ד"ר שמואל יעקובסון

במניפי דגל אש״ף צריך לטפל חברתית

ד"ר שמואל יעקובסון

ד"ר שמואל יעקובסון

בשנה האחרונה חלה עליית מדרגה בהשחתת דגלי ישראל ובהנפת הדגל של הגוף המכונה: ׳הרשות הפלשתינאית׳, שהוא בעצם וריאציה של דגל המדינה המכונה: ׳הממלכה ההאשמית של עבר הירדן׳. בעקבות מגמה זו הוגשו הצעות חוק במטרה לאסור הנפת דגל של מה שייקבע כ׳ישות עוינת׳. על מנת שניתן יהיה לקיים דיון בתופעה, יש להתייחס קודם לכן למצב החוקי דהיום.
דגל המדינה, סמלה והמנונה נקבעו בהחלטת מועצת העם הזמנית בסמוך להקמת המדינה. לקביעת כל אחד מהם קדמו דיונים, ולגבי הדגל הייתה גם הצעה של ׳דגל שבעת הכוכבים׳ במטרה לבדלו מהדגל הנוכחי, ששימש את ההסתדרות הציונית עוד לפני קום המדינה. לגבי הסמל, הועבר קול קורא לציבור ונבחרה הצעה של המעצבים האחים גבריאל ומקסים שמיר. ההמנון אף הוא קדם למדינה. כל אחת מהקביעות הייתה מוצלחת מאוד והשתרשה בציבור, כשבדיעבד ניתן לראות שההשגחה העליונה סיבבה את קביעתם.
חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה, שחוקק עוד בשנת תש״ט, 1949, ומאז עבר מספר תיקונים, קובע חובת הנפת דגל על מבני ציבור וחינוך, וכן קובע עבירה שדינה עד שלוש שנות מאסר בגין ביזוי או השחתה של הדגל או של הסמל. אך החוק אינו מיושם, לא בפן החיוב שבו (לפחות לא במגזר הערבי או החרדי) ולא בפן הפלילי של האיסור, לפחות בכל הנוגע לעשורים האחרונים, הוגשו כתבי אישום נדירים ביותר שניתן לספור על יד אחת. מעמד הדגל, הסמל וההמנון שודרגו לאחרונה בחוק יסוד האומר: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי. המשמעות המשפטית של שדרוג זה אינה ברורה, שכן מי שייצוק תוכן מעשי לחוק היסוד הוא מערכת המשפט, שכידוע מונהגת על ידי גורמים פרוגרסיביים, ובהרכבה הנוכחי עתידה שלא לייחס משמעות כלשהי לחוק זה, כמו שאירע למשל עם חוק יסודות המשפט, הקובע חיוב לפסוק על פי עקרונות המשפט העברי במקרים מסוימים, והפך אות מתה.
אשר לדגל המכונה ׳פלשתינאי׳, אין כיום איסור בחוק על הנפתו, ויותר מכך – עד כמה שהדבר מפתיע, בסעיף 167 לחוק העונשין קיים איסור לבזות או להשחית דגל של מדינה ידידותית, כשמדינה כזו מוגדרת כמקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל. כך שאם תוכר הרשות הפלשתינאית על ידי בתי המשפט כמדינה, עד כמה שזה אבסורדי יהיה קיים אפילו איסור לפגוע בדגלה. לעניות דעתי אין טעם בהצעות החוק האוסרות הנפת דגל פלשתינאי, וזאת משתי סיבות, האחת: קיימת בעיה שנציגי השמאל כגון ראשי האוניברסיטאות, הצביעו עליה – מדינת ישראל מדברת בשני קולות. במילים אחרות: דיסוננס. מצד אחד, המדינה חתמה על הסכמי אוסלו ואף קלטה אותם לדין הפנימי תוך העברת החוק ליישום הסכם הביניים, והיא אף מקפידה קלה כבחמורה על יישום החוק, וזאת למרות שהצד השני לא יישם ולא סעיף אחד מאותם הסכמים ארורים שהבטיחו למשל עזרה משפטית הדדית, כגון: הסגרת מחבלים ופושעים, אכיפת פסקי דין ישראליים ועוד. כל עוד המדינה לא התנערה באופן רשמי מהסכמים אלה, מדובר ביישות המקיימת קשרים עם מדינת ישראל (הגם שאלה קשרים חד צדדיים של קח וקח בלבד), ואם כך הדבר – כיצד ניתן יהיה להגדירה כיישות עוינת? כך שצפוי שבית המשפט יערים קשיים על קבלת החוק, ובוודאי שעל מימושו. שנית, הצעות חוק אלה מעבירות את הדיון למישור המשפטי. אך הדיון אינו מצוי שם כלל, לא על כל דבר יש לאסור בחוק. יש דברים שהם כפי שנוהגים לומר באנגליה – not done. חוק דגל המדינה זוכה להתייחסות מזלזלת מטעם מערכת אכיפת החוק, לא מוגשים כתבי אישום על ביזוי הדגל ואם מוגשים הענישה היא סמלית בלבד. פטפוטים משפטיים על ׳חופש הביטוי׳ שכידוע קיים רק לצד אחד, בצד השני כל דבר הוא הסתה ומונעים את יישום החוק הקיים כפי שצריך היה. מדוע נצפה ליחס אחר לדגל הפלשתינאי אם תתקבלנה הצעות החוק?
המישור הנכון לטיפול בתופעה המקוממת צריך להיות אפוא, חברתי. אנו, עם ישראל, לפחות החלק הבריא שבו, צריך לעקוב אחר מי שמניף את דגל יישות הטרור ולנהוג בו בהתאם: לדרוש פיטורי עובדים, להחרים עסקים, לדרוש מהרשויות המקומיות ומרשויות המדינה לבטל התקשרויות עם מי שמניפים דגל זה, לבטל רישום למוסדות לימוד שמאפשרים הנפת דגל זה ומזלזלים בדגל ישראל, להוקיע עסקים ומוסדות כאלה ברשתות החברתיות, וזאת ללא התנצלויות וללא רחמים. שבת שלום!

