שליפות

שליפות

אבא
עיראקי כמו שכתוב בספר - עם האגו, החברים בכמויות והחיבה לקלפים, מה שגם סיבך אותנו כמשפחה לא פעם. מסמר של כל פרלמנט חברים ברחובות, ממנו ירשתי גם את החלום לפרלמנטים כאלו בעצמי, וגם את זה שצריך לדעת לדבר בפאנלים. המתנה הכי גדולה שנתן לי הוא האהבה לצחוק ואת הרגישות לישראל השנייה.
אימא
מלאך עם חוכמת חיים ומצפן מדהים להבחנה בין טוב ורע. עם תמימות ולב טהור ואוזן קשבת לכל אחד. מעריצה של ארץ ישראל הישנה והטובה, עם הטקסים, השירים והאהבה למדינה. נאבקה במחלת כליות כל חייה אבל שמרה את הסבל ואת הטרחה לעצמה מבלי שהבן יישאב לחיי טיפול ועצב.
המשפחה
בגיל שבע התפרקה המשפחה הגרעינית, ואימא לקחה אותי ואת אחותי הקטנה לגור אצל סבתא. סבתא הצילה אותנו, פשוטו כמשמעו, מחיים קשים של עוני. לגבי המשפחה הרחבה זה מורכב מידי, אבל בחרתי את המשפחה שהוכיחה שהיא באמת האנשים הקרובים שיגוננו עליך.
ילדות
בסך הכול מאושרת בעיר רחובות של פעם, של לרבוץ כל היום בחוץ עם החברים, לנגן, להקים להקות. בעיר המדע שגדלנו בה מתקיים הניסוי הכי יפה של חילוניות ודת שחיים זה לצד זה.
שירות צבאי
התחלתי במסלול קצונה ייעודית, אבל מחלת אימי והצורך בנסיעות תכופות לדיאליזה שכנעו אותי שאם כבר לא אהיה טייס, עדיף שאעזור בבית גם כלכלית. את רוב השירות העברתי בבסיס מפח״ש, בלילות ניהלתי ברים, וזהו. זה לא שהצבא יזכור משהו.
שוק היהלומים בארצות הברית
מאיפה מגיעה ההגדרה הזו אתם שואלים? אז אחרי הצבא הזדמנה לי הצעה לעבוד במכירת יהלומים בארה״ב. לעבור חנות חנות ולנסות לדחוף להם את יהלומי ארצנו (אפריקה ליתר דיוק). העיסוק הזה מלמד אותך לדעת להתחבר לכל אחד, להיזרק מהדלת ואז להיכנס מהחלון. גרתי בקולורדו ארבע שנים, עשיתי סקי כמה פעמים בשבוע, והצלחתי לחזור עם סכום כסף שמעולם לא היה לי. בסך הכול לגור באיזשהו מקום בעולם נותן לך פרספקטיבה אמיתית למה בנו כאן החלוצים ועל כמה צריך לשמור על זה.
עולם הפרסום
תמיד ידעתי מה אני באמת רוצה לעשות בחיים: להיות קופירייטר. להיות זה שיודע להסתכל על עסק או על מוצר, לנתח את קהל היעד - ולייצר עבורו את הפרסומת האפקטיבית ביותר. 16 שנה רבצתי במשרדי הפרסום הגדולים: טמיר כהן, גיתם וגליקמן שמיר סמסונוב, וזכיתי לעבוד עם הכישרונות הקומיים הכי גדולים בישראל: אסי כהן, שני כהן ועוד רבים אחרים. לפעמים אני מתגעגע לכתוב את הפרסומת שכולם ידברו עליה, אבל אז אני נזכר שרציתי להיות בפרונט.
