גדלתי והתפתחתי עם הגוש והייתי קשור לכל מוסד חינוכי שהוקם שם - מעונות יום, גני ילדים, בתי ספר, ישיבות, מתנ״ס, מדרשות ועוד.
אחרי אוסלו
נקודת מפנה משמעותית מאוד באווירה הביטחונית. הורגשה באוויר הרמת ראש מצד הערבים, ולא דומה החיים שלפני ואחרי הסכמי אוסלו.
התנחלות בלבבות
לאחר העקירה רבים מתושבי הגוש הרגישו שצריך להתחבר לעם ועשו זאת בדרכים שונות, כמו גרעין נצרים באריאל. רבים מבוגרי הנוער שהקימו משפחות והשתלבו בגרעינים התורניים ברחבי הארץ או בפעילות של אקטיביות חברתית ולאומית בגופים שונים. גם אני בחרתי לגור בניצן ולגור במרכז החברה הישראלית.

׳ההתנתקות טובה לביטחון׳
רבים בעם האמינו שההתנתקות תפתור לנו את כל הבעיות ונזכה לשקט המיוחל, לא כך קרה. לא אוהב לומר ״אמרנו לכם״, אבל באמת אמרנו... עברו 17 שנה עם מספר מבצעים בתוך הרצועה, נורו אלפי פצצות מרגמה, ומי יודע מה עוד מחכה לנו משם.
מרכז קטיף
בשמו המלא ׳המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון׳, נמצא ביישוב ניצן שבתחומי המועצה האזורית חוף אשקלון, שאליה הגיעו כמחצית מתושבי גוש קטיף. המרכז פועל מתוקף חוק ונחשב למרכז מורשת ממלכתי. למרכז יש מועצה ציבורית, יו״ר המועצה הציבורית הוא הרב יצחק לוי. המרכז בנוי מארכיון רשמי ועמוס. ישנו מרכז מבקרים עוצמתי במיוחד ובו מבקרים תלמידי בתי הספר, מכינות קדם צבאיות, חיילים, גמלאים, תיירות פנים וחוץ. בנוסף, ישנה גם שלוחה שלנו בצפון השומרון, המספרת את סיפור ההתיישבות של צפון השומרון.

יום גוש קטיף במערכת החינוך
מתקיים בכ״ב בשבט, יום עלייתו לקרקע של היישוב נצר חזני, היישוב האזרחי הראשון שהוקם בגוש קטיף. יום זה קיבל את אישור משרד החינוך ופועל כבר 17 שנה, בתחילה על ידי ועד מתיישבי גוש קטיף, ומאז הקמת מרכז המורשת מופעל המיזם על ידו. בימים אלו אנו בקשר עם מאות מוסדות חינוך יסודיים ועל יסודיים. האתגר הגדול שלנו כיום הוא להנחיל לדור החדש, לאחר 17 שנה, את נושא המורשת של הגוש. הדור שלא ידע את גוש קטיף בתפארתו ובחורבנו. המשימה לא קלה. כל זה בנוסף לכל החומרים החינוכיים שהצטברו במשך השנים וניתן לראותם באתר האינטרנט של המרכז למורשת גוש קטיף.
מסע כיסופים
מסע חינוכי חוויתי שמטרתו להטמיע את מורשת גוש קטיף כאירוע מכונן בעיצוב הזהות הישראלית, על ידי קיבוע מסע נוער משמעותי וייחודי לכיתות י. במסע משתתפים אלפי בני נוער, הוא כולל תצפיות לעבר גוש קטיף, צעדה בהתיישבות החדשה בחלוצה, וטקס סיום העוסק במורשת גוש קטיף. המסע נעשה בשיתוף עם מרכז ישיבות בני עקיבא, רשת נועם-צביה, רשת אמי״ת ואורט.

