גליון 511

בדרך לכותל

וזרקתי עליכם מים טהורים

ישראל גולדברג, מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

ישראל גולדברג

מנכ"ל פרסומי ישראל וקרן אביה

מי שמתגעגע לנוף הנשקף מהר הזיתים ומעוניין לפקוד את קברי הצדיקים ששוכנים בהר, יוכל להצטרף לקרן אביה לסיורים מרתקים בין שבילי העבר ההווה והעתיד שצופן הר הזיתים, מעליית השכינה לאחר חורבן הבית ועד לדורנו.

בדרך לכותל לא חשתי כלל בצינת הבוקר של השבת האביבית הנפלאה כי ליבי היה מלא חום ושמחה למראות ניצני האביב ולנוכח הילדים והנכדים שהתארחו אצלנו בשבת קודש.
חתני יהל אופן מעופרה שם פעמיו עימי לכותל ואף זכה לעלות לתורה בשבת פרשת “פרה” ממש כאן מול מקום השלכת אפר פרה אדומה, לטהר את בני ישראל, במעלה הר הזיתים.
בכניסה לרחבת הכותל פגשתי בשמחה גדולה את ידידי, היזם “בונה ארץ ישראל” – ולול הורוביץ. הורוביץ וצביקה אייכל הם שותפים ותיקים, ממש כמו אחים, בחברת ש.א.ג, שבונה במשך שנים רבות כמעט בכל היישובים ביו’’ש מאות בתים מדהימים שמתאכלסים במהירות. כמה מהפרויקטים נבנים בשותפות עם חברת “בתי אמנה”. ספינת הדגל היא השכונה החדשה במצפה יריחו שלידה גר ולול ומשפחתו.
שני השותפים, יחד עם משפחותיהם, מתארחים אצלנו ב”מלון שבע הקשתות” מידי שנה, בשבתות “חופשת תרבות” שאנו מקיימים בהר הזיתים במסגרת “קרן אביה” לע’’נ בננו היקר אביה יהושע ז’’ל שטמון בחלקת הנביאים. השנה הכול השתבש בגלל הקורונה. אמנם הצלחנו לקיים כמה אירועים גדולים בהר הזיתים אבל המפגש היה בעיקר בזום ובלי התקהלות.
“מלון שבע הקשתות” משמש בשנה האחרונה כמלונית קורונה לחברה הערבית, שרחוקה עדיין משליטה בנגיף ומתחסנת בקצב איטי למדי. לכן ברור לי שלא נוכל לחגוג יחד עם החברים היקרים ליד הציון של אביה וליד מקום שריפת פרה אדומה את שבת הגדול, שבת יום ירושלים ושבת שבועות. נתפלל להיפגש בשבתות חודש אלול או בהושענא רבה.
מי שמתגעגע לנוף הנשקף מהר הזיתים ומעוניין לפקוד את קברי הצדיקים ששוכנים בהר, יוכל להצטרף לקרן-אביה לסיורים מרתקים בין שבילי העבר ההווה והעתיד שצופן הר הזיתים, מעליית השכינה לאחר חורבן הבית ועד לדורנו דור הגאולה.
מי שיסייר אתנו בהר הזיתים יוכל להתרשם ולהתרגש ממש במקום המדויק של שריפת אפר פרה אדומה בקו ישר מול שער הרחמים וקודש הקודשים.
המקום הזה מתואר בגמרא כנקודה יחידה שבה הכהן שעוסק בהכנות לטהר את בני ישראל המבקשים לבוא בטהרה אל הקודש, עומד על הר הזיתים ומשקיף דרך שער המזרח ושערי ניקנור עד הפרוכת שמסתירה את קודש הקודשים.
לכן, פוסקת הגמרא שמזבח האבן הגדול הוצב בחזית ההיכל כך שלא יסתיר את שער פתח האולם כדי לאפשר לכהן בהר המשחה להישיר מבטו נוכח קודש הקודשים ולשאוב משם את כוח הקדושה לטהר את בני ישראל מטומאתם. מקום שריפת אפר פרה אדומה בהר הזיתים מגודר היום בתוך חצר של כנסייה. החצר עומדת על חלל גדול שהיה בור מים שחצץ מפני טומאת התהום. בפינת החצר מקווה טהרה גדול, עתיק ומרשים.
הנוצרים בנו את בית התיפלה שלהם כך שהחלון שנפתח בחזית המבנה ממוקם בדיוק מול שער הרחמים שמתחתיו מציץ השער המקורי לרחבת הר הבית. השתי וערב שמוצב על החלון משמש כמו כוונת של מטווח שמכוונת בדיוק לקודש הקודשים. במשך אלפיים שנה ניצלו אומות העולם את הגלות של החורבן הנורא והשתלטו בנחישות ובבקיאות מפתיעה על אתרים קדושים וחשובים לעם ישראל כדי לינוק משם כוחות של קדושה וכדי לנסות לנתק בגסות את העם הנבחר ממקורותיו ומנכסיו הרוחניים.
מבט חטוף על הר הזיתים, הר ציון, הר הבית, אורוות שלמה, העיר העתיקה, מערת המכפלה וקבר יוסף, יחשוף לכל בר דעת את המזימה רבת השנים לחבל ולנכס את כל הקדוש לנו.
ממש ביציאה מרחבת הכותל פגשתי את ידידי מתי דן הכהן, גואל ירושלים, מנכ’’ל “עטרת כוהנים”. מתי הזמין אותי לסיור בכותל הקטן, הסמוך ממש לקודש הקודשים. עיריית ירושלים עשתה לאחרונה בכותל הקטן, מבצע ניקיון ושילוט. אך את מפגעי האשפה שמפריעים ברחבה לא הצליחה לפנות מחשש תגובה של השכנים הערבים. בית המשפט, בצו מיוחד, הורה לפנות את המפגעים והאשפה, אך העירייה עדיין מתעכבת. אני מאמין שבעז’’ה תמצא בקרוב הדרך לפנות את האשפה ואת המפגעים המכוערים מהכותל הקטן. זו תהייה תשובת המשקל למגמה של חורשי רעתנו שמנסים בכל כוחם לכרסם, להשתלט, לחבל ולהרוס כל אתר שקדוש ליהודים.
ביום ראשון ושני השבוע יתקיים בעז״ה כנס ירושלים השנתי מטעם קבוצת “בשבע”. במסגרת הכנס יתארח בבנייני האומה גם ראש ממשלתנו, מר בנימין נתניהו הי’’ו. ועדת פרס ירושלים בחרה השנה ב”קרן אביה” שלנו לקבל את פרס ירושלים. זכות היא לנו לקבל את פרס ירושלים המכובד לצד עמיתים יקרים כמו סיוון רהב מאיר ועוד.
תודה לכול המתנדבים הרבים והיקרים ב’’קרן אביה’’ שעושים איתנו לילות כימים לסייע לכול אדם בקהילה בשיתוף אנשים בעלי צרכים מיוחדים ונוער בסיכוי. תודה מקרב לב לצוות “בשבע”, לנשיא דודו סעדה ולמנכ’’ל דודי פינקלר על ההמלצה החמה על ‘’קרן אביה’’ לוועדת פרס ירושלים.
אביה שלנו, בענווה רבה, ברח מכיבודים ומפרסים, אך אני בטוח שבגנזי מרומים הוא זוכה עתה להתעלות ולנחת נוכח ההזדמנות לסחוף עוד ועוד מתנדבים לסייע לכל נצרך בעם ישראל ולחזק מפעלי התיישבות, חינוך ותורה.

שתפו

גלילה למעלה