אלישע בן קימון

דוד אלחייני יחסר במועצת יש״ע

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

אלישע בן קימון

אלישע בן קימון

עיתונאי ידיעות אחרונות

עיתונאי ידיעות אחרונות

אודה ולא אבוש, אני אוהב את דוד אלחייני. היו לי איתו המון שיחות מרתקות בשלל תחומים. מתהליכים מדיניים ועד הטמפרטורה הנכונה לגידול תבלינים בבקעה. לא תמיד הסכמנו על הדברים אבל אצל אלחייני אין סודות. פיו וליבו שווים. חקלאי מהבקעה, איש ליכוד בעברו שבא לעבוד.
השבוע ברקע לחצים לא מעטים, החליט יו"ר מועצת יש"ע וראש מועצת בקעת הירדן, דוד אלחייני, להתפטר מתפקידו. הוא שיגר מכתב לראשי המועצות ביהודה ושומרון ובו כתב: "אני מסכם את הפרק הזה בתחושת סיפוק עמוקה נוכח הנושאים המשמעותיים שהצלחנו לקדם. כצפוי בארגון בעל פעילות אינטנסיבית חשובה ורחבה, היו בינינו הסכמות ושיתופי פעולה רבים, אך גם חילוקי דעות. בתוך כל זה פעלתי תחת צו מצפוני בלב שלם".
אלחייני היה ללא ספק אחת הדמויות הצבעוניות ביותר שכיהנו כראש מועצת יש"ע. הוא נאבק יחד עם ראשי המועצות לקבלת תקציבים עבור ההתנחלויות, וקידם משמעותית תוכניות לשיפור התשתיות ובהם כבישים ובנייה ביהודה ושומרון. אלא שכהונתו לוותה בעימותים וקרבות בוץ לא מעטים. בשונה משנים עברו שבהן הקרבות היו נשארים בתוך המערכת או רק בצד בתחומי המגזר, אלחייני, שלא בא מאותן מקומות, צעק את דעותיו לקהל הרחב באופן נחרץ שלעיתים גרם לתסיסה. במהלך כהונתו היו שתי נקודות שבהן הכיסא שעליו ישב התנדנד. הנקודה הראשונה הייתה סביב עסקת המאה – כיו"ר מועצת יש"ע, בזמן שהוא נמצא בוושינגטון יחד עם ראשי מועצות נוספים, הוא גיבש דעה כי 'דיל המאה' הוא רע להתיישבות וטען כי מדובר בהקמת מדינה פלסטינית דה פאקטו. הוא יצא בתקשורת נגד ראש הממשלה דאז, נתניהו, ובשיא גם נגד הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, כשאמר שאינו ידיד ישראל. הדבר יצר מחלוקת בתוך מועצת יש"ע על התוכנית אבל יותר מכך על סגנונו של אלחייני. גם אלו שלא הסכימו עם התוכנית ופעלו לשנותה העירו לו על סגנונו הבוטה וחשו כי אינו מייצג אותם. בסופו של דבר התוכנית נבלמה וייתכן שגם להתנגדות של אלחייני היה חלק מסוים בה.
נקודת ציון נוספת ואולי המשמעותית ביותר עבור אלחייני הייתה הקמת ממשלת בנט-לפיד. אלחייני שהספיק עוד קודם הבחירות להסתכסך עם נתניהו אחרי שהאחרון לא החיל ריבונות בבקעת הירדן למרות שהצהיר על כך, עבר לתמוך במפלגת גדעון סער. עם הקמת הממשלה הוא היחיד מבין ראשי המועצות שעמד מול כולם ובקולו תמך בהקמתה. כל השאר או שהתנגדו או שהעדיפו לשתוק. חלקים רבין בימין המתנחלי ובימין בכלל קראו לו להתפטר וטענו כי אינו מייצג אותם. היו כאלה שאף לקחו את המחאה צעד אחד קדימה והקימו ארגון המקביל למועצת יש"ע שאותו כינו 'מועצת תושבי יש"ע'. לאלחאייני זה לא הפריע, הוא הדף את הביקורות והמשיך בתפקידו. בפברואר האחרון, אחרי שהבין שאין לו כתובת בממשלה, יצא למתקפה חזיתית נגד שר הביטחון, בני גנץ, ונגד הממשלה בכלל בגין העיכוב במתן אישורי הבנייה בהתנחלויות. במהלך כל השנה האחרונה ניסו ראשי המועצות להביא להחלפתו בשלל דרכים. חלקים מהם כמו שי אלון, ישראל גנץ ואליהו ליבמן אפילו קידמו החלטות במועצות שלהם נגדו. גם אם מסכימים עם דעותיו ובין אם לא, אי אפשר להתעלם מהאיש. הוא מייצר אמוציות ופועל באופן חסר פשרות. למרות שתהליך הבחירה שלו היה נגוע בריח רע שלא קשור אליו אלא יותר למנגנון של המועצה, היה אלחייני נוף אחר בתבנית די קבועה. לטעמי בתקופת כהונתו צבע אלחייני את מועצת יש"ע בצבעים שלא היו לה קודם. והוא יחסר.