מרדכי (מוכי) בטר

מנכ״ל מרכז מורשת גוש קטיף וצפון השומרון

מרדכי (מוכי) בטר

מנכ״ל מרכז מורשת גוש קטיף וצפון השומרון

מנכ״ל מרכז מורשת גוש קטיף וצפון השומרון

אמיר אביבי תא״ל במיל׳, יו״ר תנועת ׳הביטחוניסטים׳

אבא
משפחה ספרדית, דור 14 בירושלים. 51 שנה דיפלומט, שגריר ישראל בקולומביה, צ׳ילה וטורקיה ומשנה למנכ״ל משרד החוץ. אחד בדורו. הדיפלומט המוערך ביותר בהיסטוריה של משרד החוץ. קשה לתאר את תחושת התרוממות הנפש בכל פעם שאני פוגש מישהו שעבד איתו ושומע תמיד את אותה תגובה: ״אתה יודע איזה איש מדהים אבא שלך?״.
אימא
אימי מדלן נולדה בבולגריה ובגיל שנה עלתה עם המשפחה לארץ ערב ההכרזה על עצמאות. כל הבולגרים נסעו ליפו ואימי עם הוריה ואחיה הגיעו לירושלים לבקעה, שם התגוררו הסבים שלי כל חייהם. אישה חזקה, מוכשרת ודומיננטית. העוגן המשפחתי והכוח המניע שאפשר לאבי לעשות קריירה מזהירה.
החצי השני
ענת אשתי האהובה וחברת הנפש שלי. קצינה במיל׳, אימא לחמישה ילדים, בוגרת תואר ראשון בכלכלה ובספרות אנגלית, ובעלת תואר שני במנהל עסקים בארה״ב. עבדה שנים רבות בתעשייה ובהמשך כעיתונאית שוק ההון ב׳כלכליסט׳. מתנדבת כנהגת אמבולנס וחובשת בכירה, וחברת מועצה אזורית חוף כרמל. יותר מכול ענת שותפה לדרך בכל מה שקשור לביטחוניסטים. כשהתייעצתי לגבי שם שיהיה מילה אחת, אמרה לי: אתה עוסק בביטחון אז אתה ביטחוניסט, וכך נולדה תנועת הביטחוניסטים.
המשפחה
אנחנו משפחה גדולה ורב גונית. ענת ואני נשואים 18 שנה, נישואים שניים, גידלנו חמישה ילדים, שניים שלי, לענת שלושה. הדובדבן שבקצפת אלה שני הקטנים המשותפים שלנו, בני 12 ו-9 , צמד חמד והדבק של המשפחה המיוחדת שלנו.
ירושלים
העיר היפה והמרגשת שיש בעולם הזה, ואני אומר את זה כאחד שראה הרבה מאוד עולם עם המון שליחויות כילד וגם בתפקידיי השונים. בירושלים נולדתי, זה כור מחצבתי.
הנדסה קרבית
שירתי 30 שנה בצבא ואת רוב שירותי עשיתי בחיל ההנדסה הקרבית. בתחילת שירותי זה היה חיל שחיפש את דרכו במציאות שאחרי מלחמת יום הכיפורים ומלחמת לבנון. עם השנים חיל הנדסה הפך לחיל מוביל באיכות האנושית, בחשיבות שלו בשדה הקרב, ברלוונטיות וביכולות, והתעצם בהתאם. שמח על הזכות הגדולה שהייתה לי לשרת במקום מיוחד זה.
מבקר מערכת הביטחון
תפקידי האחרון בצבא כתא״ל. תפקיד שבו הייתי אחראי לנהל את כלל הביקורות על מערכת הביטחון, ממוכנות למבצעים ולמלחמות בכל הזירות ועד לפרויקטי ענק, רכש סייבר ועוד. זה תפקיד ייחודי שהופך אותך למומחה למערכת הזאת מזווית שאף אחד אחר לא זוכה לראות בעומק וברוחב.
משה בוגי יעלון
עם סיום תפקידי כמפקד גדוד 605, נבחרתי על ידי בוגי להיות ראש לשכתו בלשכת הרמטכ״ל. זו הייתה זכות גדולה מבחינתי לעבוד עם בוגי, אדם אמיץ ביכולת קבלת ההחלטות שלו, ראיתי זאת לא פעם בהחלטות של חיים ומוות. ללא ספק התפקיד המעניין ביותר שעשיתי, הכולל חשיפה לכל תהליך קבלת ההחלטות של מדינת ישראל. לצערי רמטכ״לים מוערכים ביותר ומוכשרים בוחרים ללכת לפוליטיקה, מקום שדורש סט יכולות לעיתים שונה לחלוטין ומאבדים הרבה מהיוקרה שלה זכו בצדק.
תוכנית ההתנתקות
