יהדות עכשיו

חיים שלי

מאיר טרבלסי

אוריאל שמחה

עזרה ראשונה בהצלת חיים,
אוריאל שמחה מספר על קורסי העזרה הראשונה שהוא מעביר ונותן עצות מצילות חיים

"המטרה שלי היא שמי שבאים אליי לקורס יצאו עם ערך מוסף ושירגישו 'וואו'. למה? כי זה באמת נושא שחייבים להרגיש בו 'וואו'. מדובר כאן בהצלת חיים, זה לא סתם עוד ידע", במילים אלו פתח אוריאל שמחה את שיחתנו. אוריאל (27) מתגורר בפתח תקווה, נשוי ואב לניתאי, מדריך בכל הארץ קורסי עזרה ראשונה לארגונים, לחברות, למוסדות חינוך ועוד. הוא עוסק בתחום כחמש שנים ובבעלותו חברה להעברת קורסים ששמה 'ניתאי', כשמו של בנו, שהקים לפני כשלוש שנים. לא קשה לשים לב שהנושא זורם לו בדם. מבחינתו, אם אדם אחד שלמד אצלו הצליח להציל חיים, הוא עשה את שלו. זה המסר שהוא מנסה להעביר הן לתלמידיו בקורסים הן לקוראי העלון. תגובות נפוצות שהוא שומע מהקורסים הן בסגנון של 'וואו, לא להאמין שעד עכשיו חייתי בלי הידע החשוב הזה!'
המטרה בקורסי עזרה ראשונה היא להקנות ידע בהצלת חיים, לזהות מצבי חירום, לתת כלים מעשיים ולדעת להתנהל בהתאם: "לעיתים גם מי שיודע רק לזהות מצב חירום יכול להציל חיים ולקרוא לעזרה גם אם הוא לא מגיש אותה", אומר אוריאל, "בארצות הברית בעקבות עליית המודעות למצבי חירום התחילו להכניס את זה באופן יותר אינטנסיבי בחברה. גם בארץ יש מגמה כזו של עלייה, והדבר מבורך. שמעתי מאנשים שהתקשרו אליי, דרך אגב תמיד בשעות הזויות, המון סיפורים שהם עשו החייאה מזיכרונות שלהם בקורס".

המטרה בקורסי עזרה ראשונה היא להקנות ידע בהצלת חיים, לזהות מצבי חירום, לתת כלים מעשיים ולדעת להתנהל בהתאם: "לעיתים גם מי שיודע רק לזהות מצב חירום יכול להציל חיים ולקרוא לעזרה גם אם הוא לא מגיש אותה"

הצלת החיים בוערת בעצמותיו של אוריאל מילדות: "אבא שלי נפטר מהמחלה ל"ע כשהייתי בן 13. אני זוכר את עצמי, ילד שבדיוק חגג בר מצווה, יושב איתו כל החופש הגדול במחלקות בבתי חולים. פשוט ראיתי את אבא שלי שנה שלמה נמק לי מול העיניים עד שנפטר.
"כילד זה רק נטע בי את הזרעים ועדיין לא בא לידי ביטוי. עכשיו כשאני חושב למה אני כל כך משתוקק לעסוק בזה וללמד אחרים להציל חיים אני מגיע למסקנה שזה סוג של כפרה על מה שאולי יכולתי לעשות למען אבא שלי ז"ל. לא שיכולתי לעשות יותר מדי, אבל יש כאן סוג של נחמה בשבילי ללמד אחרים שהנושאים האלו מאוד חשובים".
אתה מפחד מדם?
"האמת שלא. יש אנשים שכן, ויש מי שמתעלפים מלראות טיפת דם. הם יכולים להיות גיבורים בכל תחום, אך אם הם רואים דם או מחט שנכנסת להם לווריד הם עלולים להתעלף. זו תגובה פיזיולוגית".
כאמור, אוריאל שומע מבוגרי הקורס שלו סיפורים על שזכו להציל חיים: "העברתי קורס לנהגי מוניות בתל אביב. שנתיים-שלוש לאחר מכן התקשר אליי אדם בשבע בבוקר ואמר לי: 'שמע, אוריאל, כולי רועד, אתה לא מבין מה קרה כאן עכשיו'. עניתי לו: 'תזכיר לי רק מאיפה אנחנו מכירים?' והוא אמר: 'העברת לנו קורס לפני כמה שנים, אתה בטח לא זוכר'. 'אני באמת לא זוכר', עניתי לו, 'אבל אשמח לדעת מה הסיפור'.
"ואז הוא התחיל לספר: 'נסעתי במונית וראיתי אישה מנופפת בידיה ליד הרכב שלה. עצרתי בצד וניגשתי אליה לראות מה קרה: בעלה שתה יותר מדי ואיבד את ההכרה ואת הנשימה. אוטומטית קפצה לי לראש סכמת ההחייאה, בדקתי הכרה