הקמפיין הכי מוצלח
זה מאוד מורכב. הקמפיין הכי מוצלח שלי קריאייטיבית הוא של הבנק הבינלאומי עם אסי כהן, 11 שנה של החלפת דמויות ופסגות של אושר. לעבוד ליד אסי כהן זו מתנה שקיבלתי בחיים. הקמפיין הכי מוצלח מסחרית הוא ללא ספק ׳שוקה׳ של ביטוח 9000000 בהובלת שני כהן מ׳ארץ נהדרת׳, קמפיין גם של עשור עם עשרות פרסומות אהובות שגם עשה שינוי מסחרי בשוק הביטוח. חוץ מזה יש את קמפיין החתול של תאגיד המחזור ׳תמיר׳ שמשום מה כשאני מספר עליו היום, ממנו הכי נדלקות לאנשים העיניים. אולי כי הוא עדיין ׳באוויר׳.
תקשורת
לא יודע איך, אבל אני בתקשורת. עם תוכנית רדיו שהתחילה ממש במקרה לפני שבע שנים, ועם התלבטות באיזה ערוץ להופיע היום. אז נעדכן בקרוב. אפרופו ׳קץ הדמוקרטיה׳, התקשורת בישראל הייתה עד לאחרונה זרוע תעמולה של השמאל ממש כמו בדיקטטורה. אנחנו משנים את זה לאט לאט וכבר רואים תוצאות.
רשתות חברתיות
מבלי שכיוונתי לזה בכלל, זה התחיל לפני יותר מעשור בכתיבת פוסטים עם הומור, והמשיך עם הבעה זהירה של דעות פוליטיות. מה שמשך את עיני העוקבים היה כותב רשת חילוני, תל אביבי, שממש ממש תומך במחנה הימין ובנתניהו. העוף המוזר הזה החל לצבור עוקבים שחושבים כמוהו. ומשם הדרך אל תוכנית רדיו והופעות בטלוויזיה הייתה קצרה.
יותם זמרי
פצצת כישרון, כותב בחסד, וחייל אמת של הסברת הימין. אה והוא גם קורע מצחוק כשהוא שותה.
פתחי וזמרי בעם
בחיים לא האמנתי שתוכנית רדיו זוגית, עם אחד כמוני, תשרוד. שבע שנים אני וזמרי רק נהנים יותר, אבל זה כי אני בולע לא מעט צפרדעים. הוא יודע את זה.
אולפן שישי
אני מניח שרובכם לא צופים, ומתעדכנים רק כשיצאה השבת. אבל אין מהדורה שמרכזת במקום אחד את כל הבעייתיות שיש בתקשורת בישראל. שעתיים של הנדסת תודעה אנטי כל מה שהוא ימני, מקבל את נתניהו או חס וחלילה דתי. בתקופה הזו זה ביתר שאת.
ריסוק מערכת המשפט
אין שום ריסוק של מערכת המשפט. יש תיקון צודק והחזרתה לשפיות. מדובר במהפכה, אבל כמי שהגיע מפרסום - מהפכה היא לרוב מושג חיובי.
יאיר לפיד
כמי שהמציא דמויות בתחום הפרסום, מדובר בדמות טלוויזיונית פוליטית מומצאת, שחקן שיודע לשנן טקסטים ולשחק אותם אל מול המצלמה. עצוב שהשמאל-מרכז בישראל לא מסוגל להעמיד יריב ראוי לאיש בהגדרה הבאה.
בנימין נתניהו
לא מושלם, אבל המנכ״ל הכי טוב והכי ראוי שיש לנו כבר כמה עשורים.
גילוי דעת
המקום שלך פעם בשבוע להתנתק מהכול ולכתוב באמת מה שבא לך. ■

