נעם פתחי

מה למדתי שחייבים ללמוד

גילוי נאות בגילוי דעת: לא למדתי באקדמיה או במכללה יום אחד. לא חשבתי על זה מעולם. לא קפצתי ל"יום פתוח". למעשה, לא למדתי בחיי מעבר למה שהייתי צריך כדי להגיע לתעודת הבגרות, לכן כשמספרים שלראש הממשלה לשעבר יאיר לפיד אין בגרות - אני מרגיש ממש בסדר עם זה.
אבל אני כאן כדי לנסות לכוון, אפילו קורא אחד, למה כן כדאי ללמוד, לפחות בשני התחומים שהספקתי להשתלב בהם: פרסום ותקשורת.
בגיל 26 נכנסתי לעולם הפרסום, ישר אל משרדי הפרסום הגדולים ועתירי התקציבים. מבלי להצטנע, כתבתי קמפיינים גדולים לבנקים, חברות מזון, חברות ביטוח ורכבים. 16 שנה בעולם הפרסום, ומבלי להצטנע שוב, אם יורשה לי - השגתי כל מה שאפשר בתחום הקריאייטיב.
לא למדתי להיות קופירייטר ומנהל קריאייטיב במשרד פרסום, נרשמתי לקורס עלוב שנסגר אחרי שנה. ידעתי תמיד שיש לי כישרון כתיבה, אולי אפילו כתיבת הומוריסטית, אבל כדי להגיע לרמות הגבוהות ביותר בעולם הפרסום - אתה צריך ללמוד מקצוע.
אז מה כן למדתי? מנהל עסקים, באוניברסיטה של החיים. כל החיים הסתכלתי על איך עסקים, חברות וחנויות עובדות, מה מניע אותן, איך מתמחרים מוצר, איך הן נותנות שירות, איך הן מקדמות שירותים - ובעיקר על איך עובד מערך השיווק והפרסום שלהן.
כדי להיכנס לעולם הפרסום צריך תשוקה לעולם העסקים, צריך לרצות לעזור לבעל עסק ולתת לו את הערך המוסף. אם יש לך כישרון כתיבה והבנה שיווקית - אתה מתאים לעולם הקריאייטיב. אם מעולם לא נצצת בתחום הזה ואתה לא זוכר משהו מבריק שכתבת, כנראה שזה לא כישרון טבעי שמתפרץ ממך.
אני מאמין שכשמגיעים לנקודת החלטה לגבי מה ללמוד – אתה צריך להיות כבר מגובש עם עצמך, ואם העולם הקריאייטיבי ואתה לא נפגשתם - כנראה שיש לזה סיבה. זה לא מתאים לך.
עולם הפרסום מרתק. עוברים בו תקציבי ענק, והוא כל הזמן משתנה עם הזמן ומתחדש - כי מוצר ששיווקת אתמול, כבר יש לו מתחרה מחר, ופרסומת שתעשה בעוד חודש, חייבת לחדש מפרסומת שעשית לפני שנה. אין הרבה מקצועות שמשתנים בקצב מהיר כל כך, וזה בהחלט צריך להיות שיקול.
ולגבי עולם התקשורת? פה אני כבר משוחד. בעולם הפרסום הגעתי לגבהים שעוד לא הגעתי אליהם בתקשורת. אז נכון, תכנית רדיו יומית, תכניות טלוויזיה, וטורים בעיתון הם חלומם שלא מעט אנשים, אבל ההמלצה שלי לנסות להיכנס לעולם הזה מגיעה ממקום אחר.
אני יודע, אתם תחשבו שההמלצה תגיע מהעובדה שחסרים ימנים בתקשורת, ושתקשורת הימין רק בשנים האחרונות זוכה למעמד ולעוצמה שמגיעים לה. זה חשוב מאוד אבל זה לא העניין.
כי בסוף ההמלצה שלי היא אישית אליכם בתקווה שתעשה לכם טוב. ההמלצה שלי לבדוק את מקצועות התקשורת מגיעה בגלל החשיבות של עולם התוכן שלכם. מקצועות התקשורת נוגעים בחיים האמיתיים, בסוגיות הרציניות, בסיפורים המרתקים - ולא בעולם שהגעתי ממנו שבו היה חשוב לי ליצור פרסומת שתצליח למכור קטשופ חדש.
עולם התקשורת, יחסי הציבור, הטלוויזיה, רדיו ועיתונות אולי מתגמל פחות, אבל מייצר בני אדם עמוקים יותר, מלאי תוכן, שאת השנים הטובות של חייהם לא מבזבזים על מבצעי מכירה של רכב או השקת מסטיק חדש.
מעל 15 שנה נהניתי והצלחתי מאוד כאיש פרסום, אבל בחודש אחד כאיש תקשורת הבנתי מה באמת חשוב להתפתחות האישית שלי. אז לפני שאתם חושבים על כסף, תהילה, כוח או כבוד - תחשבו באיזה עולם תוכן אתם רוצים להסתובב בקריירה.
בהצלחה.