ונשימה ולא היו לו שתיהן. מייד התקשרתי למד"א, וידאתי שזה מצב שצריך לעשות החייאה והתחלתי לבצע זאת כמו שלימדת אותי. לאחר מכן הגיע למקום חובש של מד"א ואמר לי: "תבורך! הצלת אותו בהחייאה שלך". התקשרתי אליך כי הייתי חייב לשתף, אין לי מילים, הצלתי בן אדם הרגע!'"
אף אוריאל עצמו זכה להציל חיים: "לפני כשלוש שנים נסעתי באופנוע בכבישי תל אביב וראיתי ג'יפ ליד אדם שכוב על הכביש. התברר שהולך רגל ירד לכביש שלא במעבר חצייה, והג'יפ נכנס בו והעיף אותו קדימה. עצרתי את האופנוע בצורה אנכית כדי לחסום את התנועה בכביש וניגשתי לגבר כבן 60 ששכב על הרצפה ללא הכרה. לא היה דימום. ביקשתי מהנהג שיקרא זריז לעזרה והתחלנו לבדוק ולבצע החייאה. תוך כדי ההחייאה נהג הג'יפ צועק מאחוריי: 'אתה מלאך! אלוקים שלח אותך לכאן! אני לא מאמין שאתה עוזר לי ככה'. 

"האירוע נמשך כשתי דקות עד שהגיעו חובש של מד"א ופרמדיק עם ציוד, והמשיכו מכאן לטפל בפצוע. אני זוכר שראיתי למוחרת בכתבה שפינו אותו מורדם ומונשם לבית חולים. הקטע ההזוי הוא שהייתי בדרך לתת שיעור בהגשת עזרה ראשונה. אומנם הגעתי לשיעור מזיע, אך עם הרבה אדרנלין".
הקיץ כבר הגיע. איך אתה ממליץ להיזהר?
"לא קשה לפספס שהקיץ נעשה חם משנה לשנה. מומלץ להקפיד על שהייה במקומות מוצלים וכן על שתיית מים בהתאם לפעילות שעושים כדי להימנע מהתייבשות. לבעלי עור רגיש מומלץ למרוח מקדמי הגנה, משום שקרינת השמש מזיקה מאוד לעור בשהייה ממושכת. אם מרגישים קצת חלשים, כאב ראש או עומס חום, מומלץ לעצור את הפעילות ולנוח במקום קריר ומוצל. מכת חום היא נזק שיכול לקרות לכל אחד, במיוחד למי שעושים פעילות שהם לא רגילים אליה באקלים שאינם רגילים אליו. נוסף על כך חשוב לחזור ולהדגיש לציבור המטיילים לנעול נעליים סגורות ולנקוט זהירות יתרה".

רובנו איננו יודעים לזהות מצבים מסוכנים. כולנו מקווים שלא נצטרך להכיר אותם כלל, אבל אוריאל בכל זאת עושה לנו קצת סדר בראש. ידע נוסף לא יזיק, להפך, הוא יכול להציל חיים:

דום לב.
מצב שבו הלב חדל מלפעום ללא כל התראה מוקדמת. בקורסי עזרה ראשונה לומדים שאם לא מזהים הכרה ונשימה, מתחילים החייאה מייד.

התקף לב.
הסימנים הקלסיים להתקף לב הם לחץ בחזה שמקרין ליד שמאל (לפעמים גם לימין), לצוואר או ללסת התחתונה, צרבת וטעם מתכתי בפה. חובה לקרוא לעזרה בהקדם.

דפיברילטור.
מכשיר עזר בהחייאה הנמצא במקומות ציבוריים. הוא נותן שוקים חשמליים ומשתלב בהחייאה. המכשיר עצמו מתוכנת כך שהוא מסביר בעברית למשתמשים בו מה עליהם לעשות בכל שלב. חובה להכירו ולדעת איך להשתמש בו, זה מציל חיים!

שבץ מוח.
מצב מסכן חיים שבו פעילות המוח נפגעת עקב קריש דם או דימום תוך מוחי. יש שלושה סימנים שאם אנו מזהים אפילו אחד מהם, מדובר בשבץ מוחי, והם:
ידיים – חוסר תזוזה של היד.
חיוך – חיוך עקום או חצי פרצוף משותק.
דיבור – דיבור קטוע, לא ברור, גמגום.
ראשי התיבות שיעזרו לזכור זאת הם יח"ד: ידיים, חיוך, דיבור.
חובה לקרוא מייד לעזרה במקרה כזה. 

החייאה.
סדרת פעולות מצילות חיים הנעשות באדם חסר הכרה וחסר נשימה. מומלץ לכל אדם ללמוד את הידע הזה בהצלת חיים שמעבירים ארגונים שונים. הסירו דאגה מליבכם, היום כבר לא מנשימים מפה לפה.

הכשת נחש.
רצוי להרגיע את הנפגע ולנסות לזהות את הנחש, אך ממש לא לנסות לתפוס אותו. בימינו אפשר גם לצלם אותו. כמובן, יש לפנות את הנפגע פינוי מהיר לבית חולים. חשוב להדגיש: אין למצוץ את הארס, לחתוך את המקום, לקשור חוסם עורקים, לקרר בקרח או לעודד יציאת דם.

מכת חום.
נזק מוחי מסוכן שנגרם עקב שהייה ממושכת בשמש. אם מזהים שלמישהו פנים אדומות, דיבור לא ברור, אפאטיות או אגרסיביות, יש לפנותו מייד למקום מוצל, לתת לו שתייה מרובה ואף לפנותו לבדיקות במידת הצורך.

כתבות נוספות באותה קטגוריה

עוד במדור זה

כתיבה וחתימה (טובה)

כתיבה וחתימה (טובה)

לומדי הדף היומי ובכלל תלמידי חכמי ישראל, למדו כי ישנה…
מנקים אשליות לפסח

מנקים אשליות לפסח

פסח מתקרב אלינו בצעדי ענק, וביחד איתו כל נשות ישראל…
״מילדים ועד לשר גדול בישראל – החיבה הייתה אותה חיבה״

״מילדים ועד לשר גדול בישראל – החיבה הייתה אותה חיבה״

בליל יום שני האחרון, נר שמיני של חנוכה, ניצחו אראלים…
את המציאות הזאת צריך לשנות

את המציאות הזאת צריך לשנות

ההסכמים הקואליציוניים הולכים ונסגרים, והממשלה צפויה לקום בעוד פחות משבועיים,…
"איפה כל הקצינים שישנים על האף?!"

"איפה כל הקצינים שישנים על האף?!"

בהילולת ל"ג בעומר בקבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון…
״המוגבלות לא הייתה מגבלה״

״המוגבלות לא הייתה מגבלה״

אמנון ודניאלה וייס הם זוג מוכר – בשומרון בפרט וברחבי…
נשות החיל

נשות החיל

כולנו נחשפנו לתמונת ׳נשות הקואליציה׳, שזכתה לפרסום רב בשל העובדה…
ניפוח מלאכותי של 1.5 מיליון

ניפוח מלאכותי של 1.5 מיליון

לרוב, את יהודה ושומרון אנחנו מזכירים בעניין תשתיות לקויות או…
הגשמת חלום: משלחת ישראלית מיוחדת למונדיאל 2022

הגשמת חלום: משלחת ישראלית מיוחדת למונדיאל 2022

ברחבי העולם וגם כאן בישראל נרשמת התרגשות רבה לקראת מונדיאל…
״רבותיי, יש פה הפקרות״

״רבותיי, יש פה הפקרות״

במוצאי השבת האחרונה אירע פיגוע קשה בחברון שבו נרצח יהודי…
הכסף מועבר בשיטות מאוד מתוחכמות לעזה

הכסף מועבר בשיטות מאוד מתוחכמות לעזה

״אללה אסלאם״, ״איום דאעש״, ״היג’רה״, "דאעש: הדור הבא", "וידויים מדאע"ש",…
חלב פרווה אמיתי

חלב פרווה אמיתי

תעשיית המזון בעולם עומדת להשתנות בשנים הקרובות. זו לא שאלה…
אמת מה נהדר שחלק מחוכמתו ליראיו

אמת מה נהדר שחלק מחוכמתו ליראיו

הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא זצ״ל, המוכר כ׳רב אברום׳, העמיד…
"אולי צריך להעריך דתיים-מבית יותר מחוזרים בתשובה"

"אולי צריך להעריך דתיים-מבית יותר מחוזרים בתשובה"

״הפעם הראשונה שבה שמרתי את יום כיפור וצמתי הייתה בגיל…
גם לסיום קשה יש התחלה חדשה

גם לסיום קשה יש התחלה חדשה

לקראת ראש השנה אנשים נוהגים לקבל על עצמם החלטות טובות,…
שגרירת ישראל האחרונה שפגשה את המלכה

שגרירת ישראל האחרונה שפגשה את המלכה

הממלכה המאוחדת של בריטניה הרכינה ראשה בשבוע שעבר, עת נודע…
Scroll to Top
גלילה למעלה