נעם פתחי

שבוע טוב בשלושה ימים

אם אפשר לחלק את הוויכוח לגבי הרפורמה המשפטית לשני צדדים, של בעד ושל נגד, אפשר להגיד שהשבוע האחרון עמד בסימן ניצחון לצד שבעד. שבוע? הספיקו שלושה ימים מרוכזים שבהם צבר אירועים עשה טיפה סדר בעיקר, בתפל ובמה שווה המחאה נגד הרפורמה.
בזמן שלדעתי רק חלק קטן בעם שלנו ממש מבין מהי באמת הרפורמה במערכת המשפט, שמסוגל להבין כמה הזעקות על מות הדמוקרטיה אותנטיות, או כמה באמת מצביעי המחנה הלאומי הלכו בבחירות להצביע על הרפורמה הזו - חלק גדול מה"בלתי מעורבים" קיבל כמה הבהרות מרכזיות:
1. המחאה היא פוליטית מתחילתה ועד סופה, היא תשובת מחנה מפסיד לתבוסה בבחירות ולא נשענת על חשש אמיתי לשלום הדמוקרטיה.
2. מטה המאבק וארגוני השמאל לא יבחלו בשום אמצעי, כולל פגיעה בכלכלה ובחברה, כדי לבלום כל שינוי במי שהתרגלו לשלוט בהכל.
3. הרפורמה תבוצע, והשבוע הוכח בפרשת עו"ד אבי חימי שהיא נחוצה יותר מתמיד.

זה התחיל ביום ראשון. את ההוכחה לכך שהמחאה היא פוליטית על מלא קיבלנו בתחילת השבוע דווקא ממגזר ההייטק: ממהלך הצהרתי של מנכ"לית חברת הסטארטאפ "פאפאיה גלובל", אשת שמאל ונואמת נלהבת בהפגנות המחאה, שהחליטה להוציא את כספי החברה מישראל לבנק במדינה דמוקרטית. במשך כמה שעות נרשמה תחושת חשש שהנה, מדיבורים עברו קברניטי ההייטק למעשים, עד שהגיע אחד ממשקיעי החברה, דובי פרנסס, וביקר בחריפות את ההחלטה הפוליטית לעשות בכספי המשקיעים שלו - כבשלה. בהמשך הצטרפה עוד חברת הייטק לקריאות "קץ הדמוקרטיה" במחאה, עד שהתברר כי היא בבעלות קונצרן סיני - מהמדינות הדמוקרטיות המובילות שידע העולם.
באותו יום גם המגזר הכלכלי תידלק את המחאה והכריז על ירידות חדות במניות הבנקים - תוצאה של החשש מהרפורמה. לא עזרו ניסיונות ההרגעה של נתניהו ושר האוצר סמוטריץ', התחושה היתה שהכלכלה הישראלית מתחילה לאבד מחוזקה ושיש מחיר למהלכי הממשלה.
ואז הגיע יום שני. לאחר הירידות נפתחה הבורסה בעליות, כשמדדי הבנקים מובילים את המגמה ומציגים היפוך חיובי. אווירת הדיכאון והחשש התחלפו בגלגולי עיניים ואנחת רווחה - גם המהלך הממשי לפגיעה במעמד הכלכלה הישראלית נחל כישלון חרוץ.
אבל בעוד חוזקתה של הכלכלה, איתנותם של המדדים ועתידו של ההייטק הם נושאים כלליים שקשה להקביל בינם לבין נחיצותה של הרפורמה המשפטית, הגיעה הסערה של יום שני בערב. והיא קשורה באופן ישיר לאחת מנקודות הליבה ברפורמה: השינוי בשיטת מינוי השופטים.
העיתונאית אילה חסון פרסמה סיפור לא פחות ממטורף על ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי, שמטעמי צנעת הפרט וכבוד כולנו לא נעלה על הכתב את הצעותיו המגונות - כשהבסיס שלו מוכיח שוב כי שופטות ושופטים במדינת ישראל היו נתונים לגחמות של לשכת עורכי הדין, שלה שני נציגים בוועדה לבחירת שופטים.
עד לחשיפת התיעוד המביך, ושיחת ההודאה במעשה עצמו, עו"ד אבי חימי לא רק שהתנגד לכל שינוי בשיטת בחירת השופטים, הוא היה הפרזנטור הקולני שלה מעל כל במה, ראשי המאבק הכתירו אותו כמנהיג המחאה.
בכמה שעות קיבל הציבור הוכחה נוספת איך השיטה לבחירת שופטים מאפשרת ניצול לכאורה. כמה נקייה ומקצועית היא השיטה שמנהיג המחאה נלחם עליה אחרי שראינו שההמלצה קשורה בענייניו הפרטיים?
הסיפור הגדול הוא גם פניית הפרסה האידיאולוגית של מר חימי, שכנראה הבין בתקופה האחרונה כי סיפור כזה (יש האומרים - סיפורים נוספים) עומד לצאת, וכי כדאי לו לשבור "חזק שמאלה", לכאורה. האם במערכת המשפט הישראלית החוקים ידועים? מי שעובר שמאלה מאותרג אוטומטית?
ביום שלישי כבר היה ברור כי ראש לשכת עורכי הדין ו"מנהיג" המחאה חייב להתפטר מתפקידו, שסעיף שינוי השיטה לבחירת שופטים מחייב תיקון - ושהמחאה נגד הרפורמה ספגה מהלומה חזקה שלא בטוח שתוכל לקום ממנה.
בשלושה ימים למדנו לקחת דברים בפרופורציה: היסטריה משינויים, תבהלה כלכלית ומה מסתירים מנהיגי המחאה.
שבת שלום.

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

נעם פתחי מחזיק ספר תורה

נעם פתחי

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל כך הרבה נפשות שלקחתי על עצמי לעולם לא להפסיק לספר אותו.
לפני מספר שנים קיבלתי חיבוק. חיבק אותי אדם גדול חיבוק אמיץ. חיבוק שכולו אהבה. אף אחד מעולם לא חיבק אותי ככה. ובכלל, אף אחד לא באמת מחבק אותי. וגם אין עניין לנסות, גם ככה יש לי לב ברזל. אבל החיבוק הזה היה משהו מיוחד. בטח יש מי שיחשוב שאני מגזים, אך באמת זה היה מאורע אדיר. למען האמת, קשה למצוא היום אדם בישראל שלא שמע עליו.
זה היה בלילה נורא אחד. היו שם אנשים רעים מאוד שכל מטרתם היא הרס וחורבן. אחד מהם אחז אותי וזרק אותי ברשעות איומה. קשה לזכור הכול, אבל מה שבטוח זה שתוך פחות משלוש שניות הוא כבר רץ אליי וחיבק אותי. לא ידעתי מי זה. ״מי בכלל מוכן לחבק אותי במצב המסוכן הזה?״ חשבתי. בדרך כלל לא מתקרבים אליי, אני משחית בלי אבחנה. אבל איכשהו ידעתי שהוא – הוא צדיק. רציתי לצעוק לו: ״תתרחק ממני! אני אהרוג אותך!״ אבל הוא לא הרפה. כל כולו אהבה ורצון להושיע. היה אפשר לחוש ממש את אהבת ישראל ואת אהבת התורה שפורצת מתוך נפשו. היה ברור שזה לא נובע מסתם רצון לעזור, הרי זה חשוב לעזור לאחרים, אבל לא בכל מחיר. פה זה היה שונה, היה ברור שהחיבוק הזה נבע מלימוד מעמיק של התורה ומתוך הבנה אמיתית של הערך של עם ישראל.
זה היה החיבוק האחרון של רועי קליין. הוא לא חשב פעמיים. הוא לא היה צריך לחשוב פעמיים. אלו היו המחשבות שלו מידי יום ביומו, ועכשיו שבא לידיו, לא יקיים?
ממני לא נשאר כלום. לפעמים אני חושב שבכלל הייתי אמור להיות נפל, ורק החום של אש התורה שבמעשה ההרואי הזה, הוא זה שגרם לי להתפוצץ. אני רק יודע שהסיפור הזה יותר משהציל נפשות באותו הלילה, מציל ועוד יציל יהודים רבים. האם יש בכלל יהודי ששומע אותו ונשמתו הטהורה לא מתמלאת ברצון, לפחות עלום, לקרבת ה׳? קשה לי להאמין.
הבנתי שאין מקרה בעולם. לא סתם נשלחתי לדבר הזה. אלא מגלגלין חובה על ידי חייב, ולכן אני חייב לפרסם את נס הגבורה הזה על מנת לחזק אצל כל יהודי את נקודת האמונה, את השייכות שלו לעם ישראל, את הרגישות שלו כלפי כל אחד מישראל, את השאיפה האידיאליסטית שלו ואת מסירות הנפש שלו על העם והארץ. נשבעתי לרועי שאני אעבור מפה לאוזן, ממחנך לתלמיד ומאבא לבן, אקנן בלב של כל שומע ואזעזע את הרצון הטוב שלו. נשבעתי לו: תדע לך רועי שברית דמים כרותה בינינו, שכל מי שישמע עליך ועל מה שעשית, אני אבוא בעצמי ואפוצץ את הנפש שלו בהזדהות כלפיך. לערכים שלך. לאידיאלים שלך. לעם שלך. ותדע לך שאני לא ארפה ממנו, ממש כמו שאתה חיבקת אותי, עד שההזדהות תהיה כזו שתשנה אותו. אני מבטיח לך שאנשים יבכו. יהיו כאלה שיחזרו בתשובה. יהיו כאלה שיתחילו לשמור שבת. יהיו כאלה שאחרי שהייתה להם התלבטות, בזכותך יחליטו בכל זאת להתגייס לקרבי. יהיו כאלה שיתייחסו יפה יותר לקרובים שלהם, למשפחה שלהם. יהיו כאלה שפשוט יתמלאו ברוח גבורה ויעשו את המעשה הטוב שחששו לעשות עד לאותו יום. יהיו הורים שהסיפור שלך יגרום להם לדעת בין רגע מה יהיה השם של הרך הנולד שלהם. יהיו כאלה שיחליטו שלא לרדת מהארץ כמו גם כאלה שיחליטו לחזור. יהיו כאלה שברגע האחרון יזכרו בך ויחליטו שעם כל הקושי הדבר הנכון הוא לעזוב את המשפחה ולצאת לקרב. יהיו כאלה שיוסיפו עוד פרק משנה יומי. יהיו כאלה שיחליטו ללמוד עוד שנה תורה. יהיו כאלה שבשעת קושי יזכרו בך וילמדו בשקידה יותר או יעשו ברצינות גדולה יותר כל דבר טוב שאפשר לחשוב עליו. הסיפור שלך במבט כולל מכה גלים מאז אותו הלילה ואני השליח שלך להפיץ אותו. האדוות שהוא מותיר אחריו חוצה מגזרים ונמשך עוד הרבה דורות קדימה. בזכותך קורים כל כך הרבה דברים טובים, ויקרו בעתיד עוד אפילו יותר. לא ניסית להראות משהו למישהו, פשוט היית אתה, וזה נכנס ללבבות של כל כך הרבה אנשים. אין ספק שבזכות החיבוק שלך, החיבוק שהקדשת לעם ישראל, יהודים מקיימים היום יותר מצוות. הרבה יותר מצוות. מלא מצוות.

