אלישע בן קימון

בין הבלנסטון לחליפה

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

המספרים מוכיחים, כי הקשר עם האמריקאים הוא מקדם הבנייה הטוב ביותר עבור המתנחלים. לא סתם מזכירים ראשי יש"ע במכתבם את תקופת אובמה, בה למרות ממשלה ימנית, התמודדו עם הקפאה של 10 חודשים מעבר לקו הירוק, עד שהגיע טראמפ, שהביא מספרים ששווה לצלול אליהם.

01
באוגוסט 1999 נוסדה תוכנית הרדיו "הקשר הישראלי", על ידי איש הרדיו אליהוא בן-און. בתכנית היה בן און משוחח עם יהודים ברחבי העולם, על ענייני אקטואליה. הייתי מאזין לה מעת לעת והיה מעניין לשמוע איך רואים היהודים בתפוצות את החיים בישראל. נוכח המאבק שהולך וצובר תאוצה בנוגע להקפאת הבנייה בהתנחלויות, הייתי מציע לראשי מתנחלים, כמו בתכנית של בן און, לפעול להידוק הקשרים מעבר לים, לשם צפוי בנט להגיע בחודש הבא.

02
ראשי מועצת יש"ע שיגרו השבוע מכתב לראש הממשלה בנט, בו ציינו כי מאז תקופת אובמה לא הייתה הקפאת בנייה שכזו בהתנחלויות. אליהם הצטרף גם ראש מועצת שומרון יוסי דגן, עם קריאה משלו אלא כי זה המאבק הברור, המוכר והצפוי.
המספרים מוכיחים, כי הקשר עם האמריקאים הוא מקדם הבנייה הטוב ביותר עבור המתנחלים. לא סתם מזכירים ראשי יש"ע במכתבם את תקופת אובמה, בה למרות ממשלה ימנית, התמודדו עם הקפאה של 10 חודשים מעבר לקו הירוק, עד שהגיע טראמפ, שהביא מספרים ששווה לצלול אליהם.
בתחילת ינואר 2017 הודיע נתניהו שמעתה אישורי הבנייה בהתנחלויות ירוכזו לישיבות שיתקיימו בין ארבע לשלוש פעמים בשנה. זאת במקום כינוסים לא קבועים לאורך השנה. המת"ע (ישיבת התכנון העליונה) האחרונה התכנסה ב-,17.1.21 שלושה ימים לפני שטראמפ עזב את הבית הלבן. כך יוצא שכבר 7 חודשים אין התחלות בנייה ביהודה ושומרון. לפני כן התכנסה המת"ע ב-15.10.20 ב-27.2.20 וב-6.1.20 (הסמיכות בין 2 האחרונות הייתה בגלל סבבי הבחירות והקורונה).
סך הכל אושרו בשנת 2020 כ-2400 יחידות דיור. ב-2019 התכנסה המת"ע שלוש פעמים, וב-2018 ארבע פעמים. על פי נתוני "שלום עכשיו", בתקופת כהונת טרמאפ אושרו בממוצע החל משנת 2017 ועד לסיום כהונתו, כ-2300 יחידות דיור בכל שנה. אגב, מדובר על יח"ד שנפרסו בכל רחבי יהודה ושומרון, גם בהתנחלויות שנחשבות "מבודדות". זאת לעומת תקופת אובמה, אז עמד ממוצע התחלות הבנייה על כ-1800 יח"ד בלבד בשנה.
המספרים לא משקרים. העדנה לה זכתה ההתיישבות בתקופת טראמפ, נבעה בין היתר מהקשר המיוחד שהצליחו המתנחלים לרקום עם אנשי הממשל האמריקאי. בהם השגריר דיויד פרידמן השליח גייסון גרינבלט (על אף אמירתו בנוגע למדינה הפלסטינית), מזכיר המדינה מייק פומפאו וכמובן משפחת טראמפ, הבת והחתן.
באחד מביקורי בחברון אמר לי אחד מאנשי היישוב היהודי "כשהיינו טסים לוושינגטון הרגשנו כמו בשטיבל".

03
אישורי הבנייה בהתנחלויות הם הלחם והמים של תנועת ההתיישבות. כל המאבקים מתנקזים לישיבות המת"ע, בהם מגיעים מהנדסי העיריות והמועצות פורסים מפות ומאשרים תכנית אחר תכנית. המאבק על שטחי C, פשרת אביתר, חאן-אל-אחמר, כל אלה הם "מאבקי אקסטרה", שעליהם נאבקים בזמן שתכניות הבנייה ממשיכות קדימה.
המצב החדש מכניס את ראשי יש"ע לנקודה משמעותית שבה לא היו לפחות 4 שנים, ומכריח אותם לפעול לחיזוק הקשרים מעבר לים. בשיחות עם בכירים בממשלה בישראל שומעים ראשי המתנחלים את האמירה "תהיה מת"ע בקרוב", אבל לא מקבלים תאריך. גורמים פוליטיים מסבירים להם כי בימים אלה דנים עם האמריקאים על הקמת מנגון עבודה מסודר. מבחינתם, הלחץ על ראשי הקואליציה הוא ברור ומתבקש. אבל לא יכול להספיק. בחודש הבא כאמור צפוי רוה"מ בנט לבקר בארה"ב. וכמו צוותי הממשלים שמכינים את הביקור, כך גם ראשי יש"ע צריכים להתכונן. מלבד פעולות התיישבות בשטח, עם בלנסטון והלמניה, צריך לדעת לסגור דברים גם עם חליפה.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email
גלילה למעלה