נועם פתחי

שדרן רדיו ופרסומאי

נועם פתחי

שדרן רדיו ופרסומאי

שדרן רדיו ופרסומאי

אבא
רחמים אילוז. נולד בעיר פס שבמרוקו. רואה חשבון, כלכלן, בעל עסק, ושף במסעדה. לימד אותי תמיד ללכת אחרי החלומות שלי.
אימא
חנינה מזל. נולדה בסאפי, גם במרוקו. פסיכולוגית במקצועה שהקדישה את כל חייה לילדים שלה, והכניסה בליבי את אהבת הארץ. העלייה שלי לארץ הייתה הגשמת חלום, גם שלה.
החצי השני
בת אל מלכה אילוז. אדריכלית בוגרת הטכניון, מוזיקאית, אומנית. שילוב של כישרון, של רגישות ושל חוכמה שלא יכולתי שלא להתאהב בו. בלי התמיכה שלה לא הייתי מצליח.
ילדות
גדלתי בקהילה היהודית-מרוקאית במונטריאול. גדלנו בבית מסורתי עם חיבור חזק גם למסורת וגם לארץ ישראל. בבית הספר שלי למדנו יחד יהודים, חילונים ודתיים, אשכנזים וספרדים, והיינו קודם כול יהודים, בלי לוותר על הזהות הייחודית שלנו. הצטערתי כשעליתי לארץ וראיתי כמה חזקה החלוקה למגזרים שונים.
הרב יוסף משאש
תלמיד חכם עצום שכל ילד וילדה בישראל צריך להכיר. ציוני נלהב. אילו היינו הולכים יותר לאורו, החברה הישראלית הייתה מרוויחה.
עלייה ארצה
לאחר סיום לימודיי במשפטים באחת האוניברסיטאות הטובות בעולם, כל הדלתות היו פתוחות בפניו, ואני בחרתי בשיבת ציון. עזבתי הכול – משפחה, חברים, וקריירה מובטחת. אהבתי ואני עדיין אוהב את ארץ מולדתי ואת מדינת ישראל בכל ליבי. לא יכולתי לדמיין את חיי במקום אחר. רציתי להיות בין אלו שכותבים את הפרק החדש של התנ"ך שנכתב בימים אלו, ואני זוכה להגשים חלום זה.
שירות צבאי
עם עלייתי לארץ התגייסתי מייד לצה"ל. אין דרך טובה יותר להיקלט בארץ. עד הכניסה לכנסת המשכתי לשרת כקצין במילואים.
הציבור המסורתי
גדלתי בבית מסורתי. חבל שקול הציבור המסורתי לא נשמע בנושאי דת ומדינה ובכל שאר הנושאים. זה הציבור שיודע להושיב על שולחן שבת מרקסיסט ביחד עם חרדי, ושלכולם זה מרגיש טבעי. אנחנו צריכים את הקול הזה כיום, מקום להקשיב לקצוות.
ישיבת הכותל
מקום שהיה לי בית במשך כמה שנים. תמיד אהבתי ללמוד תורה, אך שם נפגשתי עם תורת הרב קוק זצ"ל והתאהבתי בה. אלו היו שנים שעיצבו את חיי, ואין ספק שתרמו להחלטה שלי לעלות לארץ ולעסוק בפעילות ציבורית.
ארגון הלל
בתקופתי, כשהייתי יו"ר הארגון בקמפוס שלי, זה היה ארגון פרו ישראלי שנלחם למען מדינת ישראל. זה היה בזמן האינתיפאדה השנייה, והמצב בקמפוסים היה קשה אבל נלחמנו והצלחנו להגן על המדינה.
ירושלים
העיר החשובה בעולם, שחייבת להישאר עיר הבירה המאוחדת של כל העם היהודי. אני מאוהב בעיר הזאת דווקא בגלל שהאינטראקציה בתוכה בין כל גווני האוכלוסייה במדינה יוצרת מרחב ציבורי מרתק ומגוון.
תנועת התעוררות
תנועה ששמה לעצמה כמטרה לשמור על ירושלים כעיר שחוברה לה יחדיו. גאה שדרכם נבחרתי בפעם הראשונה כנבחר ציבור.
פורום קהלת
אנשים ערכיים שרוצים בטובת מדינת ישראל ושעם ערכיהם אני מזדהה. בשקט ובנחישות עושים המון טוב למען מדינת ישראל. זכיתי לעבוד שם כמה שנים. כיום הם תחת מתקפה של השמאל, אבל מצחיק אותי לראות ח"כים משמאל שמאחורי הקלעים נעזרים במחקרים משלהם ותוקפים אותם על במת הכנסת.
שוק חופשי
אני מאמין בחירות, ולכן אני מתנגד להגבלות שרירותיות על חירויות האדם. זה הבסיס להתנגדות שלי לרגולציה מיותרת, לחקיקת יתר ולכפייה. השוק החופשי לא רק נכון כלכלית, אלא לדעתי הוא גם ערכי יותר.
ריבונות ביהודה ושומרון
צו השעה. אנחנו צריכים להיות מספיק בטוחים בזכויות שלנו על הארץ כדי להגיד בפשטות שזאת הארץ שלנו. כיום כשקמה ממשלת ימין על מלא, לתפיסתי אם בזמן הקרוב לא תחול התקדמות משמעותית בנושא ריבונות, זה יהיה כישלון שלנו. אין כבר תירוצים.
משילות בנגב
סיירתי בנגב ורמת הפחד שיש לבעלי עסקים בעקבות תופעת הפרוטקשן היא מזעזעת. חייבים להחזיר את הביטחון לנגב אבל לא רק בדיבורים. בעיקר במעשים.
יהדות התפוצות
אחים שלנו. לא מסכימים על הכול עם כולם, וזה בסדר, אבל אחים אנחנו. יהדות התפוצות מגוונת יותר ממה שהתקשורת בארץ מציגה. חשוב לי לשמור על קשר עם כלל הגוונים ביהדות התפוצות, תוך הבנה שבסוף אזרחי מדינת ישראל הם אלו שצריכים לקבוע את עתידם.
הרפורמה במערכת המשפט
שהחיינו. כבר עשור שאני מקדם את הרפורמה בכלים שברשותי, והיכולת שלי להצביע עבורה היא זכות גדולה. היכולת של עם ישראל לקבוע את עתידו היא יסוד בציונות. עם ישראל קובע את עתידו. לא מיעוט בעם. לא שופטים. העם. בקלפי.
יריב לוין
מנטור מקצועי ואיש מדהים שמשלב בין אידאולוגיה לבין מקצועיות. זכיתי לעבוד בתור יועץ חקיקה שלו. ■

