אלישע בן קימון

"אלימות המתנחלים" – התרגום המדיני

בחזרה ל"אלימות המתנחלים" ולקשר המדיני. כדי להבין את האבסורד חשוב להביט במספרים. על פי נתוני צה"ל שהתפרסמו לאחרונה ישנה עלייה דרמטית באירועי הטרור ביהודה ושומרון של פלסטינים. בשנת 2021 התרחשו למעלה מחמשת אלפים וחמש מאות אירועים של ידויי אבנים בלבד. ממוצע של יותר מ-15 אירועים ביום. בלתי נתפס.

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
"הממשלה הזו אכן ימנית. הדבר מתגלה על ידי תקציבים לגבי התנחלויות יותר מבעבר. ביקרנו בבורקא אתמול, ראינו את התוצאות של אלימות המתנחלים ואלימות הצבא. לכן אנחנו חושבים שהמשך האלימות, גם של המתנחלים וגם של הצבא, תדרדר את המצב והשנה הבאה יכולה להיות שנה של עימות ושל אינתיפאדה", כך אמר ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) השבוע בישיבת הסיעה. טיבי ממשיך את קמפיין "אלימות המתנחלים" (הוא גם הוסיף את הצבא) ולוקח אותו צעד אחד קדימה. הוא עושה את ההקשר שבין העברת תקציבים והרחבת ההתנחלויות לבין האלימות. כלומר – תפסיקו את התקציבים ותיפסק האלימות. פרקטיקה דומה לזו שהשתמש בה השר לביטחון הפנים עומר בר לב בשיחה שקיים עם נציגת הממשל האמריקאי לפני כחודש. מי שחשב שצמד המילים "אלימות המתנחלים" הם נחלת העבר או פליטת פה לא מוצלחת, שיחשוב שוב. העיסוק באירועים האלימים שמתרחשים מהצד היהודי כלפי הפלסטינים הופך אט אט לשיח של ממש שמתורגם למעשים בזירה הבינלאומית. הסערה והגיוונים בתוך הממשלה מההתבטאות של השר בר לב חלפו, וכעת נשארנו עם המסר שהולך ומשתרש בשיח והופך לדבר שמשפיע דרמטית על כל מהלך התיישבותי בשטחי יהודה ושומרון.
02
פגישת אבו מאזן וגנץ בראש העין בשבוע שעבר הייתה בעיקרה אירוע טקטי. גנץ כשר ביטחון מאמין שהדרך ליציבות ביטחונית ביהודה ושומרון היא חיזוק הרשות הפלסטינית והחלשת חמאס. חיזוק הרשות, עובר בין היתר במחוות כמו אישורי עבודה, אישורי VIP וגם פגישות פנים מול פנים. גנץ עושה זאת למרות שהוא יודע שאבו מאזן ישלם לרוצחיו של יהודה דימנטמן ז"ל בעוד כמה שבועות את משכורתם הראשונה בכלא. זה הימור. המדיניות הזו עוברת כחוט השני בכל דרגי הפיקוד בצבא מרמת מפקד חטיבה ועד האלוף. כולם מבינים ומאמינים שיש לחזק את הרשות בכדי להציל חיים. אבל ברקע, למפגשים הללו יש ניחוח מדיני. נכון שכרגע אין דיבור בממשלה על תהליך מדיני והסכמי שלום. אבל הדיאלוג בין הרשות למשרד הביטחון מייצר מציאות בשטח שמשפיעה דרמטית על ההתיישבות.
03
מאז הסכם אביתר מתרחשים פינויים רבים בגבעות ובמאחזים. כל מבנה לא חוקי שמוצב נהרס זמן קצר לאחר מכן. האכיפה השתכללה. באחרונה גם הוצאו צווי תיחום לכמה גבעות. המשמעות היא שאסור להכניס לגבעה חומרי בנייה ואפשר לפנות כמעט ללא התראה. גנץ פועל ביד קשה נגד כל מה שאינו חוקי. זו התוצאה המדינית של חיזוק הרשות. זו גם דרך לחזק את אבו מאזן. להראות שהוא שולט בשטח והמתנחלים בגבעות לא "פולשים" לשטחי הכפרים.
04
בחזרה ל"אלימות המתנחלים" ולקשר המדיני. כדי להבין את האבסורד חשוב להביט במספרים. על פי נתוני צה"ל שהתפרסמו לאחרונה ישנה עלייה דרמטית באירועי הטרור ביהודה ושומרון של פלסטינים. בשנת 2021 התרחשו למעלה מחמשת אלפים וחמש מאות אירועים של ידויי אבנים בלבד. ממוצע של יותר מ-15 אירועים ביום. בלתי נתפס. וזה מבלי לספור את בקבוקי התבערה, פיגועי הירי' הדקירה והדריסה שהתרחשו השנה. אלימות של קומץ צעירים בהתנחלויות יש. אבל היא לא מגמה. אך צמד המילים "אלימות מתנחלים" משחק כעת תפקיד בזירה הבינלאומית. בהיעדר הליך מדיני, או החלטות ממשלה, המדיניות מעבר לקו הירוק נעה על הציר הטקטי. הערך העליון הוא שמירה על הביטחון ובלימת הסלמה. אלא שבחסות השיח הטקטי מבוצעים מהלכים בשטח שמשנים את המציאות ומקדמים מדיניות.

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
Scroll to Top
גלילה למעלה