גליון 511

בדרך לכותל

שעטנז בשוק הערבי

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

בדרך לכותל| מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

שבת קיצית באווירה ירושלמית קסומה. אני עולה מתפילת שבת מרגשת בכותל ובדרכי הביתה חולף על פני החנויות ההומות תיירים בשוק הערבי בשער יפו. הצבעים, הריחות וצעקות הרוכלים בשוק השוקק מפרים את השלווה ואת קדושת השבת בירושלים. לפתע באחת החנויות אני מבחין בדמות של יהודי, חב"דניק חביב, המזמין במאור פנים את עולי הרגל לקדש ולטעום דברי מזונות לכבוד שבת קודש. 

אנחנו מתיידדים מייד. הבחור מסביר לי שהחנות משמשת במהלך השבוע מעבדת בדיקת שעטנז לתושבי ירושלים העתיקה. כאן, בלב השוק הערבי, מתגלה קרן אור של אמונה, קדושה, שליחות ומסירות. פעמי משיח. מרגש כל כך שדווקא בשבת שאנו קוראים על כניסת בני ישראל לארץ ישראל ועל מסירות השבטים החלוצים בכיבוש הארץ אני מספר על גילוי של גאולת ירושלים והתנחלות בלבבות. 

שאלתי פעם את הרב צבי יהודה מדוע אנו לא זוכים לקבל את ארץ ישראל על מגש של כסף. מדוע אנו חייבים לעבור מסע של הקרבה, מסירות, הקזת דמים, מלחמות ושכול. הרב הביט בי בעיניו החכמות וענה: "דברים גדולים נקנים במסירות ובייסורים גדולים". ואני המשכתי לחשוב שדברים שבאים בקלות אין בהם אחיזה ואין להם ערך של קניין, ולכן הם אובדים בקלות. עם מוכן להילחם על מה שיקר לו ועל מה שחשוב לו. בדיוק כמו אותו יהודי חלוץ שמתנחל בחנותו הקטנה בשוק ההומה ברוכלים ערבים. כמו אברהם אבינו, שקנה את מערת המכפלה בממון רב, כמו החלוצים שעלו לגבעות הטרשים בסבסטיה, בחומש ובאלון מורה, כמו החיילים שתלו את דגל הדיו באילת.

אביה שלנו ז"ל היה חלוץ בנשמתו. הוא לא החמיץ הזדמנות למסור את נפשו. הוא חיזק את מתיישבי גוש קטיף וחומש במאבקם הצודק על ההיאחזות בארץ ישראל, הוא חטף מכות רצח במאבק נגד פינוי עמונה ועל גג בית הכנסת בכפר דרום, הוא העלה ציוד ומזון למאחז בחומש, נלחם להצלת כרם ענבי יין בגוש טלמונים מידי פורעים ומשחיתים ערבים. לזכרו נקרא הכרם העמוס בענבים מתוקים 'כרם אביה'. היישוב הנפלא שחברת בתי אמנה מקימה בלב הכרם נקרא כרם רעים.

ואי אפשר בלי לגעת בתקופת הבחירות המתלהטת: פרשת מטות רומזת לנו רמז ענקי שכדי לזכות בטוב הארץ וביישובה אנו צריכים לשמור על הפה שלנו ועל נקיות הדיבור והשיח.

הרב צבי יהודה חזר ושינן לנו: "איש את רעת רעהו על תחשבו בלבבכם!", והדגש הוא על 'בלבבכם'.

כדי לשמור את הלשון צריך קודם כול לנקות היטב את ליבנו מאנרגיות שליליות ולהתייחס לכל יהודי בכל לבבנו באהבה צרופה, ללא קיטוב או קנאה. זה דורש מודעות ותרגול על רטוב, וזה אפשרי.

שבת שלום. התנחלות ובחירות באהבה.

שתפו

גלילה למעלה