עוד במדור זה

ציון בלתי מספיק

ציון בלתי מספיק

בשבוע האחרון חגגו בהתיישבות הקמת מבנה קבע לישיבה בחומש. זאת,…
המשפט הפלילי לא מתאים לטיפול בפורעים

המשפט הפלילי לא מתאים לטיפול בפורעים

בהחלטה מהימים האחרונים הורתה שופטת בית המשפט העליון. רות רונן,…
הפתרון: השתלטות מחדש על רצועת עזה

הפתרון: השתלטות מחדש על רצועת עזה

'מגן וחץ' מאחורינו כאשר חברי הקואליציה וכן חלק מאנשי התקשורת…
הדתה בהכתרה?

הדתה בהכתרה?

המכה שנגרמה למצביעי המחנה הלאומי בעקבות כניעת נציגיו למחאות הפרוגרס…
הסיפור שמנהיגי הרפורמה לא סיפרו

הסיפור שמנהיגי הרפורמה לא סיפרו

המכה שנגרמה למצביעי המחנה הלאומי בעקבות כניעת נציגיו למחאות הפרוגרס…
מדרום תיפתח הרעה?

מדרום תיפתח הרעה?

בשבוע האחרון הופצה במרשתת הערכה של המזרחן יוצא אמ״ן, ד״ר…
כתב אישום נגד דונלד טראמפ

כתב אישום נגד דונלד טראמפ

אודה על האמת, לאחר המפלה הצורבת של שארית הרפורמה המשפטית…
לאן הולכים מכאן

לאן הולכים מכאן

בשעת כתיבת שורות אלה (ג בבוקר) חווה המחנה הלאומי תחושת…
דת האקלים

דת האקלים

ידיעה קטנה שנחבאה השבוע בעמודים הצדדיים בעיתון, סיפרה כי פעילת…
'ההפיכה המשטרית' ודונלד טראמפ

'ההפיכה המשטרית' ודונלד טראמפ

התקשורת הפרוגרסיבית, כהרגלה, מציגה כל מנהיג בינלאומי שתומך במדינת ישראל, כ"הזוי"…
יד קשה בטרם פורענות

יד קשה בטרם פורענות

לאחר שגורמי הפרוגרס הפנימו כי זו הפעם קיים דור צעיר…
לא מתנצלים ולא מדברים

לא מתנצלים ולא מדברים

״נער הייתי, גם זקנתי, ומעולם לא ראיתי תופעה שכזו, שבה…
האם יש צורך בלשכת עורכי הדין? חלק ב'

האם יש צורך בלשכת עורכי הדין? חלק ב'

בטור בשבוע שעבר הוצגו העיוותים שנוצרו כתוצאה מהיות לשכת עורכי…
האם יש צורך בלשכת עורכי הדין?

האם יש צורך בלשכת עורכי הדין?

לאחרונה נחשפה פרשיה נוספת, מיני רבות, הקשורה ללשכת עורכי הדין.…
גירוש, רק גירוש

גירוש, רק גירוש

01הפיגוע הנורא מערב שבת האחרון העלה שוב לדיון את השאלה…
ביטול עילת הסבירות

ביטול עילת הסבירות

אחד מפרקי הרפורמה שמציע שר המשפטים, יריב לוין, הוא ביטול…
Scroll to Top
גלילה למעלה