אלישע בן קימון

המשוואה החדשה

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה, 'מגן וחץ'. מכת הפתע שהנחית צה״ל על ארגון הטרור בלילה שבין שני לשלישי כללה סיכול ממוקד של שלושה יעדים בשלושה איתורים שונים במקביל ובתוך שניות בודדות. שלושת המחוסלים בני מוות. אחד מהם היה אחראי הראשי לירי הרקטי לעבר ישראל לפני שבוע וחצי. השני אחראי על הקשר עם פעילי הטרור ביהודה ושומרון. הוא הורה על הוצאת פיגועי ירי נגד חיילים ונגד מתפללים עת ביקרו בקבר יוסף, ואף ניסה לייצר ירי רקטי מאזור צפון השומרון ללב ערי ישראל. והשלישי היה אחראי על העברת הכספים של הארגון ועל הקשר עם חמאס. הוא גם מעורב ברצח בנות משפחת חטואל זכרן לברכה במאי 2004 בציר כיסופים.
02
רוב העיניים נשואות לעזה ולעובדה שהפעולה שביצע צה״ל הגיעה בתגובה לירי הרקטי, אך גורמי ביטחון בכירים מסבירים כי מטרת העל של המבצע הייתה דווקא אחרת. לצד חיזוק ההרתעה, מטרת המבצע הייתה גביית מחיר ויצירת משוואה לג'יהאד האסלאמי דווקא מול התוקפנות שלו ביהודה ושומרון. טארק עז-אדין (אחד מהיעדים) אחראי להכוונת פיגועים באיו ש בסדרי גודל שונים. עד כה לא שילמו מחיר ברצועה על הסלמה באיו״ש, מדובר בשינוי משוואה. למעשה צה״ל מנסה לעשות לארגוני הטרור בעזה את מה שהוא ניסה לעשות במבצע שומר החומות לפני כשנתיים. גורמי הביטחון משתמשים באיחוד הזירות נגד ארגוני הטרור.
״יש כל הזמן הכוונת טרור מעזה ליהודה ושומרון. זה קורה כל הזמן, ומי שמשלם על כך את המחיר הם הפעילים ביו״ש. נוצר מצב של מעין 'חסינות' למחוללי הטרור ברצועה, כל עוד לא מדובר בירי רקטי. מטרת מבצע 'מגן וחץ' היא להציב משוואה חדשה״. כך מסביר לי בשיחה גורם ביטחוני בכיר. מערכת הביטחון ביהודה ושומרון מתוחה עד הקצה. זה לא נראה, אבל מתחת לפני השטח מנסים כל העת גורמי הטרור מעזה להבעיר את הגזרה. לצד המצוד אחר מחבלים שביצעו פיגועי ירי, עדיין מתרחשים מידי כמה ימים אירועי ירי בכמה גזרות ביו״ש, ובהן גזרת שכם ושילה, ששם סובלים התושבים מירי שהולך ומתגבר מאזור הכפר אל מועייר.
03
עד כמה מכווינים טרור לאיו״ש? רק השבוע פירק שב״כ תשתית טרור של ארגון ה'חזית העממית לשחרור פלשתין' שפעלה באזור בית לחם. אחד מאנשיה היה אחראי על הטמנת מטען החבלה באוטובוס בעיר ביתר עילית בחודש מרץ האחרון, פעולה שרק בנס נגמרה ללא נפגעים. בשב״כ הבינו מהר כי מדובר בתשתית, הצליחו לחדור אליה ולפרק אותה מבפנים. גם כאן, כמו בסיפור הג'יהאד האסלאמי, ישנה הכוונה ספציפית מעזה (וגם מלבנון) לבצע פיגועים באיו״ש. במקרה של 'החזית העממית' נעשה ניסיון להבעיר גזרה שנחשבת יחסית שקטה כמו בית לחם. נזכיר כי אותו ארגון הוציא לפועל את פיגוע המטען במעיין דני, שבו נרצחה רינה שנרב ז״ל באוגוסט לפני שלוש שנים וחצי.
צה״ל באיו״ש פעל ופועל נגד המחבלים. אלו שביצעו ונמלטו, אלו שנמצאים רגע לפני ביצוע. אין דירות מסתור. אך עד כה לא נגבה מחיר משולחיהם שנמצאים בגזרות השונות. עם השנים הפכה גזרת יו״ש למגרש המשחקים של ארגוני הטרור, ובו הם מכווינים טרור מעזה ושולחים מחבלים לפגוע בחיילים או באזרחים, ולא משלמים מחיר. כעת מבהיר צה״ל כי תג מחיר ייגבה גם מהם. ■

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
עוד מוקדם להגיד

עוד מוקדם להגיד

01הכלים של המנהל יחד עם כוחות מג"ב ואנשי משרד הביטחון…
Scroll to Top
גלילה למעלה