קו פרשת מים בשבילי. ראיתי מאוד מקרוב את תהליך קבלת ההחלטות הקלוקל, כאשר ראש הממשלה שרון החליט מבלי להתייעץ עם הצבא על מהלך דרמטי בעל השלכות שאנחנו משלמים עליהן עד היום ביוקר. הייתי בדיון הקבינט כשבוגי כרמטכ״ל ודיכטר כראש השב״כ התריעו שעזה תוך שנה תהפוך לחמאסטן וכך בדיוק היה. שמעתי את כל ה׳לשעברים׳ מזמרים את אותה המנגינה שההתנתקות תביא שלום ושאם זה לא יעבוד נשטח את עזה, והיה לי ברור שהכול מנותק מהמציאות.
׳הביטחוניסטים׳
תנועת הביטחוניסטים כבר מונה כ-17 אלף חברים, אלפי קצינים במיל׳, מפקדים, לוחמים לשעבר וגם מכיניסטים וציבור שחשוב להם ביטחון ישראל. גורם משפיע בקבלת ההחלטות ובעיצוב התודעה הלאומית והבינלאומית. גאה על הזכות להיות המייסד של ארגון מופלא זה.
ריבונות ביהודה ושומרון
אין קיום לאורך זמן לישראל בלי יו״ש, ולכן ככל שנקדים לקדם ריבונות דה פקטו ודה יורה בבקעה ובהתיישבות, כן ייטב. רוצים יותר ביטחון? תביאו עוד שני מיליון יהודים ליהודה ושומרון. האם זה אומר שצריך לתת לשני מיליון פלשתינים אזרחות ישראלית? חד משמעית לא, יש מגוון פתרונות רחב שמאפשר המשך ניהול עצמי של הפלשתינים, וזה לא עומד בסתירה לריבונות.
הרשות הפלשתינית
גוף מסוכן, מושחת ורקוב שעבר זמנו ובטל קורבנו, וטוב שיתפרק כמה שיותר מהר. במערכת הביטחון יש נטייה לדבר על חשיבות התיאום הביטחוני, אך צריך לזכור שכל המערכה לדה לגיטימציה בעולם, התשלום של מיליארדים למחבלים, ההסתה במערכת החינוך – זה הכול הרשות. להתחיל לחשוב על אלטרנטיבות.
מדינה פלשתינית
אם רוצים אז בירדן או בעזה וסיני, לא ביהודה ושומרון. הגיעה העת לחשוב מחוץ לקופסה על פתרונות חדשים. עם עזה בידי החמאס ועם ההתפרקות הקרובה של הרשות, השנייה כל הרעיון הוא לחלוטין לא רלוונטי ומוטב שנתמקד בקידום ריבונות.
נוער הגבעות
זכיתי לראות הרבה חברה טובים שמצאו את מקומם בעשייה ציונית ואף התגייסו לצבא ותורמים באופן משמעותי, כולל ביחידת ספר המדבר שהוקמה על בסיס חברה עם רקע של נוער גבעות. הרוב המכריע של הציבור הישראלי לא באמת יודע במה מדובר. לצד זאת יש כאלו שפועלים בניגוד לחוק ותוך פגיעה בחיילים או נגד פלשתינים, אלה דברים שצריך להוקיע ולטפל בחומרה.
המנהל האזרחי
גוף שזקוק לשינוי גדול והכוונה. אני סבור שנוכח השינויים בממשלה הנוכחית בהחלט ייתכן שנראה מנהל אזרחי שמבין שאסור לאפשר לפלשתינים להשתלט על יו״ש.
שוויון בצה״ל
מושג לא רלוונטי. צבא לא אמור לעסוק בשוויון, הוא עוסק בהכנות למלחמה ובחתירה לניצחון. המושג הרלוונטי שבגינו בוחנים שירות נשים הוא מיצוי הסד״כ, קרי, איך להוציא את המקסימום מהאיכות שעם ישראל מביא לצה״ל. כאן חשוב שהמיצוי יהיה רלוונטי ושערך הניצחון יהיה הערך המוביל. לצה״ל אסור להיכשל בעניין זה.
גיוס חרדים
לאט אבל בטוח ולא בכוח. יש מקום להרחיב את גיוס החרדים, ובוודאי כל אלה שאינם לומדים תורה ושנשרו. יש גם מקום נוכח אתגרי העורף להשתמש בהון האנושי של החרדים לבניית פלוגות משמר לאומי במשטרה ומג״ב שיגנו על הערים החרדיות והשכונות, כמו גם גיוס לכיבוי אש ולמשימות לאומיות נוספות.
שאיפות פוליטיות
לא כרגע. מבחינתי המשימה היא לבנות תנועה שתבטיח את ביטחון ישראל לדורות. הביטחוניסטים זה אירוע שיהיו לו השלכות לדורות. לבנות מערכת כזאת לוקח שנים וזו רק ההתחלה.

