גליון 511

מגזין

השחתה בשומרון העתיקה

רצפת הכיכר המרכזית של העיר שומרון הקדומה נחשפה לאחר עבודות של גורמים פלסטינים המכשירים את המקום לקראת השתלטות עליו

בשבועות האחרונים מבצעים פלסטינים עבודות ריצוף בשטחי B שבאתר העתיקות שומרון הקדומה. לאחרונה, תוך כדי עבודות להצבת תשתית חשמל שנעשתה במקום, נחשפה רצפת הפורום, הכיכר המרכזית של העיר ששימשה לפני יותר מ-000,2 שנה. ככל הידוע מדובר ברצפת הפורום היחידה שנתגלתה בארץ, אך מסתבר כי למרות החשיפה החשובה עבודות הבנייה במקום נמשכות אגב השחתה חמורה של העתיקות שנחשפו, ואף מרצפים מחדש על גבי העתיקות.
הפורום, צורת בניית נפוצה ומקובלת בעיקר בערים אשר נבנו בתקופה הרומית, הוא משטח מרוצף במרכז העיר המחבר בין הרחובות המרכזיים בעיר ובו יושבים בדרך כלל עסקי המסחר והתרבות המרכזיים בעיר וכן מוסדות הדת, המשפט והשלטון.

"הרשות הפלסטינית מנסה להשתלט על מזבח יהושע בן נון, ואנחנו שומעים ש'מדובר בשטחי B', אז אין מה לעשות. כעת אנחנו נתקלים בהשחתה לאור היום של ממצא ארכאולוגי נדיר שאפשר למצוא כמוהו רק במקומות יחידים בעולם, ובוודאי לא בישראל, ומדינת ישראל קושרת ידיה בטענה שמדובר בשטחי B.

העיר שומרון הקדומה שימשה עיר הבירה של ממלכת ישראל בימי מלכי ישראל: אחאב, עמרי ועוד, ובנה אותה מחדש המלך הורדוס בתקופה הרומית, ואז נבנה במקום הפורום העתיק, אשר כאמור שימש מרכז העיר, ואיתו נבנו גם תיאטרון, אצטדיון ומקדש מפואר לקיסר רומי.
הגן הלאומי שומרון העתיקה יושב בסמוך לכפר הערבי סבסטיה שבשומרון, וחלק משטחי העיר הקדומה נמצאים בשטחי B שבהם נערכות העבודות. יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, קרא בתגובה לרשות העתיקות ולגופי הממשלה למצוא פתרון למצב הסבוך ולהרס המתמשך של עתיקות יקרות ערך במקום. לדבריו, "רק לפני כשבועיים בישרה לנו הרשות הפלסטינית שאין היא מתכוונת להתייחס מעתה לחלוקה לשטחי A, B ו-C וכי היא מתכוונת לבנות על כל השטח.

"הרשות הפלסטינית מנסה להשתלט על מזבח יהושע בן נון, ואנחנו שומעים ש'מדובר בשטחי B', אז אין מה לעשות. כעת אנחנו נתקלים בהשחתה לאור היום של ממצא ארכאולוגי נדיר שאפשר למצוא כמוהו רק במקומות יחידים בעולם, ובוודאי לא בישראל, ומדינת ישראל קושרת ידיה בטענה שמדובר בשטחי B. אם הרשות הפלסטינית אינה מתכוונת לכבד את החלוקה לשטחי A, B ו-C, מדוע נכבד אנחנו את החלוקה? אני קורא לגורמים הרלוונטיים, בגיבוי ממשלת ישראל, לעצור את ההשחתה הפושעת הזו ולהציל את שומרון הקדומה", מוסיף דגן.
יאיר אלמקייס, מנהל מרכז סיור ולימוד שומרון אשר חשף את השחתת הפורום, מסר: "לא הגיוני שכל הגופים במדינה פשוט מתעלמים מטיפול מהסיפור הזה כי מדובר בשטח B. אם הכותל היה בשטח B היינו מתעלמים ממנו? היינו נותנים שיהרסו ולא היינו עושים כלום? אין פה שום קשר לפוליטיקה, יש פה ערכים היסטוריים שהולכים לאיבוד פעם אחר פעם. זה לא נתפס. בסוף לא חזרנו לארץ בגלל שיקולי נדל"ן אלא בגלל מורשת, וכרגע היא נהרסת פה לנגד עינינו. אנחנו מצפים לטיפול מהיר מהנוגעים בעניין". 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה