אלישע בן קימון

מי שמכיר יודע

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
זה לא פופלארי. בטח לא עכשיו. היא חבולה, פצועה, מנודה. ככל הנראה במצב הכי קשה מאז נכנסה לפוליטיקה. כנראה שבגלל טעויות שעשתה, פניות לא נכונות שלקחה. צעדה נגד האלקטורט, נגד הבייס. איילת שקד קיבלה החלטות לא נכונות בפוליטיקה. והיא, הפוליטיקה, חדה, קרה וגובה תשלום במזומן. אבל גם בתקופה הזו חשוב להביט במציאות נכוחה להתעסק בתוכן ולא בצורה.
"לולא שקד בממשלה מצב הימין היה רע. רע מאוד. קיבלנו ממנה הרבה יותר ממה שקיבלנו בממשלות קודמות. הטלפון שלה תמיד היה זמין. נרתמה לסייע בכל סוגייה, לא תמיד הצליחה, אבל הייתה שם. לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם היא לא הייתה בממשלה. וגם עכשיו, למה שתתפטר? למה? זה הכי טיפשי שיש. כדי שיבוא משהו מהשמאל?" – אלו ציטוטים של אנשים בכירים מאוד בהתיישבות ביהודה ושומרון מהימים האחרונים. הם מסתובבים בשקט. מדברים בדציבלים נמוכים, כי זה לא פשוט, ואפשר להבין אותם. עוד נחזור אליהם.
מי שמכיר יודע להגיד שאיילת שקד הכפילה תקציבים למועצות ביהודה ושומרון ולעיתים מעבר לכך. גורמי מקצוע מדברים על כ-150 מיליון שקלים שעברו למועצות. זה קרה בזמן שבממשלות קודמות התקציבים עמדו על כ-70 מיליון. מי שמכיר יודע להגיד שאיילת, יחד עם נוספים בלשכת בנט, ישבה ועמלה על תוכניות המת"ע של יחידות הבנייה ביהודה ושומרון וצירפה את כל התוכניות הרלוונטיות. העיקרון המנחה היה לבנות ללא הגבלה בכל המקומות. גושים ובעיקר לא בגושים. תוכניות יצאו ונכנסו לסדר היום בהתאם לבקשת ראשי מועצות. מי שמכיר יודע שאיילת, יחד עם נוספים, מנעה את פינוי המאחז חומש שבשומרון. המאחז ובו הישיבה פונה כמה פעמים בממשלות קודמות. בממשלה הנוכחית , למרות בג"ץ וגורמים משמאל שהיו בממשלה, זה לא קרה. בהקשר הזה צריך להזכיר כמובן את ההירתמות של אנשי ההתיישבות ומפגני התמיכה העוצמתיים שארגנו.
02
אבל יש פוליטיקה, ובכירים בהתיישבות (חזרנו אליהם) שלא יכולים להצטלם עם שקד כדי לא לחטוף מהבייס שלהם. הם גם לפני בחירות. "היא מבריחה מצביעים", אומרים גורמי מקצוע.
"היא עשתה מעשה לא פשוט אלקטורלית. הכניסה לממשלה גורמים שלא חלמנו שיכנסו. אבל את הימין, תכלס, בשטח זה רק שירת. תבין , בממשלה הזו, כל שר עשה מה בראש שלו. לראש ממשלה עם שישה מנדטים אין באמת יכולת לשלוט, וזה מה ששחרר את איילת לעשות. לא כולם אגב עשו כך והיא כן. במקומות שחשובים לנו היא הציבה אולטימטום. נכון, זה גם תקע הרבה דברים בגלל משרד הביטחון, ולא תמיד אפשר היה עם לדבר כל הגורמים במשרדים השונים וזה היה החלק הקשה, אבל באחריות אני אומר שכל מה שהיא יכלה היא עשתה", כך אומר גורם בכיר נוסף. דיברתי עם שקד כמה פעמים בודדות. אני לא זוכר אפילו את הפעם האחרונה. הדברים הללו נאמרים מעבר לקו הירוק למי שמטה אוזן.
אנחנו חיים במציאות פוליטית משוגעת. יש "גאפ" כזה שנמצא לו בין הפוליטיקה לאמת בין התוכן לצורה. שם לא מעט נופלים – גם ותיקים, בטח חדשים. המסר הקצר הוא החשוב. לא תמיד הכל מתווך לציבור. האמת מקבלת משמעות אחרת. פוליטית, ייתכן שריצה של שקד עד הסוף תגרום נזק לימין ותשרוף קולות, מי יודע. ח"כ בצלאל סמוטריץ' שעמד בפרץ ולא נתן להקים ממשלה עם מנסור עבאס אוסף את זכויותיו בימים אלה. הוא נצמד לעקרונות של בוחריו ודבק בהם. אבל, וזה אבל חשוב, גם אם תושלך הצידה לאזרחות ותהפוך גוויה פוליטית, את האמת צריך להגיד, איילת שקד עשתה הרבה להתיישבות בשנה וחצי האחרונה. מי שמכיר יודע.

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
Scroll to Top
גלילה למעלה