גליון 511

מגזין

הכירו את הנשים שמאחורי ה"חמד"

מאת:מאיר טרבלסי

הכירו את הנשים שמאחורי ה"חמד"

סביר להניח שרוב קוראי העלון למדו בעבר בבתי ספר של החינוך הממלכתי-דתי או לומדים בהם כיום, אולם ממש לא בטוח שכולם מכירים את הגוף העומד מאחורי החינוך בבתי ספר אלו: מִנהל החמ"ד (החינוך הממלכתי-דתי). מנהל זה פועל מכוח חוק חינוך ממלכתי-דתי שנחקק בשנת 1953, ומאז הוא פועל לחינוך בערכי הציונות הדתית, לקידום הישגים לימודיים ולקידום אקלים חינוכי מיטבי. במנהל שמונה מחוזות, ובראש כל מחוז מכהן מחמ"ד. הנהלת החמ"ד כוללת שלושה מפקחים ארציים על כ-3,000 גני חמ"ד, כ-460 מוסדות חינוך יסודיים וכ-280 מוסדות על-יסודיים.
כידוע, בראש החמ"ד עומד אברהם ליפשיץ, אך כדאי מאוד גם לדעת שמאחורי אברהם ליפשיץ יושבות שתי סגניות שמביאות את החמ"ד להישגים מרשימים: אתי אורלב מכפר אדומים ממונה על נושאי המנהל והתקציב, ומיכל דה האן מפדואל ממונה על נושאי הפדגוגיה למיניהם.
הצמד הזה שותף להובלת ראש מנהל החמ"ד על כל היבטיו. מיכל מספרת על חלק מתנופת המנהל: "מספר הילדים שמגיעים ללמוד בחמ"ד כיום עלה עלייה ניכרת ממה שהיה לפני תשע שנים. זה קרה הודות לשינוי תפיסה: כיום החמ"ד מדבר בשפה של 'והעמידו תלמידים הרבה'. כלומר, כל מי שרוצה ללמוד בחמ"ד מתקבל. כמו כן העלה החמ"ד את ציוני המייצבים בשלושה מקצועות מתוך ארבעה, ותוכניות שהחלו לפעול בחמ"ד התרחבו למשרד החינוך כולו".
ספרו על הישג אחד שאתן מרוצות ממנו מתוך כל העשייה שלכן.
אתי: "אני מרוצה מהקמת ליגת כדורסל לבנים וליגת כדורסל לבנות כמהלך ערכי לבריאות. עד לפני כשנה לא הייתה ליגה כזו בחמ"ד, אלא הייתה ליגה של חברה פרטית שגבתה מכל בית ספר 14,000 ₪. אני עם המפמ"ר לחינוך גופני והתאחדות הספורט בבתי הספר הוזלנו את המחיר ל-500 ₪ לבית ספר, ונוסף על כך הקמנו גם ליגה לבנות דתיות. בליגת הבנים יש כרגע 32 בתי ספר, ובליגת הבנות יש חמישה בתי ספר".

מיכל: "אני מרוצה מפיתוח תפיסה להתמקצעות מורים, שאנו קוראים לה 'קהילות לומדות'. מדובר במעגל של שבעה מנהלים שיושבים יחד בשיטת מודל הסנהדרין. כמו שהסנהדרין ישבו עם הפנים לעם, גם כאן יושבים יחד ומתייעצים על דילמות ואתגרים משולחן העבודה המשותף. בעבר המפקח היה בא, מעביר חומר, וכולם לומדים. כיום חוכמת ההמונים היא המעגל. כל אחד משתף מהקורה בבית הספר שלו. דבר זה לדעתי מאפשר לכולם לצמוח. יש לנו יותר מ-40 קהילות כאלה, ואנחנו בתהליך להגדלתן".

נוסף על אלו המנהל שוקד על חדשנות פדגוגית בתחומי הדעת ובתחומי החינוך הערכי ומפתח תוכניות מגוונות, בין היתר תוכניות מנהיגות כמו 'נוער הקהל למען ציון', תוכניות אהבת הארץ, כמו פריצת שביל הסנהדרין – שביל בגליל שאורכו 120 ק"מ, ותלמידי החמד שותפים לרשות העתיקות בחפירות אתריו ובפריצת שביליו – תוכניות חינוך, כמו לימוד דמות שנתית (השנה לומדים על הרב והרבנית נריה).
מדי שנה בשנה נערך 'שבוע החמ"ד', ובו המנהל בוחר נושא שנתי ששבוע שלם יוקדש לו. בשנה זו, התשע"ט, הנושא הנבחר הוא 'חמ"ד ותפוצות', ומטרתו חיבור עם יהודי העולם וחיזוק הקשר עם מוסדות חינוך בתפוצות. בשבוע זה ייערך יום לימוד תורה עם הורים וסבים במוסדות חינוך בעולם, יום חסד, שבו יפעלו תלמידים בארץ ובעולם לעשיית טוב, יום קיבוץ גלויות, שבו יספרו תלמידים עולים את סיפורם, ויום תפילת רבים, שבו תיערך תפילה למען האחדות ולהודיה על שפע הגשמים בארץ. שבת שבוע החמ"ד תוקדש ללימוד על דמותו של הרב אלישע וישליצקי זצ"ל, שנפטר לפני כחודשיים וחצי

שלושה דברים שלא ידענו עליכן:

אתי אורלב:

בתיכון שיחקתי כדורסל,
אבל לא הייתי קפטן…
אני יכולה לראות סרטים ברצף.
לקראת שינוי סטטוס מאמא לסבתא.

עדה: תימנייה
שירות לאומי: בגרעין ההקמה של הישוב מעון
תחביב אהוב: ריצה למרחקים
דוסית? דוסית בלי כיסוי ראש
עירוניסטית או מושבניקית? עירוניסטית
השעון מעורר מכוון ל… 06:30
מאכל אהוב: שוקולד
אוהבת לבשל? רק אופה
דיסק ברכב “מעומק הלב” של אליעזר רוזנפלד
מקצוע אהוב בתיכון: (בכל זאת חמ"ד) אומנות
מקצוע שנוא בתיכון: מתמטיקה

 

מיכל דהאן:
בתיכון הייתי קפטן בקבוצת
הכדורסל אליצור בני ברק.
בין היתר אני גם יועצת ארגונית.
יש לי חלום להיות מנהלת כפר נוער.

עדה: אשכנזייה פולניה
שירות: מדריכה בבית ספר שדה בגולן
תחביב אהוב: קריאת ספרים באנגלית
דוסית? דוסית בכיסוי ראש
עירוניסטית או מושבניקית? מושבניקית
השעון מעורר מכוון ל… 05:20
מאכל אהוב: עוגת גבינה
אוהבת לבשל? אוהבת לבשל ומתחלקת במשימה עם הבעל
דיסק ברכב: שירי ארץ ישראל
מקצוע אהוב בתיכון: (בכל זאת חמ"ד) היסטוריה
מקצוע שנוא בתיכון: ספורט

 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה