מגזין

חיים שלי

מאיר טרבלסי

אוריאל שמחה

עזרה ראשונה בהצלת חיים,
אוריאל שמחה מספר על קורסי העזרה הראשונה שהוא מעביר ונותן עצות מצילות חיים

"המטרה שלי היא שמי שבאים אליי לקורס יצאו עם ערך מוסף ושירגישו 'וואו'. למה? כי זה באמת נושא שחייבים להרגיש בו 'וואו'. מדובר כאן בהצלת חיים, זה לא סתם עוד ידע", במילים אלו פתח אוריאל שמחה את שיחתנו. אוריאל (27) מתגורר בפתח תקווה, נשוי ואב לניתאי, מדריך בכל הארץ קורסי עזרה ראשונה לארגונים, לחברות, למוסדות חינוך ועוד. הוא עוסק בתחום כחמש שנים ובבעלותו חברה להעברת קורסים ששמה 'ניתאי', כשמו של בנו, שהקים לפני כשלוש שנים. לא קשה לשים לב שהנושא זורם לו בדם. מבחינתו, אם אדם אחד שלמד אצלו הצליח להציל חיים, הוא עשה את שלו. זה המסר שהוא מנסה להעביר הן לתלמידיו בקורסים הן לקוראי העלון. תגובות נפוצות שהוא שומע מהקורסים הן בסגנון של 'וואו, לא להאמין שעד עכשיו חייתי בלי הידע החשוב הזה!'
המטרה בקורסי עזרה ראשונה היא להקנות ידע בהצלת חיים, לזהות מצבי חירום, לתת כלים מעשיים ולדעת להתנהל בהתאם: "לעיתים גם מי שיודע רק לזהות מצב חירום יכול להציל חיים ולקרוא לעזרה גם אם הוא לא מגיש אותה", אומר אוריאל, "בארצות הברית בעקבות עליית המודעות למצבי חירום התחילו להכניס את זה באופן יותר אינטנסיבי בחברה. גם בארץ יש מגמה כזו של עלייה, והדבר מבורך. שמעתי מאנשים שהתקשרו אליי, דרך אגב תמיד בשעות הזויות, המון סיפורים שהם עשו החייאה מזיכרונות שלהם בקורס".

המטרה בקורסי עזרה ראשונה היא להקנות ידע בהצלת חיים, לזהות מצבי חירום, לתת כלים מעשיים ולדעת להתנהל בהתאם: "לעיתים גם מי שיודע רק לזהות מצב חירום יכול להציל חיים ולקרוא לעזרה גם אם הוא לא מגיש אותה"

הצלת החיים בוערת בעצמותיו של אוריאל מילדות: "אבא שלי נפטר מהמחלה ל"ע כשהייתי בן 13. אני זוכר את עצמי, ילד שבדיוק חגג בר מצווה, יושב איתו כל החופש הגדול במחלקות בבתי חולים. פשוט ראיתי את אבא שלי שנה שלמה נמק לי מול העיניים עד שנפטר.
"כילד זה רק נטע בי את הזרעים ועדיין לא בא לידי ביטוי. עכשיו כשאני חושב למה אני כל כך משתוקק לעסוק בזה וללמד אחרים להציל חיים אני מגיע למסקנה שזה סוג של כפרה על מה שאולי יכולתי לעשות למען אבא שלי ז"ל. לא שיכולתי לעשות יותר מדי, אבל יש כאן סוג של נחמה בשבילי ללמד אחרים שהנושאים האלו מאוד חשובים".
אתה מפחד מדם?
"האמת שלא. יש אנשים שכן, ויש מי שמתעלפים מלראות טיפת דם. הם יכולים להיות גיבורים בכל תחום, אך אם הם רואים דם או מחט שנכנסת להם לווריד הם עלולים להתעלף. זו תגובה פיזיולוגית".
כאמור, אוריאל שומע מבוגרי הקורס שלו סיפורים על שזכו להציל חיים: "העברתי קורס לנהגי מוניות בתל אביב. שנתיים-שלוש לאחר מכן התקשר אליי אדם בשבע בבוקר ואמר לי: 'שמע, אוריאל, כולי רועד, אתה לא מבין מה קרה כאן עכשיו'. עניתי לו: 'תזכיר לי רק מאיפה אנחנו מכירים?' והוא אמר: 'העברת לנו קורס לפני כמה שנים, אתה בטח לא זוכר'. 'אני באמת לא זוכר', עניתי לו, 'אבל אשמח לדעת מה הסיפור'.
"ואז הוא התחיל לספר: 'נסעתי במונית וראיתי אישה מנופפת בידיה ליד הרכב שלה. עצרתי בצד וניגשתי אליה לראות מה קרה: בעלה שתה יותר מדי ואיבד את ההכרה ואת הנשימה. אוטומטית קפצה לי לראש סכמת ההחייאה, בדקתי הכרה

ונשימה ולא היו לו שתיהן. מייד התקשרתי למד"א, וידאתי שזה מצב שצריך לעשות החייאה והתחלתי לבצע זאת כמו שלימדת אותי. לאחר מכן הגיע למקום חובש של מד"א ואמר לי: "תבורך! הצלת אותו בהחייאה שלך". התקשרתי אליך כי הייתי חייב לשתף, אין לי מילים, הצלתי בן אדם הרגע!'"
אף אוריאל עצמו זכה להציל חיים: "לפני כשלוש שנים נסעתי באופנוע בכבישי תל אביב וראיתי ג'יפ ליד אדם שכוב על הכביש. התברר שהולך רגל ירד לכביש שלא במעבר חצייה, והג'יפ נכנס בו והעיף אותו קדימה. עצרתי את האופנוע בצורה אנכית כדי לחסום את התנועה בכביש וניגשתי לגבר כבן 60 ששכב על הרצפה ללא הכרה. לא היה דימום. ביקשתי מהנהג שיקרא זריז לעזרה והתחלנו לבדוק ולבצע החייאה. תוך כדי ההחייאה נהג הג'יפ צועק מאחוריי: 'אתה מלאך! אלוקים שלח אותך לכאן! אני לא מאמין שאתה עוזר לי ככה'. 

"האירוע נמשך כשתי דקות עד שהגיעו חובש של מד"א ופרמדיק עם ציוד, והמשיכו מכאן לטפל בפצוע. אני זוכר שראיתי למוחרת בכתבה שפינו אותו מורדם ומונשם לבית חולים. הקטע ההזוי הוא שהייתי בדרך לתת שיעור בהגשת עזרה ראשונה. אומנם הגעתי לשיעור מזיע, אך עם הרבה אדרנלין".
הקיץ כבר הגיע. איך אתה ממליץ להיזהר?
"לא קשה לפספס שהקיץ נעשה חם משנה לשנה. מומלץ להקפיד על שהייה במקומות מוצלים וכן על שתיית מים בהתאם לפעילות שעושים כדי להימנע מהתייבשות. לבעלי עור רגיש מומלץ למרוח מקדמי הגנה, משום שקרינת השמש מזיקה מאוד לעור בשהייה ממושכת. אם מרגישים קצת חלשים, כאב ראש או עומס חום, מומלץ לעצור את הפעילות ולנוח במקום קריר ומוצל. מכת חום היא נזק שיכול לקרות לכל אחד, במיוחד למי שעושים פעילות שהם לא רגילים אליה באקלים שאינם רגילים אליו. נוסף על כך חשוב לחזור ולהדגיש לציבור המטיילים לנעול נעליים סגורות ולנקוט זהירות יתרה".

רובנו איננו יודעים לזהות מצבים מסוכנים. כולנו מקווים שלא נצטרך להכיר אותם כלל, אבל אוריאל בכל זאת עושה לנו קצת סדר בראש. ידע נוסף לא יזיק, להפך, הוא יכול להציל חיים:

דום לב.
מצב שבו הלב חדל מלפעום ללא כל התראה מוקדמת. בקורסי עזרה ראשונה לומדים שאם לא מזהים הכרה ונשימה, מתחילים החייאה מייד.

התקף לב.
הסימנים הקלסיים להתקף לב הם לחץ בחזה שמקרין ליד שמאל (לפעמים גם לימין), לצוואר או ללסת התחתונה, צרבת וטעם מתכתי בפה. חובה לקרוא לעזרה בהקדם.

דפיברילטור.
מכשיר עזר בהחייאה הנמצא במקומות ציבוריים. הוא נותן שוקים חשמליים ומשתלב בהחייאה. המכשיר עצמו מתוכנת כך שהוא מסביר בעברית למשתמשים בו מה עליהם לעשות בכל שלב. חובה להכירו ולדעת איך להשתמש בו, זה מציל חיים!

שבץ מוח.
מצב מסכן חיים שבו פעילות המוח נפגעת עקב קריש דם או דימום תוך מוחי. יש שלושה סימנים שאם אנו מזהים אפילו אחד מהם, מדובר בשבץ מוחי, והם:
ידיים – חוסר תזוזה של היד.
חיוך – חיוך עקום או חצי פרצוף משותק.
דיבור – דיבור קטוע, לא ברור, גמגום.
ראשי התיבות שיעזרו לזכור זאת הם יח"ד: ידיים, חיוך, דיבור.
חובה לקרוא מייד לעזרה במקרה כזה. 

החייאה.
סדרת פעולות מצילות חיים הנעשות באדם חסר הכרה וחסר נשימה. מומלץ לכל אדם ללמוד את הידע הזה בהצלת חיים שמעבירים ארגונים שונים. הסירו דאגה מליבכם, היום כבר לא מנשימים מפה לפה.

הכשת נחש.
רצוי להרגיע את הנפגע ולנסות לזהות את הנחש, אך ממש לא לנסות לתפוס אותו. בימינו אפשר גם לצלם אותו. כמובן, יש לפנות את הנפגע פינוי מהיר לבית חולים. חשוב להדגיש: אין למצוץ את הארס, לחתוך את המקום, לקשור חוסם עורקים, לקרר בקרח או לעודד יציאת דם.

מכת חום.
נזק מוחי מסוכן שנגרם עקב שהייה ממושכת בשמש. אם מזהים שלמישהו פנים אדומות, דיבור לא ברור, אפאטיות או אגרסיביות, יש לפנותו מייד למקום מוצל, לתת לו שתייה מרובה ואף לפנותו לבדיקות במידת הצורך.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב email

לכתבות נוספות באותה קטגוריה

הימין החדש?

בשקט בשקט בנט ונבחרתו, הלא נבחרת, עברו שמאלה. המפלגה שהתיימרה לשאת את השם “ימינה” הוכיחה עד כמה אנשיה, ובעיקר נבחריה

קרא עוד »

גבולות השיח

ידוע ומוכר הדבר כי לפני בחירות, כל צד של המפה הפוליטית מנסה לשכנע את הציבור בצדקת דרכו, בטוהר כוונותיו ובאמת

קרא עוד »

ההשתלטות של הרש"פ

לצד הבנייה הבלתי חוקית ביו”ש אותה מקדמת הרשות הפלסטינית, פועלת בשטח מערכה אחרת שמותירה את רשויות האכיפה כמעט בלי יכולת

קרא עוד »

פעמיים תפילין

בתקופה האחרונה נושא הנחת התפילין עלה לכותרות. אשתף בשני סיפורים על תפילין בעם ישראל, אחד מרגש מאוד ואחד מצחיק.בערב שבת

קרא עוד »
גמרא עם אצבע

לימוד גמרא

שאלה: איך ניגשים ללמוד דף גמרא לבד? תשובה:שלום לך! נתייחס בקצרה לקשיים המרכזיים בלימוד ולדרכי הלימוד שיעזרו להתקדם.מחסומים: שפת הגמרא

קרא עוד »

ביני לנדאו

אבא ואמאדוד ושרה לנדאו- נתנו לי הכל ובכל כיוון שהלכתי האמינו בי והם תמיד שם בשבילי. קרית ארבע חברוןעיר מולדתי.

קרא עוד »

100 שנים של מאבק

ישבנו לשיחה צפופה עם ד”ר מרדכי קידר – מרצה במחלקות לערבית ומזרח תיכון, והמזרחן ד”ר אדי כהן, שניהם חוקרים במרכז

קרא עוד »
כהנים בברכת כהנים

בקרוביי אקדש

במשך שנים, סעדנו סעודות שבת בחדר האוכל של ישיבת שעלבים, כשבעלי היה ר”מ בישיבה. בטקס נטילת הידיים של הבחורים, היה

קרא עוד »
אגל על הברקס

תקלה בבלמי הרכב

לפני כמה שנים, התייחסנו לאיתור תקלות בנסיעה, לאחר ששמענו בצער עמוק ובזעזוע על התאונה המחרידה בכניסה לטבריה ועל מותם של

קרא עוד »
עטרה גרמן

עטרה גרמן

אבאיהודה גרמן. לא יעזור הגיל ושנות העצמאות, אם קורה משהו הדבר הראשון זה טלפון אליו. השיחה בדרך חזור הביתה בשעות

קרא עוד »
בחורה מביטה בחלון

בוחרת בחיים

החיים שלנו הם מסע ארוך, מסע שיש בו לב ונשמה ואנשים ומשפחה וצער וכאב ושמחות והצלחות ומכשולים וגם הרבה טוב.

קרא עוד »

שליח מהשמיים

יש לי אחיין ששמו איתי שכטר, איתי משחק כדור רגל בליגת העל. איתי אדם מאמין ותמיד בשמחה. בשנת 2014 איתי

קרא עוד »

אביב של אהבת חינם

צעדתי לכותל מוקדם בשבת בבוקר ותהיתי האם יאירו פני המנורה והרחבה תתמלא סוף סוף במתפללים לאחר שבועות של מתח. שמחתי

קרא עוד »
גלילה למעלה