עוד במדור זה

שליפות

שליפות

אבא איש חינוך. אומרים שהקשר לאבא משתקף בקשר עם הקב״ה…
שליפות

שליפות

אבאג׳ק סיאלום. נולד בתוניס ובהמשך היגר בגיל שמונה לצרפת עם…
שליפות

שליפות

אבאגיבור. חושב עליו בכל יום. אבי ז״ל נפצע בקרב עם…
שליפות

שליפות

אבאאינטלקטואל, למדן.אימאהעוגן של המשפחה, מורה בנשמתה, מנהלת בית ספר, בשלנית.…
שליפות

שליפות

אבאזאב. פתח אותי לעולם הכלכלה. משתכנע מכל טיעוני הימין, אבל…
שליפות

שליפות

אבא האבא הכי טוב בחיים, רחמים טסה. אבא שלמדתי ממנו…
שליפות

שליפות

אבא תותח, דוגמה אישית, יציבות, ביטחון, אכפתיות, קשיחות, אהבה, השראה,…
שליפות

שליפות

ההוריםדוד ואסנת. בעלי תשובה, עלו מאוסטרליה מתוך ציונות ואהבה לארץ.…
שליפות

שליפות

אבא אבא עלה מדרום אפריקה בגיל 19-20 אחרי מלחמת ששת…
שליפות

שליפות

אבאאהרן, יליד העיר יזד בפרס. עלה לארץ בשנת 1958. חשמלאי…
שליפות

שליפות

אבאמשה, בן לחלוצי כפר פינס. חקלאי בנשמה.אימאמלי, שורדת שואה שהטביעה…
שליפות

שליפות

אבאאבי היקר משיח. יליד שכונת הבוכרים בירושלים של שנות ה-40,…
שליפות

שליפות

אבא אהרון. אימא שושנה. החצי השני שרית. המשפחה עלמה (9),…
שליפות

שליפות

אבאגדל במוסקבה ולמד אומנות. עלה לארץ בראשית שנות ה-90.אימאגדלה בברדיצ'ב,…
שליפות

שליפות

אבאהוא ההוכחה שעם הרבה אמונה וכח רצון אפשר להתגבר על…
שליפות

שליפות

אבא יהושע. גדול הדור שלי. ממנו ספגתי אהבה לעם, לארץ…
Scroll to Top
גלילה למעלה