בדרך לכותל

13 שנים ו13 מידות

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

בדרך לכותל | מאת ישראל גולדברג, מנכ"ל קרן אביה

בהנץ החמה של שבת המלכה הקדמתי לשים פעמיי, כדרכי, לעבר כותלנו היקר כדי לזכות וליהנות מאווירת הקודש המיוחדת ששורה על ירושלים בימי הרחמים והסליחות.
בצאת השבת זכינו לקיים אירוע סליחות גדול ומרגש בסמוך לכותל, בעיר דוד. האורחים הרבים ישבו בקפסולות, מרוחקים ומוגנים, ונהנו משיעור התעוררות מפי הרב מאיר גולדויכט, שמגיע במסירות רבה לאירועים שלנו. לאחר מכן אמרנו יחד סליחות עם החזן ישראל פרנס, ששר את הפיוטים ואת 13 המידות בניגונים של כל העדות. לארוע נתנו חסות עיריית ירושלים ומנהל הרובע. ליוו את החזן והמקהלה שבעה כליזמרים מופלאים, ובהם 'המדריך המנגן' אליהו וכיל מבית החושן שבהר הזיתים וקלידן הנשמה אודי מרשה. יותר מ-3,500 איש ואישה השתתפו בשידור הישיר של התפילות. 

בפעם הראשונה יכלו נשים רבות ליהנות עם משפחותיהן בשידור חי של אמירת סליחות מלאות רגש, התעלות ושמחה.
קרן אביה מארגנת אירועי תוכן רבים בהר הזיתים זה כ-13 שנה. השבוע הוכרז הר הזיתים 'שטח אדום', ונאלצנו בהברקה של הרגע האחרון להעתיק את האירוע לגן המלך בעיר דוד. מיכאל ברוכי, סגנו הנאמן של דוידל'ה בארי, הזמין אותי לסיור בגן המלך דוד כדי לסגור את הפרטים.
צמרמורת אחזה בי: כאן, בגן המלך דוד, בין עצי הזית, ערכנו את שמחת בר המצווה של בננו היקר אביה יהושע ז"ל. שלושה חודשים לפני שמלאו לו 13 למד אביה בשטח את קורות עיר דוד בבניינה, על החורבן, על הגלות ועל התקומה. כך הוביל את אורחיו בסיור מלומד, בהתלהבות, בחיוניות ובחינניות. ירד איתם לנקבת השילוח וזחל איתם במערות ובמחילות הבריחה של המורדים ואף עלה איתם לתצפית אל עבר הר המוריה כאילו היה מדריך מקצועי וותיק.
כל אורח ענד על צווארו בגאון תיו מהודר וחגיגי מעוטר בבולה, חותמת חרס מיוחדת: "אורח בארמון המלך דוד". את בולות החרס הטבענו מבעוד יום עם האחים והאחיות של אביה יבדל"א בתבנית מדויקת של חותמות החרס שהתגלו בחפירות הארכאולוגיות בעיר דוד. הבולות העתיקות שימשו את השרים לחתימה על איגרות הקלף ששלחו לבני ממלכת דוד. הבולות המקוריות שרדו ונשמרו בחום הכבד של אש התופת הגדולה שהציתו הרומאים הרשעים בבית המקדש ובארמונות המלך וגרמו להרג יהודים רבים ולחורבן הנורא.
כשהגיע אביה עם משתתפי הסיור המודרך לשטח ג'י, המזוהה עם השכונה שלרגלי ארמון המלך, להפתעת האורחים הואר התל באור יקרות, ומבין ההריסות הגיחו שחקנים שגילמו את עבדי המלך המפצירים במלך דוד לבנות לאלתר את בית ה'.
קטעי משחק נוספים הפתיעו את הנוכחים בבור ירמיהו, בבית התצפית ועוד. כל ההצגות נכתבו ושוחקו במיוחד לכבוד אורחי בר המצווה של אביה כתוכנית הרצה לימים שיבואו וכדוגמה למהלך שנועד להחיות את האתרים רוויי ההוד שמספרים את סיפורי הגבורה של מלכות דוד ושלמה, החורבן, המרד החשמונאי ועד לתקומת עם ישראל בדורנו.
לפני כעשרים שנה לא היו בעיר דוד אמצעי תאורה והגברה משוכללים כמו היום. לא היו מופעים אור-קוליים ושכלולים טכנולוגיים כמו עכשיו. לכן שמחנו להקים גשרי תאורה ופירוטכניקה ולהחיות את ארמון המלך לערב אחד.
אביה שלנו לא זכה לראות את התחדשות עיר דוד. את גן המלך שיפץ דוידל'ה בטוב טעם ללא הכר. החפירות שמנהלת עמותת אלע"ד מגלות מדי יום עוד ועוד פרטים על חיי היהודים ועולי הרגל לבית המקדש. נחשפה המנהרה המחברת את מסלול עולי הרגל מבריכת השילוח לקארדו שלרגלי מעלות שערי חולדה. נחשפו התעלה והמחילות שבהן התחבאו המורדים הנחושים עם פליטי המלכות הבוערת. כל חפירה מגלה עוד נדבך של ירושלים הקדומה ומעוררת אותה לחיים. הבניין של מעלה נושק לחפירות של מטה ומשתלב לסיפור הישועה של עם הנצח.
עיר דוד מאוכלסת היום במשפחות עבריות רבות, וכך גם כפר התימנים והר הזיתים. היישוב היהודי מתחדש ומשתקם. אותות של משיח בן דוד. לא לחינם קיבל דוידל'ה בארי בענווה ובצניעות מיוחדת את פרס ישראל בעבור חלקו המיוחד ופעולתו להגשמת חזון הנביאים.
בראש השנה אוכלים מטעמי 'סימנים' לברכות, כמופיע בשולחן ערוך. אנו מברכים על הסימנים כפתיחה מבורכת לשנה החדשה. השפת אמת מסביר שאכילת הסימנים תוך כדי אמירת הברכות והתפילות נותנת לנו כוחות גשמיים ורוחניים של ברכה לשנה כולה. כל עצמותינו מתמלאות ברכה. הברכה המתגלה במזון שבפינו הופכת לאנרגיה של ברכה א-לוקית ששורה במהלך כל השנה בכל מעשה ידינו.
יהי רצון שכשם שזכינו לראות בבניין עיר דוד כך נזכה לראות בתקומת עם ישראל בארצו, קיבוץ גלויות ענקי, התגברות על המגפה, תפילות ברוב עם בבתי הכנסת, ומעל לכול תחיית תורת ארץ ישראל ובניין בית הבחירה מתוך ערבות הדדית ואהבת ישראל.
וכיוון שחתמתי בבניין הארץ נזכיר כאן שהיישוב היהודי הראשון שנבנה בבנימין אחרי אלפיים שנות גלות ושממה היה כנראה היישוב מבוא חורון. אנא תקנו אותי אם טעיתי.

