ד"ר שמואל יעקובסון

האם יש צורך בלשכת עורכי הדין?

ד"ר שמואל יעקובסון

ד"ר שמואל יעקובסון

לאחרונה נחשפה פרשיה נוספת, מיני רבות, הקשורה ללשכת עורכי הדין. מטעמי אופיו של העלון וזמן קריאתו, לא יפורטו כאן פרטי הפרשיה שנחשפה, אך די אם נאמר, כי מדובר על ניהול קשר אינטימי, שאינו תקין, בין יו״ר לשכת עורכי הדין, עו״ד אבי חימי, לבין עו״ד שהיתה מועמדת לשיפוט וביקשה ממנו את המלצתו.
לשכת עורכי הדין היא ארגון ענק, החולש על כ-100,000 עורכי דין פעילים, שמעניק שירותים באופן מסוים גם לסטודנטים למשפטים, מתמחים, עורכי דין שפרשו או שמונו לתפקידים אחרים. מדובר בארגון בעל מעמד סטטוטורי (כלומר הוקם בהתאם לחוק), שהוענקו לו סמכויות נרחבות ביותר.
בין היתר, מופקדת הלשכה על הסמכת עורכי הדין; על הפיקוח האתי על פעילותם; עוסקת בהשמת עורכי דין (ומעסיקה בעצמה לא מעטים); מופקדת על הקשר שבין עורכי הדין לבית המשפט.
אך מעבר להיותה הגילדה המקצועית של עורכי הדין, ללשכה סמכויות נוספות, והיא מעורבת לעומק בפעילותן של כלל הרשויות במדינה. בין היתר, כל הצעת חוק שמוגשת בכנסת מועברת לעיון הלשכה, לה ועדות ארציות ומחוזיות בתחומי המשפט השונים, אליהן מזומנים בעלי תפקידים מהרשות המבצעת ונדרשים ליתן דין וחשבון על פעילותם, ממש בדומה לוועדות הכנסת.
אם לא די בכך, ללשכה נציגים בוועדה לבחירת שופטים וכן בוועדות לבחירת דיינים, שופטים צבאיים, שופטי בית הדין לעבודה ועוד תפקידים שיפוטיים ומעין שיפוטיים.
אשר לוועדת בחירת שופטים, ללשכה שני נציגים בה. באופן הצהרתי, אמורים הנציגים להיות בעלי שיקול דעת עצמאי, אך בפרקטיקה, הם מביאים את עמדת ראש הלשכה, אשר לרוב יוצר את הקואליציה הנדרשת לשם מינויים לתפקיד, שנחשב יוקרתי ביותר. בעולם המעשה, נציגי הלשכה הם שמעניקים לשלושת השופטים בוועדה, ברוב המקרים, את הרוב הדרוש כדי להתגבר על ארבעת הנציגים הנוספים בה – המייצגים את הציבור – חברי הכנסת והשרים.
נוכחות עורכי דין, המופיעים בפני השופטים, ואף אינם נדרשים להפסיק הפרקטיקה שלהם, במסגרת הוועדה – יוצרת פוטנציאל משמעותי למשוא פנים במשפט. לא פעם נתקלו עורכי דין בבא כוח הצד שכנגד, שהוא פעיל בלשכה, המטיל מורא על השופט. הרי, אם לא ייצא אותו עורך דין מרוצה מהדיון – עלול הוא לפגוע בקידומו של אותו שופט. גם שופט הגון ביותר, קשה מאוד שלא יהיה מושפע, ולו בתת מודע, במצב כזה.
הלשכה הוכחה, פעם אחר פעם, כגוף מסואב, כשהשיקולים של נציגיה בוועדה אינם ענייניים כלל ועיקר, ומבוססים על אינטרסים שונים. כך למשל, נבחר ראש הלשכה האחרון על בסיס קולות המגזר הערבי, שהולך ותופס כוח במוסדות הלשכה, ובתמורה – מונו או קודמו שופטים, שנשאו חן בעיני עורכי הדין מאותו מגזר.
גם השיפוט האתי בלשכה, המפעילה מערכת קבילות וכן בתי דין ייעודיים אשר אמורים לדון בעורכי דין שסרחו – נגוע באינטרסים שונים. כך למשל, עורכי דין בתקופת ההתנתקות הועמדו לדין בגין התבטאויות בעלמא נגד המערכת המשפטית שנאמרו על ידם כאנשים פרטיים, ולעומת זאת – עורכי דין אחרים, שהתרשלו או רימו לקוחות – ממשיכים בשלהם.
בהיות הלשכה גוף סטטוטורי, כל עורך דין נדרש להירשם כחבר בה כדי לקבל רישיון והיא אף גובה סכומים לא מבוטלים מחבריה, הן כדמי חבר והן בגין שירותים שונים. עורכי הדין מתלוננים לא פעם, כי אינם יודעים מה נעשה בכספים אלה.
קשה למצוא עורכי דין שיאמרו, כי חשים שמקבלים הגיבוי הנדרש מהלשכה אל מול המערכת השיפוטית או תמורה משמעותית אחרת בגין חברותם בה.
הכוח הרב שנצבר בידי גוף זה אינו ראוי, והוא פועל לא פעם בניגוד לתפיסות ולאינטרסים של עורכי הדין החברים בו. בטור הבא, נפרט מה הצעדים האופרטיביים הנדרשים כדי לתקן את העיוותים הקיימים כתוצאה מפעילותה.