שיר שמרגש אותך? 

'עטור מצחך'

מקום שאתה חוזר אליו בטבע?

בית גוברין ובכלל שפלת יהודה.

הספר האחרון שקראת?

׳שיבת ציון נס לעמים׳.

תחביבים?

מוזיקה קלאסית, נגינה וריצה.

שבת בשבילך

זמן איכות עם ענת ועם הילדים.

איך אתה קובע עיתים לתורה

אני מקשיב לדרשות בנסיעות. מתעניין מאוד בכל שבוע בפרשת השבוע. מדהים כמה חומר יש ברשתות, עושר אינסופי.

שאיפה עתידית

להגיע ליום שבו אני אסתכל לאחור ואגיד, תרמתי משהו לביצור ביטחון ישראל. לדעת שהתממשו התנאים לקיום הדורות הבאים ולשגשוגם, ושנבנתה מערכת שתשמור את הרכבת הציונית על המסילה.

עוד במדור זה

שליפות

שליפות

אבא איש חינוך. אומרים שהקשר לאבא משתקף בקשר עם הקב״ה…
שליפות

שליפות

אבאג׳ק סיאלום. נולד בתוניס ובהמשך היגר בגיל שמונה לצרפת עם…
שליפות

שליפות

אבאגיבור. חושב עליו בכל יום. אבי ז״ל נפצע בקרב עם…
שליפות

שליפות

אבאאינטלקטואל, למדן.אימאהעוגן של המשפחה, מורה בנשמתה, מנהלת בית ספר, בשלנית.…
שליפות

שליפות

אבאזאב. פתח אותי לעולם הכלכלה. משתכנע מכל טיעוני הימין, אבל…
שליפות

שליפות

אבא האבא הכי טוב בחיים, רחמים טסה. אבא שלמדתי ממנו…
שליפות

שליפות

אבא תותח, דוגמה אישית, יציבות, ביטחון, אכפתיות, קשיחות, אהבה, השראה,…
שליפות

שליפות

ההוריםדוד ואסנת. בעלי תשובה, עלו מאוסטרליה מתוך ציונות ואהבה לארץ.…
שליפות

שליפות

אבא אבא עלה מדרום אפריקה בגיל 19-20 אחרי מלחמת ששת…
שליפות

שליפות

אבאאהרן, יליד העיר יזד בפרס. עלה לארץ בשנת 1958. חשמלאי…
שליפות

שליפות

אבאמשה, בן לחלוצי כפר פינס. חקלאי בנשמה.אימאמלי, שורדת שואה שהטביעה…
שליפות

שליפות

אבאאבי היקר משיח. יליד שכונת הבוכרים בירושלים של שנות ה-40,…
שליפות

שליפות

אבא אהרון. אימא שושנה. החצי השני שרית. המשפחה עלמה (9),…
שליפות

שליפות

אבאגדל במוסקבה ולמד אומנות. עלה לארץ בראשית שנות ה-90.אימאגדלה בברדיצ'ב,…
שליפות

שליפות

אבאהוא ההוכחה שעם הרבה אמונה וכח רצון אפשר להתגבר על…
שליפות

שליפות

אבא יהושע. גדול הדור שלי. ממנו ספגתי אהבה לעם, לארץ…
Scroll to Top
גלילה למעלה