עוד במדור זה

האיש החזק בממשלה

האיש החזק בממשלה

01חצי שנה להקמת הממשלה, וכבר אפשר להגיד את מה שבדצמבר…
מלחמה, לא סבב

מלחמה, לא סבב

בליל שישי האחרון בצאתי מבית הכנסת פנה אליי אחד מחברי…
בדרך לשום מקום

בדרך לשום מקום

01המחאה מקודשת. הנושא כבר לא מעניין. המחאה מקודשת. ראשי המחאה…
המשוואה החדשה

המשוואה החדשה

01נכון לכתיבת שורות אלה צה״ל נמצא במערכה מול ראשי הג'יהאד…
להשיב את הבייס

להשיב את הבייס

01עם פתיחת כנס הקיץ של הכנסת, נמצאת הממשלה באחת מנקודות…
לגלגל ת׳בלוף

לגלגל ת׳בלוף

01ח׳אן אל-אחמר. כנראה שסיפור ח׳אן אל-אחמר הוא הדבר הכי יציב…
החיים שאחרי המוות

החיים שאחרי המוות

אפשר להכיר אנשים שאינם בחיים. אפשר לחיות לאורם. אפשר ללמוד…
ברווז צולע

ברווז צולע

שר הביטחון גלנט עובר טלטלה. צריך להגיד ביושר – יש…
לא לפספס את ההזדמנות

לא לפספס את ההזדמנות

01הימין לא הפסיד. פתקי ההצבעה לא נזרקו לפח. הרפורמה תתקדם…
ביטחון. סוף

ביטחון. סוף

01חווארה. "המשימה המרכזית שלי היא שתושב שבאחריותי לא יפחד. לא…
זה שכן וזה שלא

זה שכן וזה שלא

01זה שכן. "חוק התיקון הזה בא לרפא את הפצע הפתוח…
אמונה וביטחון

אמונה וביטחון

01אמונה. שבוע קשה עבר על עם ישראל. אי אפשר לדמיין…
מחאה שיצאה משליטה

מחאה שיצאה משליטה

01אני בעד מחאות ומאבקים. סיקרתי הפגנות רבות ואף לקחתי חלק…
מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

מאחורי הקלעים של הדרמה ביהודה ושומרון

01וואו. איזו החלטת קבינט הייתה השבוע להתיישבות. משהו שלא רואים…
אחד בפה ואחד בלב

אחד בפה ואחד בלב

01שני דברים התרחשו במהלך השבועיים האחרונים, והם אולי מעידים יותר…
הזמן שלפני הרמדאן

הזמן שלפני הרמדאן

01"זה חייב לקרות עכשיו, אחרת נאבד את המומנטום. אם השבוע…
Scroll to Top
גלילה למעלה