עוד במדור זה

ציון בלתי מספיק

ציון בלתי מספיק

בשבוע האחרון חגגו בהתיישבות הקמת מבנה קבע לישיבה בחומש. זאת,…
המשפט הפלילי לא מתאים לטיפול בפורעים

המשפט הפלילי לא מתאים לטיפול בפורעים

בהחלטה מהימים האחרונים הורתה שופטת בית המשפט העליון. רות רונן,…
הפתרון: השתלטות מחדש על רצועת עזה

הפתרון: השתלטות מחדש על רצועת עזה

'מגן וחץ' מאחורינו כאשר חברי הקואליציה וכן חלק מאנשי התקשורת…
הדתה בהכתרה?

הדתה בהכתרה?

המכה שנגרמה למצביעי המחנה הלאומי בעקבות כניעת נציגיו למחאות הפרוגרס…
הסיפור שמנהיגי הרפורמה לא סיפרו

הסיפור שמנהיגי הרפורמה לא סיפרו

המכה שנגרמה למצביעי המחנה הלאומי בעקבות כניעת נציגיו למחאות הפרוגרס…
מדרום תיפתח הרעה?

מדרום תיפתח הרעה?

בשבוע האחרון הופצה במרשתת הערכה של המזרחן יוצא אמ״ן, ד״ר…
כתב אישום נגד דונלד טראמפ

כתב אישום נגד דונלד טראמפ

אודה על האמת, לאחר המפלה הצורבת של שארית הרפורמה המשפטית…
לאן הולכים מכאן

לאן הולכים מכאן

בשעת כתיבת שורות אלה (ג בבוקר) חווה המחנה הלאומי תחושת…
דת האקלים

דת האקלים

ידיעה קטנה שנחבאה השבוע בעמודים הצדדיים בעיתון, סיפרה כי פעילת…
'ההפיכה המשטרית' ודונלד טראמפ

'ההפיכה המשטרית' ודונלד טראמפ

התקשורת הפרוגרסיבית, כהרגלה, מציגה כל מנהיג בינלאומי שתומך במדינת ישראל, כ"הזוי"…
יד קשה בטרם פורענות

יד קשה בטרם פורענות

לאחר שגורמי הפרוגרס הפנימו כי זו הפעם קיים דור צעיר…
לא מתנצלים ולא מדברים

לא מתנצלים ולא מדברים

״נער הייתי, גם זקנתי, ומעולם לא ראיתי תופעה שכזו, שבה…
האם יש צורך בלשכת עורכי הדין? חלק ב'

האם יש צורך בלשכת עורכי הדין? חלק ב'

בטור בשבוע שעבר הוצגו העיוותים שנוצרו כתוצאה מהיות לשכת עורכי…
גירוש, רק גירוש

גירוש, רק גירוש

01הפיגוע הנורא מערב שבת האחרון העלה שוב לדיון את השאלה…
ביטול עילת הסבירות

ביטול עילת הסבירות

אחד מפרקי הרפורמה שמציע שר המשפטים, יריב לוין, הוא ביטול…
שיערך הארוך נערה, שיערך הקצר

שיערך הארוך נערה, שיערך הקצר

השיר שהובא בכותרת, מאת יהודה עמיחי (בוצע על ידי הדודאים…
Scroll to Top
גלילה למעלה