אלישע בן קימון

"צבא הכיבוש"

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
צה"ל הוא צבא מוסרי. הוא הוכיח את זה שוב דווקא השבוע. ממצאי התחקיר שביצע צה"ל בכל הקשור למות העיתונאית שירין אבו עאקלה מעידים כי ייתכן בסבירות גבוהה שאבו עאקלה נפגעה מירי של לוחם דובדבן בשוגג. הופנו טענות, צה"ל בדק והגיש ממצאים עמוקים באומץ. אבל זה לא הספיק לכולם – "ישראל צריכה להתנצל בפני משפחת אבו עאקלה, בפני העם הפלסטינים, ובפני אל ג׳זירה. להתנצל ולשלם פיצויים. בסיסי." צייץ יריב אופנהיימר. היו עוד שדיברו בטון הזה. אז חשוב להעמיד דברים על דיוקם ולהסביר עד כמה הציוץ הזה מופרך.
כזכור האירוע שבו נהרגה אבו עאקלה התרחש בחודש מאי האחרון בעיצומו של גל טרור. כוח מיוחד שכלל שתי פלוגות של יחידת דובדבן נכנס לפעילות מעצרים במרחב מחנה הפליטים בג'נין. מקום מורכב לפעילות אשר כל כניסה לשם מעורבת בירי מאסיבי שמסכן את הלוחמים. במהלך הפעילות הלוחמים חיפשו אחרי מבוקש ולא מצאו. הפעילות נמשכה יותר זמן מהצפוי וביציאה הלוחמים ספגו חילופי ירי כאשר במהלכן נהרגה העיתונאית. אלו העובדות. אבו עאקלה הייתה בזירה שבה יש ירי מאסיבי על הכוח. כמות האש שסופג צה"ל בג'נין היא בלתי נתפסת. הטרוריסטים הפלסטיניים לא חייבים דין וחשבון לאף אחד – ראינו איך במבצע עלות השחר הם רצחו בעצמם משפחות פלסטיניות בעזה עם ירי כושל. אף אחד לא נותן דין וחשבון על הדברים הללו. מול אנשים כאלה צה"ל נלחם. הרצון לשבות למילים 'חילופי אש בג'נין' ארומה של צבא נלחם בצבא או של קרבות אש שאנחנו מכירים ממקומות אחרים היא אשליה. המחבלים הפלסטינים יורים ללא הכר, מכל המקומות, בכל מי שזז. כמעט בכל פעילות כזו יש נפגעים פלסטינים מאש פלסטינית. בנוסף הוכח מעל לכל ספק כי הירי של הלוחם לא היה בכוונה ויותר מכך – לא היה מדויק כדי לפגוע. צה"ל פרסם את קווי הירי ואת פריסת הכוחות וניתח את הנתונים. כל זאת בכדי לקבוע מי ירה לאן.
02
"להתנצל בפני העם הפלסטיני" כותב יריב. נזכיר שלאורך כל הדרך הרשות בחרה שלא לשתף פעולה עם חקירת מות העיתונאית. אפילו את הקליע הם לא הסכימו להעביר עד שהאמריקאים התערבו. מתחילת החקירה הם רק פעלו לסכל אותה ולפגוע באיסוף הממצאים. יומיים לאחר האירוע של אבו עאקלה נהרג לוחם הימ"מ נועם רז. מאז ועד היום בוצעו אינספור פיגועי ירי בכל מרחב יהודה ושומרון. רק ביום ראשון ירו מחבלים לעבר אוטובוס בבקעת הירדן, באותו הלילה אף ירה מחבל על חיילי צה"ל בבנימין. שלא נדבר על נרצחי גל הטרור. אולי 'העם הפלסטיני' צריך להתנצל מעת לעת? יגידו "אבל תראה כמה פלסטינים נהרגו בשנה האחרונה" ונענה שצה"ל מתחקר כל אירוע ירי שבו נפגעים בלתי מעורבים פלסטינים. הכניסות אגרסיביות יותר בגלל האש המופנית כלפי החיילים, לא ההפך. הגא"פ שינה דרמטית את ג'נין, זה תהליך שקורה כבר חודשים ארוכים ומכאן העלייה ברמת האלימות. זה לא שצה"ל החליט להיכנס בכוחות גדולים כי בא לו. נרצחו כאן בני אדם בגל טרור שרובו יצא מג'נין. מהפלסטינים כבר לא מצפים לכלום. הרשות קורסת, ארגוני הטרור מנסים לתפוס את מקומה. אבל קצת הגינות. 'צבא הכיבוש', מכנים את צה"ל בחוגים מסוימים. למרות שלא הוא תוקע את המו"מ מול הפלסטינים, ההנהגה הפלסטינית הרופסת היא שתוקעת אותו ומקבעת את המצב הקיים. אין עם מי לדבר בצד השני.
03
הפנים קדימה. לחגי תשרי. בפיקוד המרכז מחדדים נהלים, אין באמת תקופות רגועות. הפעילות נגד גא"פ ביהודה ושומרון היא מערכה לכל דבר, ממש כמו מבצע 'עלות השחר'. במקום טילים יש יריות, ובמקום סיכולים ממוקדים ע"י פצצות ממטוסים יש סירי לחץ, מעצרים, וטילי נ"ט. הכלים שונים, המגמה דומה. השאלה היא איך ייגמר קרב ההתגוששות הזה בין גא"פ לבין צה"ל והאם הוא יגלוש לרחוב הפלסטיני. כעת מצליח צה"ל לבודד, בעיקר בגלל שהוא צבא מוסרי ששומר על המוסריות בסמטאות הכי אלימות במזרח התיכון.

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
Scroll to Top
גלילה למעלה