אלישע בן קימון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

01
וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים כל יום. הדרך למימושה עוד ארוכה ובטח תסבול מפסי האטה, אבל מדובר במגה אירוע. נזכיר כי הקבינט החליט השבוע על הכשרה של תשעה מאחזים ביהודה ושומרון (עשרה אם מפרידים את גבעת הרואה וגבעת הראל) יחד עם עוד כ-9,500 יחידות דיור שיקודמו לשלבים שונים במועצת התכנון העליונה שצפויה להתכנס בקרוב.
מדובר על מאחזים שהם חלק מ'ההתיישבות הצעירה', שם קוד לכ-70 מאחזים שטרם הוסדרו ובשל אי הסדרתם אינם זוכים לתשתיות בסיסיות כמו מים, חשמל, ביטחון וביוב. מאחורי ההחלטה עומדת דרישה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לקדם את הסדרת ההתיישבות הצעירה, אך למעשה מדובר בשינוי משמעותי של כל תפיסת הממשלה את המציאות מעבר לקו הירוק. אחרי האישור העקרוני יישבו הצוותים השונים, יבצעו סקרי קרקע ויתניעו את הליך ההסדרה כך שהיישובים הראשונים צפויים להיות מוסדרים לקראת סוף 2023 והאחרים תוך שנתיים. כאמור, בנוסף להליכי ההסדרה, הוחלט על בניית יחידות דיור בהיקפים יחסית גדולים. חשוב להזכיר כי אישורי הבנייה הללו מסיימים יותר מחצי שנה ללא בנייה בהתנחלויות.
אבל מעבר לכך סמוטריץ' מתכנן מהפיכה של ממש בכל הקשור לבנייה ביו"ש ולשליטה במנהל. להבנתי, במת"ע הנוכחית וגם בזו הבאה (שכבר התחילו לעבוד עליה) אין צפי לאשר תכניות בנייה לפלשתינים בשטחי c, זאת בניגוד גמור למדיניות של שר הביטחון הקודם בני גנץ שכמעט הכפיל את כמות הבנייה עבורם. בנוסף מתכנן סמוטריץ' להכין את תכניות הבנייה לפלשתינים בעצמו ולא לתת לרשות הפלשתינית לתכנן את הבנייה.
שינוי נוסף שמתכנן סמוטריץ' הוא במבנה של המנהל האזרחי. החלקים הצבאיים יוכפפו למתפ"ש ויצאו מהמנהל כך שהמנהל יתעסק אך ורק בסוגיות אזרחיות. ראש המנהל האזרחי כיום, תא"ל פראס עטילה, הוא איש במדים ובחזונו של סמוטריץ' – עטילה יהיה כפוף אליו. בשלב מאוחר יותר יפעל סמוטריץ' להחליף את תפקיד ראש המנהל לתפקיד אזרחי. לא ברור איך בקהילה הבינלאומית יגיבו לדבר שכזה שכן מבחינת המשפט הבינלאומי מדובר על שטח כבוש שהמפקד שלו הוא הצבא ולא המדינה.
02
הסמכויות שטרם עברו. השינויים מרחיקי הלכת הללו תלויים בראש ובראשונה בהעברת הסמכויות מידיו של שר הביטחון גלנט לסמוטריץ'. לפני מספר שבועות כתבתי בטור זה על 'התאונה הקואליציונית' שסיפור העברת הסמכויות מייצר. ואכן כך. ישנם לא מעט גורמים בצה"ל שמעכבים את הסיפור משום שלשיטתם לכל מהלך שמתרחש ביו"ש, גם אם הוא לכאורה אזרחי, יש השלכות ביטחוניות. בשבועות האחרונים מתקיימים דיון בין הצוותים של סמוטריץ' ובין צה"ל במטרה להבין אילו סמכויות יעברו לשר ואלו ייוותרו במשרד הביטחון.
ישנן שתי סוגיות נפיצות שסמוטריץ' מתכוון להתעקש עליהן. האחת, אישורי העבודה לפלשתינים ופתיחת וסגירת המעברים. גורמי ביטחון מסבירים כי מדובר בסוגיות שהן נטו ביטחוניות עם השלכות רחבות ודרמטיות ולכן הן צריכות להישאר בידיו של שר גלנט. "לאישורי הבנייה יש השלכות ישירות למצב של הרשות ואירועי הטרור, כנ"ל למעברים שסגירתם ופתיחתם אלה פעולות שלא יכולות להתבצע בלי אישורים של צה"ל", כך מסביר גורם ביטחוני. מנגד מסבירים בסביבתו של סמוטריץ' כי הדברים יעשו בתיאום עם צה"ל כמו שקורה בסוגיות באירועים אזרחיים עם השלכות ביטחוניות בלב ישראל. נזכיר כי סוגיית העברת הסמכויות מעוגנת בהסכמים הקואליציוניים. בין סמוטריץ' לנתניהו יש שיתוף פעולה והם ביחסים קרובים מאוד. בשונה מהשר לביטחון לאומי שלא מעט פעמים יוצא נגד המדיניות של ראש הממשלה גם אם זה בשיחות סגורות, סמוטריץ' שזורם עם נתניהו על הרפורמה המשפטית וגם בסוגיות כלכליות, יודע להשתמש בקרבה הזו למימוש מטרותיו בטח בכל הקשור להתיישבות.
שבת שלום.

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
עוד מוקדם להגיד

עוד מוקדם להגיד

01הכלים של המנהל יחד עם כוחות מג"ב ואנשי משרד הביטחון…
Scroll to Top
גלילה למעלה