למידע, להצטרפות ולעדכונים:
דוא״ל: miflegetnoam@gmail.com | אתר: https://noamparty.org.il/

עוד במדור זה

השלישיה הפוקחת

השלישיה הפוקחת

לממשלה גלי בהרב מיארה מתנגדת להצעה של אחד מהשופטים (עודד…
החטא בלי עונשו

החטא בלי עונשו

אתם יודעים ממה נמאס לי? מלדמיין מקרה דומה. וכשאני אומר…
כשהמחאה הופכת לגול עצמי

כשהמחאה הופכת לגול עצמי

אפשר רגע לדבר על כדורגל? אוקיי. איזו אליפות משמחת לקחה…
איך עושים פאנלים

איך עושים פאנלים

״למה אתה לא מכניס להם יותר?״, ״תהיה יותר תוקפני, אתה…
הפרסום בימין עובד

הפרסום בימין עובד

היום יותר מתמיד כולנו רוצים להיות מאוחדים, לשבת מחובקים, לגשר…
חיים ומוות ביד הלשון

חיים ומוות ביד הלשון

אומרים שאתה הכי מכאיב למי שאתה הכי אוהב, וגם הכי…
למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

למה כן אצפה השנה במטס חיל האוויר

את הטור הזה אתם קוראים בשבת שנכנסה ׳בין הזמנים׳, בין…
עבדים נהיינו

עבדים נהיינו

לא לכל עם בהיסטוריה יוצא לספר על תקופת העבדות שלו,…
ערב טוב צודק הרחוב

ערב טוב צודק הרחוב

כולנו מכירים את המושג 'מעט מדי מאוחר מדי', השאלה אם…
פלשתינים: מקסימום אגדת עם

פלשתינים: מקסימום אגדת עם

השבוע סערה הארץ, ולא מעוד יום במסע לעבר הרפורמה המשפטית…
צאר המשפטים

צאר המשפטים

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
מה שהיה הוא לא שיהיה

מה שהיה הוא לא שיהיה

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
השמאל מתלוצץ עם אויביו

השמאל מתלוצץ עם אויביו

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
אחים לפתק, אחים לצדק

אחים לפתק, אחים לצדק

אני מניח שכולכם הגעתם לסוף השבוע עם מועקת מלחמת הרפורמה…
מה למדתי שחייבים ללמוד

מה למדתי שחייבים ללמוד

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
מלא מצוות

מלא מצוות

יש לי סיפור שבזכותו יהודים מקיימים מצוות. הוא נוגע בכל…
Scroll to Top
גלילה למעלה