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל כך הרבה נפשות שלקחתי על עצמי לעולם לא להפסיק לספר אותו.
לפני מספר שנים קיבלתי חיבוק. חיבק אותי אדם גדול חיבוק אמיץ. חיבוק שכולו אהבה. אף אחד מעולם לא חיבק אותי ככה. ובכלל, אף אחד לא באמת מחבק אותי. וגם אין עניין לנסות, גם ככה יש לי לב ברזל. אבל החיבוק הזה היה משהו מיוחד. בטח יש מי שיחשוב שאני מגזים, אך באמת זה היה מאורע אדיר. למען האמת, קשה למצוא היום אדם בישראל שלא שמע עליו.
זה היה בלילה נורא אחד. היו שם אנשים רעים מאוד שכל מטרתם היא הרס וחורבן. אחד מהם אחז אותי וזרק אותי ברשעות איומה. קשה לזכור הכול, אבל מה שבטוח זה שתוך פחות משלוש שניות הוא כבר רץ אליי וחיבק אותי. לא ידעתי מי זה. ״מי בכלל מוכן לחבק אותי במצב המסוכן הזה?״ חשבתי. בדרך כלל לא מתקרבים אליי, אני משחית בלי אבחנה. אבל איכשהו ידעתי שהוא – הוא צדיק. רציתי לצעוק לו: ״תתרחק ממני! אני אהרוג אותך!״ אבל הוא לא הרפה. כל כולו אהבה ורצון להושיע. היה אפשר לחוש ממש את אהבת ישראל ואת אהבת התורה שפורצת מתוך נפשו. היה ברור שזה לא נובע מסתם רצון לעזור, הרי זה חשוב לעזור לאחרים, אבל לא בכל מחיר. פה זה היה שונה, היה ברור שהחיבוק הזה נבע מלימוד מעמיק של התורה ומתוך הבנה אמיתית של הערך של עם ישראל.
זה היה החיבוק האחרון של רועי קליין. הוא לא חשב פעמיים. הוא לא היה צריך לחשוב פעמיים. אלו היו המחשבות שלו מידי יום ביומו, ועכשיו שבא לידיו, לא יקיים?
ממני לא נשאר כלום. לפעמים אני חושב שבכלל הייתי אמור להיות נפל, ורק החום של אש התורה שבמעשה ההרואי הזה, הוא זה שגרם לי להתפוצץ. אני רק יודע שהסיפור הזה יותר משהציל נפשות באותו הלילה, מציל ועוד יציל יהודים רבים. האם יש בכלל יהודי ששומע אותו ונשמתו הטהורה לא מתמלאת ברצון, לפחות עלום, לקרבת ה׳? קשה לי להאמין.
הבנתי שאין מקרה בעולם. לא סתם נשלחתי לדבר הזה. אלא מגלגלין חובה על ידי חייב, ולכן אני חייב לפרסם את נס הגבורה הזה על מנת לחזק אצל כל יהודי את נקודת האמונה, את השייכות שלו לעם ישראל, את הרגישות שלו כלפי כל אחד מישראל, את השאיפה האידיאליסטית שלו ואת מסירות הנפש שלו על העם והארץ. נשבעתי לרועי שאני אעבור מפה לאוזן, ממחנך לתלמיד ומאבא לבן, אקנן בלב של כל שומע ואזעזע את הרצון הטוב שלו. נשבעתי לו: תדע לך רועי שברית דמים כרותה בינינו, שכל מי שישמע עליך ועל מה שעשית, אני אבוא בעצמי ואפוצץ את הנפש שלו בהזדהות כלפיך. לערכים שלך. לאידיאלים שלך. לעם שלך. ותדע לך שאני לא ארפה ממנו, ממש כמו שאתה חיבקת אותי, עד שההזדהות תהיה כזו שתשנה אותו. אני מבטיח לך שאנשים יבכו. יהיו כאלה שיחזרו בתשובה. יהיו כאלה שיתחילו לשמור שבת. יהיו כאלה שאחרי שהייתה להם התלבטות, בזכותך יחליטו בכל זאת להתגייס לקרבי. יהיו כאלה שיתייחסו יפה יותר לקרובים שלהם, למשפחה שלהם. יהיו כאלה שפשוט יתמלאו ברוח גבורה ויעשו את המעשה הטוב שחששו לעשות עד לאותו יום. יהיו הורים שהסיפור שלך יגרום להם לדעת בין רגע מה יהיה השם של הרך הנולד שלהם. יהיו כאלה שיחליטו שלא לרדת מהארץ כמו גם כאלה שיחליטו לחזור. יהיו כאלה שברגע האחרון יזכרו בך ויחליטו שעם כל הקושי הדבר הנכון הוא לעזוב את המשפחה ולצאת לקרב. יהיו כאלה שיוסיפו עוד פרק משנה יומי. יהיו כאלה שיחליטו ללמוד עוד שנה תורה. יהיו כאלה שבשעת קושי יזכרו בך וילמדו בשקידה יותר או יעשו ברצינות גדולה יותר כל דבר טוב שאפשר לחשוב עליו. הסיפור שלך במבט כולל מכה גלים מאז אותו הלילה ואני השליח שלך להפיץ אותו. האדוות שהוא מותיר אחריו חוצה מגזרים ונמשך עוד הרבה דורות קדימה. בזכותך קורים כל כך הרבה דברים טובים, ויקרו בעתיד עוד אפילו יותר. לא ניסית להראות משהו למישהו, פשוט היית אתה, וזה נכנס ללבבות של כל כך הרבה אנשים. אין ספק שבזכות החיבוק שלך, החיבוק שהקדשת לעם ישראל, יהודים מקיימים היום יותר מצוות. הרבה יותר מצוות. מלא מצוות.