עוד במדור זה

כן‭ ‬יאבדו‭ ‬כל‭ ‬אויבך, ‬ה‮'‬

כן‭ ‬יאבדו‭ ‬כל‭ ‬אויבך, ‬ה‮'‬

01‭ ‬ מזג‭ ‬האוויר‭ ‬הירושלמי‭ ‬הנפלא‭ ‬הביא‭ ‬איתו‭ ‬לכותל‭ ‬שמש‭…
הנה‭ ‬זה‭, ‬עומד‭ ‬אחר‭ ‬כותלנו

הנה‭ ‬זה‭, ‬עומד‭ ‬אחר‭ ‬כותלנו

01‭ ‬ בהכנס‭ ‬חודש‭ ‬אייר‭, ‬הכותל‭ ‬ניצב‭ ‬משוחרר‭ ‬יותר‭, ‬מאיר‭…
הדרך‭ ‬לכותל‭ ‬עוברת‭ ‬דרך‭ ‬תל‭ ‬אביב

הדרך‭ ‬לכותל‭ ‬עוברת‭ ‬דרך‭ ‬תל‭ ‬אביב

01‭ ‬ בחודשי‭ ‬ניסן‭ ‬ואייר‭ ‬התפילות‭ ‬בכותל‭ ‬לובשות‭ ‬חג‭. ‬מזג‭…
בשעה‭ ‬שמלך‭ ‬המשיח‭ ‬בא

בשעה‭ ‬שמלך‭ ‬המשיח‭ ‬בא

01‭ ‬ מזג‭ ‬האוויר‭ ‬הירושלמי‭ ‬הנפלא‭ ‬הזמין‭, ‬בשבת‭ ‬האחרונה‭, ‬יהודים‭…
עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

עניי‭ ‬עירך‭ ‬קודמים

01‭ ‬ שבת‭ ‬מברכים‭ ‬חודש‭ ‬ניסן‭. ‬שמש‭ ‬אביבית‭ ‬מלטפת‭ ‬את‭…
כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

כשהתותחים‭ ‬רועמים‭ ‬המוזות‭ ‬שותקות

01 שבת‭ ‬‮'‬פרשת‭ ‬פרה‮'‬‭ ‬בכותל‭, ‬כהכנה‭ ‬לעבודת‭ ‬הכוהנים‭, ‬וכהתעוררות‭ ‬לפני‭…
תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

תנתן‭ ‬לי‭ ‬נפשי‭ ‬בשאלתי‭ ‬ועמי‭ ‬בבקשתי‭...‬

01 שבת‭ ‬זכור‭ ‬בכותל‭, ‬היא‭ ‬חוויה‭ ‬מיוחדת‭ ‬ומרגשת‭. ‬ אני‭…
חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

חזק‭ ‬חזק‭ ‬ונתחזק

01 כששרו‭ ‬של‭ ‬חורף‭ ‬נאבק‭ ‬עם‭ ‬שרו‭ ‬של‭ ‬אביב‭ ‬אנו‭…
ורק חרבונא נעלם

ורק חרבונא נעלם

01 שבת‭ ‬סגרירית‭ ‬עברה‭ ‬על‭ ‬כוחותינו‭. ‬עובדי‭ ‬העירייה‭ ‬החרוצים‭ ‬הספיקו‭…
לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

לַשְּׁוויְצָרִים אין בן גביר

01כשהאביב מציץ בין העננים הכותל מתמלא במתפללים. בשבת כי תשא,…
את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

את המנגינה שלהם אי אפשר להפסיק

01בשבת קודש תצווה, מזג האוויר המתון הזמין אורחים רבים לכותל.…
שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

שירות בצבא ולימוד בישיבה אינם סותרים

01מזג האוויר החורפי אתגר את שוחרי הכותל, אך לא מנע…
בדרך להר המוריה

בדרך להר המוריה

01 המים להם חומהבדרכי לכותל, בשבת ראש חודש אדר א׳,…
משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

משנכנס אדר מרבין בשמחה ובישועה

01שבת מברכים חודש אדר א׳. 4 חודשי מלחמת מצווה. ארובות השמים…
מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

מלחמה לה’ בעמלק מדור דור

01שבת חורפית בעיצומה של מלחמה. הרוחות יבבו במשך כל הלילה…
טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

טיפולי חמלה לריפוי נפגעי חוט שדרה

01הדיווח על תפילות השבת בכותל מגיע אליכם , לצערי, באיחור…
Scroll to Top
גלילה למעלה