למידע, להצטרפות ולעדכונים:
דוא״ל: miflegetnoam@gmail.com | אתר: https://noamparty.org.il/

עוד במדור זה

השלישיה הפוקחת

השלישיה הפוקחת

לממשלה גלי בהרב מיארה מתנגדת להצעה של אחד מהשופטים (עודד…
החטא בלי עונשו

החטא בלי עונשו

אתם יודעים ממה נמאס לי? מלדמיין מקרה דומה. וכשאני אומר…
כשהמחאה הופכת לגול עצמי

כשהמחאה הופכת לגול עצמי

אפשר רגע לדבר על כדורגל? אוקיי. איזו אליפות משמחת לקחה…
איך עושים פאנלים

איך עושים פאנלים

״למה אתה לא מכניס להם יותר?״, ״תהיה יותר תוקפני, אתה…
הפרסום בימין עובד

הפרסום בימין עובד

היום יותר מתמיד כולנו רוצים להיות מאוחדים, לשבת מחובקים, לגשר…
חיים ומוות ביד הלשון

חיים ומוות ביד הלשון

אומרים שאתה הכי מכאיב למי שאתה הכי אוהב, וגם הכי…
למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

את הטור הזה אתם קוראים בשבת שנכנסה ׳בין הזמנים׳, בין…
עבדים נהיינו

עבדים נהיינו

לא לכל עם בהיסטוריה יוצא לספר על תקופת העבדות שלו,…
ערב טוב צודק הרחוב

ערב טוב צודק הרחוב

כולנו מכירים את המושג 'מעט מדי מאוחר מדי', השאלה אם…
פלשתינים: מקסימום אגדת עם

פלשתינים: מקסימום אגדת עם

השבוע סערה הארץ, ולא מעוד יום במסע לעבר הרפורמה המשפטית…
צאר המשפטים

צאר המשפטים

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
מה שהיה הוא לא שיהיה

מה שהיה הוא לא שיהיה

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
השמאל מתלוצץ עם אויביו

השמאל מתלוצץ עם אויביו

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
אחים לפתק, אחים לצדק

אחים לפתק, אחים לצדק

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
שבוע טוב בשלושה ימים

שבוע טוב בשלושה ימים

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
מלא מצוות

מלא מצוות

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
Scroll to Top
גלילה למעלה